Uniós alanyi adómentesség: új kihívás és lehetőség a kisvállalkozások számára - Világgazdaság A kisvállalkozások számára a legújabb uniós alanyi adómentességi szabályozás új perspektívákat nyit. Ez a lehetőség nem csupán a vállalkozások adminisztratív te


Az év elején életbe lépő új adóváltozások része az a fontos, és előnyös jogharmonizációs módosítás, amely szerint a jövőben várhatóan nemcsak a belföldi, hanem a külföldi értékesítések tekintetében is alkalmazhatóvá válik az alanyi adómentesség a hazai kisvállalkozások számára, mégpedig egyablakos rendszeren keresztül.

Idén év végéig a kisvállalkozások kizárólag abban a tagállamban működhetnek alanyi adómentes adóalanyként, ahol gazdasági tevékenységet folytatnak. Ez azt jelenti, hogy amennyiben egy vállalkozás más tagállamban értékesít termékeket vagy nyújt szolgáltatásokat, köteles regisztrálnia magát és teljesítenie az adott ország áfakötelezettségeit. Ez magában foglalja az áfabevallás benyújtását és az áfa megfizetését, kivéve, ha a helyi jogszabályok ezt a vevőt terhelik. Januártól új szabályok lépnek életbe az alanyi adómentesség terén. Nézzük meg, milyen újdonságok várhatóak!

Az uniós jogharmonizáció keretében életbe lép az alanyi adómentesség, amely új lehetőségeket teremt a vállalkozások számára.

Január 1-jén elindul a Kisvállalkozások Közösségi Alanyi Adómentességi Rendszere, más néven SME-rendszer (Special Scheme for Small Enterprises). Ez az új rendszer a kisvállalkozások számára a közösségi hozzáadottértékadó (héa) mentességének adminisztrációját hivatott megkönnyíteni, így mind az adózók, mind az adóhatóságok számára egyszerűsített folyamatokat kínál.

Már a tavaly őszi jogszabálymódosítások meghatározták és 2025 év elejével hatályba léptetik az unió harmonizációs kötelezettségnek megfelelően az alanyi adómentesség egyablakos rendszer keretében történő választhatóságának keretszabályait.

„Fontos hangsúlyozni, hogy a nemzetközi alanyi adómentesség igénybevételére külön nyilatkozatot kell benyújtani az adóhatósághoz” – figyelmeztet dr. Rákosa Melinda, az EY Adótanácsadási Üzletágának szakértője. Ezzel párhuzamosan a vállalkozásoknak negyedévente adatszolgáltatási kötelezettségük is van, amely során részletesen be kell számolniuk a közösség tagállamaiban végzett ügyletek széles spektrumáról, tagállami bontásban.

Milyen részletesebb információkat tartalmaz a módosított szöveg?

Ahogy fogalmazott, a legújabb őszi módosítás a meglévő keretrendszeren belül lényeges pontosításokat tartalmaz az adólevonási jog vonatkozásában.

A nemzetközi alanyi adómentesség igénybevételéhez több fontos feltételnek kell teljesülnie. Először is, az adóalanynak bizonyos státusszal kell rendelkeznie, például lehet egy olyan vállalkozás, amely a nemzeti jogszabályok szerint mentesül az adófizetési kötelezettség alól. Emellett a tevékenységnek, amelyre az adómentességet kérik, nemzetközi jellegűnek kell lennie, például külföldi ügyfelek számára nyújtott szolgáltatások esetében. Továbbá, szükséges, hogy az adóalany regisztrálja magát a megfelelő hatóságoknál, és bizonyos dokumentációt be kell nyújtania, amely alátámasztja az adómentesség iránti igényét. Azt is figyelembe kell venni, hogy a különböző országok jogszabályai eltérhetnek, így a helyi szabályozások pontos ismerete elengedhetetlen. Összességében a nemzetközi alanyi adómentesség feltételei összetett rendszert alkotnak, amely a jogi és gazdasági környezet alapos ismeretét igényli.

A szakértő a nemzetközi alanyi adómentesség választásának kritériumairól is kifejtette véleményét. Kiemelte, hogy...

Dr. Rákosa Melinda kiemelte, hogy a jelenlegi szabályozás értelmében a magyar adóalanyok belföldi értékesítéseinek összesített összege nem lépheti túl a 12 millió forintot. Ez az adómentességi küszöb, amely a korábbi előrejelzésekkel ellentétben egyelőre stabilnak tűnik, nem mutat jeleit a változásnak.

Related posts