"Újra teret kell adnunk a bánsági magyar közösség hangjának a parlamenti vitákban!"


A közelgő parlamenti választások során a Temes megyei RMDSZ képviselőházi listáján Molnár András ügyvéd, a megyei RMDSZ elnöke fogja képviselni a pártot.

- Mit kell tudjanak az olvasók Molnár András képviselőjelöltről?

Majláthfalva, egy csendes, szinte teljesen magyar közösség a gyönyörű Arad megyében, 1985-ben láttam meg a napvilágot. Szüleim, akik azóta is itt élnek, mindig is a hagyományok és a magyar nyelv megőrzésére törekedtek. Az első öt évemet a helyi iskolában töltöttem, ahol az alapokat tanultam meg, majd szüleim döntése nyomán a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum diákja lettem, ahol letettem az érettségi vizsgát. Ezt követően a Temesvári Nyugati Tudományegyetem jogi karán folytattam tanulmányaimat, ahol román nyelven szereztem diplomát. A kezdeti időszak különös kihívást jelentett számomra, hiszen a magyar közegből érkezve a szaknyelv elsajátítása nem volt egyszerű feladat. Ennek ellenére sikerült leküzdenem a nehézségeket, és 2008 óta a Temesvári Ügyvédi Kamara tagjaként dolgozom. Két év ügyvédbojtárkodás után úgy döntöttem, hogy saját ügyvédi irodát alapítok, és azóta is ennek keretein belül folytatom szakmai pályafutásomat.

A líceumi éveim alatt sokat töprengtem azon, hogy egy magyarországi egyetemre jelentkezzek, és ott jogi diplomát szerezzek. Azonban a Temesvárhoz, a szülőfalumhoz, a családomhoz és a helyi közösséghez fűződő kötelékek erősebbnek bizonyultak, és nem engedték, hogy elszakadjak ettől a helytől. Számomra rendkívül fontos, hogy aki teheti, próbálja meg itthon, a saját közegében megtalálni a boldogulását, és itt szerezze meg azt a tudást, amely segítheti a jövőjét. Meggyőződésem, hogy a legnagyobb lehetőségek és értékek itthon rejlenek!

Tizenhárom éve mondtam ki a boldogító igent feleségemnek, Juditnak, akit Majláthfalván ismertem meg, hiszen nagyszülei ott éltek. Három csodálatos gyermekünk van: a legnagyobb fiam 11 éves, a középső 8, míg a legkisebb kislányunk már 4 éves. Az életünket sok öröm és szeretet fűszerezi.

- Mi motiválja abban, hogy parlamenti képviselő legyen?

A parlament legfőbb feladata a törvényalkotás, amely kulcsszerepet játszik a társadalmi rend és jogbiztonság fenntartásában. Jogi végzettségem és ügyvédként szerzett tapasztalataim alapján tisztában vagyok azzal, hogy egy törvénynek milyen jellemzőkkel kell rendelkeznie ahhoz, hogy a lehető legjobban érvényesülhessen a gyakorlatban. Úgy vélem, hogy a szakmai hátterem értékes hozzájárulást nyújthat a törvényalkotási folyamatokhoz. Alprefektusi megbízatásom alatt a közigazgatás területén is szereztem tapasztalatokat, és az eddigi pályafutásom során számos, nem megfelelően megfogalmazott jogszabállyal találkoztam. Ezek rávilágítottak arra, hogy egy rosszul megalkotott, többféleképpen értelmezhető törvény milyen súlyos következményekkel járhat, ezért is fontos, hogy a törvényhozási munka során a precizitás és a világosság legyen a középpontban.

A parlamenti munka nyilvánvalóan nem csupán a törvényhozásról szól. Fontos szerepem van az RMDSZ programjában megfogalmazott célok megvalósításában, de emellett számos egyéb tevékenységet is végzek. A parlamenti képviselőként nemcsak a fővárosban, hanem a megyénkben is jelentős feladatok várnak rám. Gondoljunk csak a tanácsadási és ügyfélfogadási tevékenységekre, valamint a helyi közösségekkel való folyamatos kapcsolattartásra, amelyek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a választóink igényeit és problémáit hatékonyan képviseljem.

