Ázsia leggazdagabb személyisége nem képes újjászületni a saját romjaiból, mivel az Egyesült Államokban korrupcióval gyanúsítják.
A hír nyomán az üzletember anyavállalatának részvényei egy nap leforgása alatt 22%-os zuhanást szenvedtek el.
Gautam Adani, az indiai milliárdos, csalás vádjával került a figyelem középpontjába az Egyesült Államokban. A vádak szerint Adani egy 250 millió dolláros (körülbelül 87,5 milliárd forint) vesztegetési tervet orchestrált, amelynek célja az volt, hogy pénzügyi előnyöket szerezzen az amerikai piacon – számolt be róla a BBC.
A vádirat szerint az ügyészek azt állítják, hogy az üzletember és más vezető kollégái titkos megállapodásra léptek, amelynek célja indiai tisztviselők megvesztegetésével szerződések elnyerése volt saját vállalatuk, az Adani Green Energy számára, amely a megújuló energia területén tevékenykedik. Ezen kívül a vezetők 3 milliárd dollár értékben vettek fel kölcsönöket és bocsátottak ki kötvényeket, amerikai cégek bevonásával, mindezt hamis és félrevezető információkra támaszkodva. A mesterkedésük révén a következő 20 évben várhatóan több mint 2 milliárd dolláros profitra tehettek volna szert.
A vállalat határozottan elutasította a vádakat, és megalapozatlannak minősítette azokat. "Minden szükséges jogi lépést meg fogunk tenni" - állt a nyilatkozatukban. A hír következtében az anyacég részvényei 22%-os zuhanást szenvedtek el csütörtökön, ami arra késztette az Adani Green Energy-t, hogy lemondjon a 600 millió dolláros kötvénykibocsátási terveiről.
A szerdán benyújtott büntetőjogi vádak újabb súlyos csapást mértek Ázsia egyik leggazdagabb emberére, aki februárban még feltámadni látszott a romjaiból. Adani korábban is került hasonló helyzetbe, ugyanis tavaly egy amerikai shortos cég kirívó részvény-manipulációval és számviteli csalással vádolta meg a cégbirodalmát. Az üzletember hiába tagadta a vádakat akkor is, a befektetőket ez nem győzte meg: egy ponton közel 120 milliárd dollárt is meghaladta a milliárdos cégeinek tőzsdei vesztesége.
Bár a korábbi nehézségeket sikerült végül leküzdeniük, az amerikai vádemelés sokkal komolyabb próbatétel elé állítja a csapatot. Ennek oka részben az, hogy Adanin mellett még hét másik vádlott is érintett, köztük az unokaöccse is.
Hivatalom határozott elkötelezettséggel dolgozik azon, hogy felszámolja a korrupciót a globális piacon, és megóvja a befektetőket azoktól, akik a pénzügyi rendszereink megbízhatóságának rovására próbálnak hasznot húzni.
Breon Peace, az amerikai ügyész, kijelentette, hogy az Egyesült Államok hatóságai már 2022-ben elindították a nyomozást, azonban számos akadályba ütköztek, amelyek megnehezítették a folyamatot.
A helyzetet tovább nehezíti, hogy az amerikai ügyészek kinevezését az elnök végzi, és Donald Trump, a leendő elnök, ígéretet tett az igazságügyi minisztérium reformjára. Különösen érdekes, hogy Trump jó viszonyt ápol egy indiai üzletemberrel, aki nemcsak gratulált a győzelméhez, hanem múlt héten bejelentette, hogy 10 milliárd dolláros befektetést tervez az Egyesült Államokban.
Az ügy Indiában is politikai feszültséget gerjesztett.
Adani szoros barátságot ápol Narendra Modi indiai miniszterelnökkel, ami miatt az ellenzéki politikai körök régóta azzal vádolják, hogy rendszeresen előnyökhöz jut a politikai kapcsolatai révén. A legújabb fejlemények kapcsán az ellenzék vezetője egy sajtótájékoztatón sürgette Adani letartóztatását, miközben az elnököt is azzal gyanúsította, hogy védelmébe veszi az üzletembert, ezzel tovább mélyítve a politikai feszültségeket.
Az elnök és a kormány, képviselve a Nemzeti Demokratikus Szövetséget, eddig nem nyilatkozott az üggyel kapcsolatban. Eközben az ország legnagyobb kormánypártjának vezetője határozottan elutasítja, hogy Modi bármilyen formában védelmébe venné az üzletembert. Kijelentette, hogy az Adani Groupnak saját magának kell állást foglalnia és megvédenie érdekeit.