Trump véleménye szerint Zelenszkij hajlandó lehet arra, hogy Oroszország számára átadja a Krím félszigetet.

"Azt hiszem, igen" - válaszolta az amerikai elnök, amikor megkérdezték tőle, hogy szerinte Volodimir Zelenszkij kész lenne-e átadni a Krímet Oroszországnak egy békemegállapodás keretében, amely 2014-ben illegálisan elcsatolta a félszigetet. Trump ezt a kijelentést tette, annak ellenére, hogy Kijev korábban minden hasonló javaslatot elutasított. A két vezető a hétvégén találkozott a Vatikánban, ahol Ferenc pápa temetésére érkeztek.
Trump megnyilvánulásai meglepő fordulatokat vehetnek, ha nem ismernénk a hátterét. Két nappal ezelőtt, a vatikáni megbeszélés után még arról osztotta meg véleményét, hogy Oroszország, a maga módján, "ellopta" a Krím-félszigetet Ukrajnától.
Trump arra is sürgette Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy "hagyja abba a lövöldözést, üljön le és írjon alá egy megállapodást" a harcok befejezéséről. Az amerikai elnök azt sugallta, hogy ez két héten belül megvalósulhat.
Trump a vatikáni találkozóról úgy nyilatkozott, hogy az "jól zajlott", és megemlítette, hogy a Krím kérdését "csak röviden érintették". Véleménye szerint Zelenszkij most "nyugodtabbnak" tűnik, ami utalhat arra, hogy a két elnök közötti februári fehér házi nyilvános összecsapás hatással volt a helyzetre.
Az amerikai elnök kijelentéseire sem Zelenszkij, sem Vlagyimir Putyin nem reagált nyilvánosan. Ukrajna korábban már többször is elutasította, hogy területi engedményeket tegyen, és legutóbb egy ötpontos követeléscsomaggal állt elő. Kijev azt hangsúlyozta, hogy a szárazföldi kérdéseket csak akkor szabad megvitatni, ha tűzszüneti megállapodás születik. Az amerikaiak béketervéről itt írtunk bővebben.
Boris Pistorius, a német védelmi miniszter figyelmeztette Ukrajnát, hogy ne fogadja el azokat a megállapodásokat, amelyek széleskörű területi engedmények árán kínálnak tűzszünetet. A BBC hírösszefoglalója szerint Pistorius az ARD-nek elmondta, hogy az amerikai elnök legutóbbi javaslatát „kapitulációnak” értékelné az ukránok részéről. Kifejtette, hogy bár Kijev tisztában van azzal, hogy bizonyos területek elvesztése szükséges lehet a béke megteremtéséhez, „semmi esetre sem szabad olyan messzire menni, mint ahogy azt az amerikai elnök ajánlotta”.
Az Egyesült Államok állítólag azt a javaslatot fogalmazta meg, hogy vegye át a zaporizzsjei atomerőmű irányítását, amely jelenleg Oroszország fennhatósága alatt működik. Ezen erőmű kapacitásait a jövőben Oroszország és Ukrajna áramellátására is felhasználhatnák. Az alternatív javaslat azonban nem tesz említést Oroszország áramellátásáról. Lavrov orosz külügyminiszter viszont úgy nyilatkozott, hogy az erőmű most jó kezekben van.