Az USR visszavonta a területi átszervezésre vonatkozó javaslatát.
Két nappal a választások után máris látszik, hogy mekkora szerepe van a magyar érdekképviseletnek. Az RMDSZ ugyanis elérte azt, hogy a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) visszavonta a közigazgatási átszervezésről szóló törvénytervezetét, ami a magyarokat Bukarestnek szolgáltatta volna ki! Ebből is látszik, hogy az USR, illetve Elena Lasconi valóban érdekelt abban, hogy Románia a magyar közösség számára is élhetőbb legyen. Továbbá azt is hozzá kell tenni, hogy Lasconi már régebben elhatárolódott ettől a törvénytervezettől. Két dologban a visszavonás kapcsán biztosak lehetünk: egyrészt ez a magyar érdekképviselet nélkül nehezen lett volna kivitelezhető, másrészt ez a lépés nem fog túl sok román szavazatot hozni a Mentsétek Meg Romániát Szövetségnek.
A politikai színtéren a tökéletes jelölt fogalma csupán illúzió, és Lasconinak is számos gyenge pontja akad. Ugyanakkor megfigyelhető, hogy nyitott a tanulásra és elkötelezett a magyar közösség mellett. A politikai diskurzusban elengedhetetlenek a kompromisszumok, de ahhoz, hogy valódi egyezségekről lehessen beszélni, demokratikus pártokra van szükség. Diktatórikus, autoriter vezetőkkel való párbeszéd lehetetlen, hiszen nem hajlandók meghallgatni az érveket, ahogyan az újságírók kérdéseit sem veszik figyelembe.
Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy Georgescu programja számos olyan gazdasági reformot tartalmaz, amelyek komoly veszélybe sodorhatják az ország stabilitását. Amikor arra gondolunk, hogy ő nem mutat nyitottságot a nyugati befektetők irányába, akiknek a bizalma már a választások első fordulója után is megingott Romániában, aggasztó jövőképet festhetünk. A nyugati befektetők több ezer munkahelyet hoztak létre és tartanak fenn az országban, valamint 1992 óta jelentős mértékben hozzájárultak a GDP növekedéséhez, amely megközelítőleg 700%-kal emelkedett. Ha ezek a befektetők elhagynák Romániát, az tömeges elbocsátásokhoz vezetne, és ezzel együtt komoly megélhetési problémákat okozna a családok számára, nem beszélve arról, hogy a fiatalok itthon maradása vagy hazatérése is kérdésessé válna. A fiatalok külföldre való költözése, amelyet több közeli ismerősöm is komolyan mérlegelne Georgescu esetleges győzelme után, nem csupán a családok széteséséhez, hanem a munkaerőhiány súlyosbodásához is hozzájárulna.
Arról nem is beszélve, hogy Georgescu, a programja szerint, visszahozna egy kommunizmusban bevált módszert: a földek államosítását és újraosztását. Sokan emlékeznek az 1989 előtti időkre, biztos, hogy ezt szeretnénk ismét átélni, biztos, hogy vissza akarjuk vetni több évtizeddel Romániát a fejlődésben? Politikus tette fel a következő kérdést: "Az ember a gyermekét rábízná egy ismeretlenre? Nem! Akkor miért akarja rábízni az országot, amelyben a gyermeke is benne lehet?" Ezt a mondatot azért lehet ízlelgetni!
Elena Lasconi mögött az USR-t kivéve szinte minden demokratikus párt sorakozik fel: az RMDSZ-től kezdve a Nemzeti Liberális Párton át egészen a SENS-ig, a Reperiig és a Dreptig. A parlamenti választások során a Szociáldemokrata Párt, amely a legjobb eredménnyel zárta a választást, nem állt be egyetlen jelölt mögé sem. Ugyanakkor közleményeikből világosan kiderül, hogy a szociáldemokraták is Románia helyét az Európai Unióban és a NATO-ban látják, és határozottan elutasítják Oroszországot. Ezért, ha nem is közvetlenül, de egyértelműen Lasconi támogatását fejezik ki.
Az RMDSZ a magyar közösség támogatásának köszönhetően sikeresen bejutott a parlamentbe, ám ahhoz, hogy hatékonyan tudjon tárgyalni, elengedhetetlen, hogy demokratikus partnerek álljanak mellettük. Az USR és Elena Lasconi ebben a tekintetben kulcsszerepet játszanak, amit már korábban is bizonyítottak. Most pedig azzal, hogy az általuk vezetett politikai formáció visszavonta a közigazgatási átszervezésről szóló törvényjavaslatot, újabb lépést tettek a közös munka irányába. Ők nem csupán a magyar közösség érdekeit tartják szem előtt, hanem elismerik, hogy nem csupán románok vagyunk, akik más nyelven kommunikálnak, hanem egy különálló közösség, amely hajlandó kompromisszumokat kötni a közjó érdekében. Többször hangsúlyozták, hogy számítanak a magyar érdekképviseletre a kormányon belül, ami biztató jel a jövőbeni együttműködés szempontjából.
Összességében tehát két lehetőség előtt állunk: az egyik egy nem tökéletes jelölt, aki viszont érzékeny a magyar közösség hangjára, tiszteletben tartja azt, és elkötelezett a támogatásunk mellett. Ő kormányra hívná az RMDSZ-t, ami kedvezőbb helyzetet teremtene a magyarság számára. A másik lehetőség egy ismeretlen jelölt, aki gazdasági szempontból kifejezetten káros lenne, vasgárdistákat és kisebbségellenes történelmi figurákat tart hősnek, hisz a misztikus ortodoxiában és a román nép felsőbbrendűségében. Ő EU- és NATO-ellenes, és ráadásul a mélyen magyarellenes erők támogatják, miközben megígérte Diana Șoșoacănak, hogy őt kéri fel kormányalakításra. Megbíznánk egy ismeretlenre a gyermekünket? Ha nem, akkor miért bíznánk rá az országunkat? Vagy rábíznánk a gyermekünket egy ilyen botrányos, magyarellenes szenátorra? A válaszok nyilvánvalóak, és ezzel együtt a döntés is, hogy kire kell szavaznunk december 8-án!