Meggyőződésem, hogy ha sikerül a közösségünk ügyét akár csak egy lépéssel is előbbre vinni, akkor megéri, még akkor is, ha - és ezzel tisztában vagyok - rendkívül megterhelő ez a munka.

A megyei magyarság és a bánsági közösségek képviselete a bukaresti parlamentben kulcsfontosságú, mivel ez biztosítja, hogy a helyi érdekeik és igényeik megfelelően érvényesüljenek a döntéshozatal során. A képviselők révén a bánsági emberek hangja eljut a központi politikai fórumokhoz, lehetőséget teremtve a kulturális, oktatási és gazdasági szempontok figyelembevételére. Ezen kívül a parlamenti képviselet erősíti a közösségi identitást és összetartozást, hiszen így a helyi szokásokat, hagyományokat és nyelvi jogokat is védelmezhetjük. A bánsági magyarság számára a parlamenti jelenlét nem csupán politikai lehetőség, hanem egy olyan platform is, ahol kifejezhetik véleményüket, és aktívan részt vehetnek a közélet alakításában. A képviselet hiánya viszont a helyi közösségek marginalizálódásához vezethet, ami hosszú távon a kulturális örökség elvesztéséhez és a közösségi élet gyengüléséhez vezethet. Ezért elengedhetetlen, hogy a bánsági embereknek legyenek képviselőik, akik autentikus módon képviselik érdekeiket és értékeiket a bukaresti politikai porondon.

- Elsősorban, a parlamenti képviseletet eszköznek tekintem annak érdekében, hogy a bánsági emberek, közösségek érdekei érvényt kapjanak. A sikeres parlamenti képviselet eredménye kell legyen például az oktatás, a civil szervezetek, az egyházaink, a helyi közösségek megerősödése. A Temes megyei magyar közösségnek 2016 óta nincs parlamenti képviselete, viszont az azelőtti négyéves mandátumban sok fontos dolog valósult meg. Több civil szervezet alakult abban az időben, létre jött a Bolyai János Szakkollégium, a Bánsági Vándorszínház, új rendezvényeket indítottunk - egyszóval a képviselő irányából volt egy többletforrás, amely mozgatta a közösséget. Amint azt tudjuk, a legfontosabb dolgok Bukarestben összpontosulnak, onnan lehet ezekről tudomást szerezni, majd idehaza kamatoztatni. A parlamenti képviselet komoly előnyt biztosíthat az önkormányzati tanácsosoknak, tisztségviselőknek is. Az RMDSZ parlamenti képviselője például segíthet azoknak az önkormányzatoknak, ahol nincs RMDSZ-es tisztségviselő, de a magyar közösség létezik, és a parlamenti képviselő közvetítésével, áttételesen ugyan, de a magyar közösség segítséget kaphat a helyi önkormányzattól. Meggyőződésem, hogy a parlamenti képviseletnek súlya van, amely megkerülhetetlen, úgy a megyei tanácsi elnök, mint a települések polgármesterei számára.

- Milyen alapelveket és célokat tűzött ki maga elé képviselőjelöltként, amelyek mentén szeretné irányítani a munkáját?

- Mint már említettem, a Bánság szívében nőttem fel, és mindig is mély kapcsolatot éreztem a kultúránk és a közösségünk iránt. A szüleim példamutatása révén sajátítottam el a családi értékek, az oktatás, a hit és a közösségi támogatás fontosságát.

Céljaim között kiemelt helyen áll a családok segítése. Fontos, hogy azok, akik több gyermek vállalására vállalkoznak, jelentős kedvezményekben részesüljenek, és kevesebb terhet viseljenek. A bölcsődeépítési program folytatása elengedhetetlen, hiszen ez lehetőséget teremt a szülők számára, hogy munkába álljanak. A gyermeket nevelő nők támogatása érdekében elő kell segíteni a távmunkát és a rugalmas munkaidő-beosztást. Emellett vissza nem térítendő állami támogatásokat is kell biztosítani azoknak a szülőknek, akik saját vállalkozás indítását tervezik.

