Trump véleménye szerint az ukránok felelősek azért, hogy Oroszország támadást indított ellenük. - Üdvözlet Magyarország!


Donald Trump keddi sajtótájékoztatóján éles kritikát fogalmazott meg Ukrajnával szemben, kijelentve, hogy Kijev okolható az orosz-ukrán konfliktusért. A régi-új amerikai elnök véleménye szerint Ukrajnának nem lett volna szabad részt vennie a béketárgyalásokon, mivel szerinte "három év alatt be kellett volna fejeznie a háborút".

Donald Trump, aki jelenleg közvetlen tárgyalásokat folytat Vlagyimir Putyinnal a konfliktus mielőbbi lezárása érdekében, éles szavakkal illette Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt. "Soha nem lett volna szabad elkezdeniük ezt a háborút. Megállapodhattak volna" – fogalmazott Trump, aki Zelenszkijt és Joe Bident is bírálta. A Newsweek beszámolója szerint Trump azt állította, hogy Biden "engedte, hogy egy olyan háború folytatódjon, amelynek soha nem lett volna szabad elkezdődnie, még az Egyesült Államok beavatkozása mellett sem." Trump többször is hangsúlyozta, hogy sürgős megoldást keres a konfliktusra, azonban egyes kijelentései és adminisztrációjának lépései aggodalmat keltettek a szövetségesek körében.

Kedden a legfelsőbb szintű amerikai és orosz vezetők, köztük Marco Rubio külügyminiszter, összeültek, hogy megvitatják a háború lezárásának lehetőségeit. A megbeszélések végén Rubio bejelentette, hogy a felek megállapodtak a nagykövetségek létszámának helyreállításáról, egy külön tárgyalócsoport létrehozásáról, valamint a gazdasági együttműködés fokozásáról. Érdekesség, hogy az egyeztetéseken egyetlen ukrán képviselő sem volt jelen. Zelenszkij ezzel kapcsolatban aggodalmát fejezte ki, hangsúlyozva, hogy az ukrajnai konfliktus rendezéséről nem lehet dönteni az ukrán fél bevonása nélkül, és elmondta, hogy senki sem kényszeríthet rájuk kényszerítő feltételeket. Különösen meglepőnek találta, hogy nem kaptak meghívást a Szaúd-Arábiában zajló orosz-amerikai találkozóra, ami számára és sok más ország számára is váratlan fordulat volt.

Európai és NATO-vezetők egyöntetűen figyelmeztették Trumpot, hogy ne hagyja figyelmen kívül Európa érdekeit sem a tárgyalások során. Trump azonban kedden elutasította az aggályokat, mondván, hogy egyedül is képes véget vetni a háborúnak. "Úgy gondolom, megvan a hatalmam ahhoz, hogy lezárjam ezt a háborút. És szerintem jól haladunk." A múlt héten Pete Hegseth védelmi miniszter ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy kizárt annak a lehetősége, hogy Ukrajna visszakapja a 2014 előtti határait vagy NATO-tagságot szerezzen, ami jelentős győzelem lenne Oroszország számára.

Biden a háború kirobbanásakor azonnal álláspontot foglalt amellett, hogy Kijevet meg kell védeni az orosz inváziótól. Trump már ekkor is hangoztatta az ezzel teljesen ellentétes véleményét. Most pedig, bár elmondása szerint szeretné elhozni a békét Ukrajnába, a szakértők úgy gondolják, egyáltalán nem azon az úton halad, amelyen kellene. Brett Bruen, az Obama-kormány politikai tanácsadója szerint nagyon aggasztó, hogy Oroszországot néhány nap leforgása alatt a büntetendő vétkesből egyenrangú partnerré emelte, mivel ezért még hatalmas árat fizethet Ukrajna, Európa, de még az Egyesült Államok is, idézte őt a Reuters. Az EU pedig nem nézte jó szemmel, hogy már a tárgyalások előtt kizárták Ukrajna NATO-tagságát, amely akár megvalósul, akár nem, erősebb alkupozícióba hozta volna Ukrajnát és a Nyugatot.

Related posts