Alakítsa át mindennapi rutinját, és nyerjen 11 extra évet az életéhez!


Nem kell minden nap órákat tölteni az edzőteremben, hogy jobban érezzük magunkat és fittebbek legyünk. Tippjeinkkel többet mozoghat úgy, hogy szinte észre sem veszi.

Ha több mozgást csempészünk a hétköznapjainkba, akár tizenegy évvel tovább élhetünk - írja a Telergaph egy, a British Journal című folyóiratban megjelent tudományos cikkre hivatkozva. Eszerint az emberek 86 százaléka úgy gondolja, mozoghatna többet is, de sokakat visszatart, hogy úgy érzik, nem tudnak rá rendszeresen időt szakítani, vagy korábban megsérültek sportolás közben. Ugyanakkor ha pár apró változtatást iktatunk a mindennapokba, már tettünk is valamit az egészségünkért.

Clara Kervyn fizioterapeuta szerint az is sokat számít, ha megfogadjuk ezt a pár tanácsot.

A rendszeres lépcsőzés jelentősen hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez. Amikor a lift használata helyett inkább a lépcsőket választja, nemcsak a lábizmokat aktiválja, hanem a szívverése is felgyorsul. Különösen jótékony hatású, ha felfelé fut a lépcsőkön, mivel ez még inkább fokozza a pulzusszámot, így még intenzívebb edzést nyújt a szív számára.

Amennyiben van kertje, úgy a fűnyírás, gyomlálás, a földes zsákok emelgetése remek módja lehet a testedzésnek. Figyeljen a változatosságra, végezzen minél többféle kerti munkát, próbálja a nem domináns karját használni, hogy az is erősödjön. A kezdők itt találnak pár tippet:

Ha gyalog elérhető távolságban van a bolt, hagyja otthon a kocsit és inkább cipelje haza a bevásárlószatyrokat. Ahelyett, hogy mindig egy hétre előre telepakolja az autót vagy mindent megrendel, ugorjon le gyakrabban a boltba, így erősítheti a csontjait és izmait. A szatyrokkal a kar- és vállizmait edzheti, a séta pedig remek kardió.

A kutatás során megkérdezett nők közel fele, míg a férfiak negyven százaléka elismerte, hogy kifullad, amikor a busz vagy a villamos után kell rohannia. Ez a megállapítás nem éppen kellemes, de ne hagyja, hogy a lihegés elriassza! Valójában kifejezetten jót tesz, ha rendszeresen fut a busz után: ezek a rövid, intenzív sprintek kedvezően hatnak a vérnyomásra, az állóképességre és a légzésre. Persze érdemes ügyelni arra, hogy ne magassarkúban próbálkozzon, mert az könnyen sérüléshez vezethet.

Ha a futás nem vonzó számára, akkor a gyaloglás is remek alternatíva lehet. Próbáljon meg annyit sétálni, amennyit csak tud, legalább néhány megállónyit. A szakértők ajánlása szerint napi 10 ezer lépés az ideális cél, de ha ez túlzottan megterhelőnek tűnik, fokozatosan növelheti a lépések számát, akár ezer lépéssel is – tanácsolja Kervyn. Már napi 7 ezer lépés is pozitív hatással van az egészségre. Ha viszont nem szeretne számolgatni, figyelje inkább az időt: ha naponta csupán tíz percet sétál, azzal akár egy évet is hozzáadhat az életéhez.

A konyhai tevékenységek, mint a sütés, főzés és mosogatás, nem csupán ízletes ételek előállításáról szólnak, hanem különböző izomcsoportok aktiválásáról is. Amellett, hogy a saját kezünkkel készített ételek egészségesebbek lehetnek, a rendszeres konyhai munka a vállak, a mellkas, a has és a felső hát izmait is erősíti. Így a főzés nemcsak tápláló élményt nyújt, hanem egyúttal hozzájárul a fizikai erőnlétünk javításához is.

Idősebb korban különösen lényegessé válik az egyensúlyérzék megőrzése és fejlesztése. Ha tudatosan foglalkozunk ezzel, könnyebben megelőzhetjük a baleseteket, például a leesést. Takarítás közben, például a teregetés során, érdemes elkerülni a hajolgatást; inkább guggoljunk le a kosárért, így nemcsak a mozgásunkat fokozzuk, hanem az egyensúlyunkat is. Figyeljünk arra, hogy aktívan használjuk láb-, far-, kar- és hátizmait, ezzel erősítve testünket és javítva koordinációnkat.

Legközelebb, amikor takarításra kerül a sor, ne habozzon túlságosan, inkább próbáljon gyorsabban végezni! Ezzel nemcsak a pulzusát pörgetheti fel, hanem a vállizmait is alaposan megdolgoztathatja. Emellett érdemes beiktatnia néhány lassabb, elnyújtott mozdulatot is, például a porszívózás során. Ez a megközelítés jótékony hatással lehet a vérkeringésére és az anyagcseréjére, ráadásul több kalóriát is elégethet, mint a megszokott, lassú takarítás során. Tehát a következő alkalommal ne csak a tisztaságra, hanem a saját egészségére is figyeljen!

Ne üljön fél óránál többet folyamatosan. Ha ülőmunkát végez, harminc percenként álljon fel és mozogjon egy keveset. Fontos, hogy ne használja a kezét, amikor feltápászkodik. Otthon akár a fekvésből felállást is gyakorolhatja úgy, hogy tudatosan kihagyja a műveletből a kezét. Ezzel a gyakorlattal izmok egész sorát mozgathatja meg, például a farizmokat és combizmokat.

Related posts