Egy másik kiemelten fontos célunk az anyanyelvi oktatás támogatása. Az oktatási intézményrendszerünk védelme és segítése elengedhetetlen, hiszen ennek alapjaiban dől el magyar identitásunk megőrzése.

Közösségünk alapvető pilléreit a történelmi egyházaink alkotják. Fontos, hogy támogassuk működésüket és fejlődésüket, hiszen közös értékrendünk megőrzése és átadása elengedhetetlen a jövőnk számára.

Végül, de nem utolsósorban, kulturális csoportjainkat és civil szervezeteinket, rendezvényeinket támogatni, gyarapítani kell. Közösségi tereinket használnunk és fejlesztenünk kell, hogy örökségül tudjuk majd hagyni utódaink számára.

A népszámlálási adatok és a júniusi választási eredmények fényében hogyan értékeli az esélyeit?

A népszámlálási adatok tükrében sokan csalódottan tekinthetnek a Temes megyei magyar közösség csökkenésére, de fontos, hogy ne engedjük, hogy ez a nehézség eltántorítson minket. A számadatokat tényként kell kezelnünk, és arra kell törekednünk, hogy minél hatékonyabban elérjük és mobilizáljuk közösségünket. Fontos, hogy tudatosítsuk: a jövőnk csak rajtunk múlik, legyen szó helyi önkormányzatokról vagy parlamenti választásokról. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy a nehézségek hatására hátradőljünk; erőnket meg kell tartanunk, és soha nem szabad feladnunk a küzdelmet.

Az idei választási év második, kiemelkedően fontos szakasza előtt állunk. November 24-én államelnöki választásokra, míg december elsején parlamenti választásokra készülhetünk. A júniusi helyhatósági és EP-választások során a Temes megyei magyar közösség figyelemre méltó eredményeket ért el, hiszen több mint tizenkétezer hétszázan támogatták az RMDSZ megyei tanácsosi listáját. Ez a jelentős szavazatszám elengedhetetlen ahhoz, hogy a szervezetnek reális esélye legyen a képviselői mandátum elnyerésére.

- Kik nyújtanak segítséget? Kinek a támogatására lehet számítani?

Csapatunk rendkívül erős a megyében, hiszen az RDMSZ helyi szervezetei, önkormányzati képviselőink és a helyi közösségi vezetők mindannyian mellettünk állnak. Ha alaposabban megvizsgáljuk a képviselőházi és szenátusi jelöltlistáinkat, egyértelművé válik, hogy olyan kivételes egyénekből állnak, akik már bizonyították elkötelezettségüket közösségük iránt. Ezek az emberek nemcsak részt vesznek, hanem aktívan formálják is a helyi életet, és folyamatosan új lehetőségeket teremtenek.

A kampánycsapatunk rendkívül összeszokott és hatékonyan végzi a feladatait. Ezúttal sokkal alaposabban felkészültünk a parlamenti választásokra, mint valaha. Már jóval korábban elkezdtük a munkát, és az előkampány során számos hasznos anyagot készítettünk elő.

Mindezek ellenére úgy gondolom, hogy az emberek támogatása a legfontosabb, és nagyon bízom benne, hogy támogatni fognak engem és a listáinkat szavazatukkal.

