A részvénypiaci zűrzavar közepette a forintot továbbra is nyomás alatt tartják.


Vasárnap éjjel az amerikai határidős részvényindexek drámai 5%-os esést mutattak a nyitáskor. Az S&P 500 futures rövid időre a 4800 pontos szint alá süllyedt, majd ezt követően egy kisebb korrekcióval próbálta visszanyerni stabilitását, ám a piaci hangulat továbbra is feszült maradt.

Jelen állapot szerint a nyitásra várhatóan körülbelül 3,7%-os csökkenés tapasztalható, miután pénteken jelentős piaci kilengéseket láthattunk.

Egy időben, amikor az ázsiai határidős indexek igencsak mélyrepülésbe kezdtek, az elérhető mínuszok igencsak elgondolkodtatóak, főleg egy olyan napon, amikor éppen nincs munkaszünet. A részvénypiacok aktuális alakulását folyamatosan figyelemmel kísérjük hírfolyamunkban:

A részvénypiac összeomlása nyomán a befektetők a biztonságosabb államkötvények felé fordulnak, ezáltal a tőke áramlása jelentős mértékben áthelyeződik. A recessziós félelmek továbbra is csökkentik a kötvényhozamokat: az amerikai 2 éves kötvény hozama a pénteki értékhez képest újabb 15 bázisponttal, 3,5%-ra süllyedt, míg a 10 éves kötvény hozama 7 bázisponttal 3,93%-ra csökkent.

A fentiek tükrében vasárnap éjjel a kereskedés a 1,09-es szinten indult az euró/dollár párosban. Az amerikai hozamsüllyedés azonban hamarosan éreztette hatását, és a dollár fokozatosan gyengülni kezdett.

1,10 fölé ugrott a kereskedés, majd a nagy volatilitás mellett 1,098-nál jár jelenleg a kurzus, azaz csaknem ott, ahol pénteken éjjel zárt a devizaárfolyam.

Valószínű, hogy a pénteki zárószinthez viszonyítva az euró/dollár árfolyamában lényeges elmozdulás nem mutatkozott.

Vasárnap éjjel és hétfő hajnalban a forint árfolyama az euróval szemben változatlanul stabilan teljesített.

A 406,5-ös szint közelében tartózkodunk, amely nem csupán egy fontos technikai jelzés, hanem a forint egy hónapos mélypontjához is kapcsolódik a valutaárfolyam alakulásában.

A dollár mozgása miatt a dollár/forint kurzus a hajnali kereskedésben is intenzív kilengéseket produkált 369 és 372 között, jelenleg 369,5 körül jár a kereskedés, azaz kissé a pénteki 370,7 körüli zárószint alatt.

A héten a befektetők figyelme továbbra is az amerikai vámpolitikára és a belpolitikai összecsapásokra összpontosít, miközben figyelemmel kísérik a külföldi országok reakcióit is. Emellett néhány fontos makrogazdasági adat is felkavarhatja a piacokat. Ma például közzéteszik a hazai és az uniós kiskereskedelmi forgalom statisztikáit, míg szerdán este a Fed legutóbbi kamatdöntésének részleteit ismerhetjük meg. A csütörtök-pénteki időszakban a nagyobb fejlett országok inflációs adatai is napvilágot látnak, és péntek este a magyar hitelminősítő, az S&P döntése is kulcsszerepet játszhat a piaci reakciókban. Az e heti makronaptárunkban részletesebben is foglalkozunk ezekkel az eseményekkel:

A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.

Related posts