A siker eléréséhez számos eszköz és stratégia áll rendelkezésünkre, amelyek segíthetnek minket az úton. Íme néhány kulcsfontosságú tényező: 1. **Célkitűzés**: Határozzunk meg világos, konkrét célokat. A célok legyenek mérhetőek és elérhetőek, hogy nyomon követhessük a fejlődésünket. 2. **Tervezés**: Készítsünk részletes tervet, amely tartalmazza a szükséges lépéseket a célok eléréséhez. A jól kidolgozott terv irányt mutat és motiváló. 3. **Kitartás**: A siker ritkán jön könnyen. Fontos, hogy kitartóak legyünk, még akkor is, amikor nehézségekkel találkozunk. A kudarcokból tanulva erősebbé válhatunk. 4. **Önfejlesztés**: Folyamatosan képezzük magunkat, bővítsük tudásunkat és készségeinket. Az önfejlesztés segít abban, hogy versenyképesek maradjunk. 5. **Hálózatépítés**: Kapcsolatokat építeni másokkal kulcsfontosságú. A támogató közösség segíthet tanácsokkal, lehetőségekkel és inspirációval. 6. **Rugalmasság**: Legyünk nyitottak a változásokra és alkalmazkodjunk az új körülményekhez. A sikerhez vezető út nem mindig egyenes, és a rugalmasság segíthet a nehézségek leküzdésében. 7. **Pozitív gondolkodás**: A pozitív hozzáállás segít megőrizni a motivációt és a lelkesedést. Higgyünk magunkban és az álmainkban! Ezek az eszközök és stratégiák hozzájárulhatnak ahhoz, hogy elérjük a kitűzött céljainkat és megtaláljuk a saját sikerünket.

- Négy évvel ezelőtt is én indultam a parlamenti választásokon, van ezirányú tapasztalatom. Az utóbbi négy év rengeteg munkája bizakodásra jogosít fel mindannyiunkat. A megyeszerte felpörgött közösségi élet azt mutatja, hogy a Temes megyei magyarság erős és életképes közösség. Azon kell dolgoznom, dolgoznunk, hogy ez így is maradjon.

Ügyvédi tevékenységemből kifolyólag megvan bennem a készség meghallgatni az embereket. Rengeteg ember számos ügyes-bajáról beszéltem az utóbbi években. Ezt az emberekkel való párbeszédet, kommunikációt nagyon fontosnak tartom.

Meggyőződésem, hogy a parlamenti képviselőségemhez vezető út négy évvel ezelőtt vette kezdetét. Ekkor kezdtük el lépésről lépésre megerősíteni és fejleszteni a megyei szervezetünket, mindig a közösségek érdekeit helyezve a középpontba. Minden nagy utazás az első lépéssel indul, és számunkra ez a lépés december elsejére datálódik. Most a parlamenti választásokra összpontosítunk, és hetek óta szorgalmasan készítjük elő a választási kampányt, célunk pedig, hogy minél több honfitársunkat elérjük és megszólítsuk.

A tavaszi kampányunk kiemelkedő eredményeket hozott, hiszen tizenkét éve nem volt még olyan népszerű az RMDSZ megyei és EP-listája, mint most. Folyamatosan azon fáradozunk, hogy a jelenlegi kampány is hasonlóan sikeres legyen.

Az üzenetem lényege, hogy mindenki felfedezheti a saját belső világát, és bátran kifejezheti érzéseit, gondolatait. Az írás és az olvasás egy különleges kapcsolatot teremt az emberek között, lehetőséget ad arra, hogy megértsük egymást, és együtt fejlődjünk. Ne féljünk megosztani a történeteinket, mert minden egyes szó hozzájárulhat ahhoz, hogy valaki más is megtalálja a saját hangját. Az önkifejezés hatalmas erő, amely képes hidakat építeni, és reményt adni azoknak, akik keresik a helyüket a világban.

December elseje sorsdöntő mérföldkőként fog megjelenni a bánsági magyar közösség életében, hiszen a választás tétje világos: egy bánsági magyar képviselőt juttatni a parlamentbe, hogy Temes megye magyarjainak ismét legyen hangja a döntéshozatalban. Nyolc hosszú év után most valós lehetőségünk nyílik arra, hogy visszaszerezzük a képviselői mandátumot. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy összefogjunk, és közös erővel, céltudatosan munkálkodjunk a sikerért. Csak együtt érhetjük el azt, amire vágyunk!

Ezért kérem, buzdítsák szavazásra minden ismerősüket, rokonukat, szomszédjukat, munkatársukat, mondják el nekik, hogy most komoly esélyünk van visszaszerezni a képviselői mandátumot. Minden leadott érvényes szavazat számít!

Related posts