Több százezer utas sorsa forog kockán, mivel a német repülőtéri munkavállalók sztrájkba lépnek.


Hétfőn a Verdi szakszervezet 24 órás sztrájkot hirdetett meg 13 német repülőtéren, ami jelentős hatással lesz a légi közlekedésre. A munkabeszüntetés következtében számos járat törlésére kerül sor, és több mint félmillió utas utazási tervei fognak felborulni. A részletekről és a járatok állapotáról a légitársaságok és a repülőterek hivatalos weboldalain érdemes tájékozódni.

A szakszervezet március 10-én 0.00 órától 23.59 óráig figyelmeztető sztrájkba hívta a légi biztonsági és a földi kiszolgáló személyzetet München, Stuttgart, Frankfurt, Köln/Bonn, Düsseldorf, Dortmund, Hannover, Bréma, Hamburg, Berlin-Brandenburg és Lipcse-Halle repülőterén. Emiatt több mint 500 ezren nem tudnak hétfőn a tervezett időpontban felszállni a repülőjáratokra - közölte az MTI.

A légi biztonsági dolgozók a Verdi szakszervezet felhívására figyelmeztető sztrájkot hirdetnek, amely nemcsak a már említett helyszíneken, hanem a Düsseldorf közelében található Weeze és a Karlsruhe/Baden-Baden repülőtereken is zajlik.

A sztrájk következtében Németország jelentős területein leáll a légi forgalom.

Németország legnagyobb légikikötője, a frankfurti repülőtér hivatalos weboldalán figyelmeztetést adott ki: "A sztrájk következtében felfüggesztjük minden olyan tevékenységet, amely a teljes körű repülési műveletek lebonyolítását lehetővé tenné. Frankfurtban nem indulhatnak el az utazások." A hétfői napon az utasok számára a repülőtér megközelítése is lehetetlenné válik. A tranzitutasok átszállását is "szinte biztosan érinteni fogja" a sztrájk.

A repülőterek és légitársaságok hivatalos weboldalaikon folyamatosan frissítik a járatok aktuális állapotát. Érdekesség, hogy már a hétvége folyamán több hétfői indulást is töröltként tüntettek fel a repülőterek információs portáljain.

Az érvényes szabályok szerint ha egy járatot a sztrájk miatt törölnek vagy több mint három órát késik, a légitársaságnak alternatív közlekedési lehetőséget kell kínálnia az utasoknak a célállomásra. Az utasokat gyakran automatikusan átfoglalják egy másik járatra. Vagy a légitársaság felajánlja, hogy a repülőjegyet vonatjeggyé alakítja át.

Ha az utasok a sztrájk miatt hosszabb időre a repülőtéren rekednek, a légitársaságoknak segítséget kell nyújtaniuk, például étkezési utalványok formájában.

Az uniós rendelet az utasok jogait védő intézkedéseket tartalmaz, amelyek alapján bizonyos körülmények között kártérítést lehet igényelni. Ha a célállomásra való megérkezés három órát meghaladó késéssel történik, vagy ha a járatot rövid időn belül törlik, akkor utasonként 250 és 600 euró közötti kártérítésre lehet jogosult, ami forintban körülbelül 100 ezer és 238 ezer között mozog.

A kártérítési jog alapvetően attól függ, hogy melyik csoport sztrájkol. Amennyiben a földi személyzet áll a problémák hátterében, akkor a kártérítési lehetőségek meglehetősen korlátozottak. Viszont, ha a légitársaság munkatársai lépnek sztrájkba, akkor a helyzet már más dimenziókat ölt. Fontos megjegyezni, hogy az alternatív szállításhoz való jog minden esetben érvényes, függetlenül attól, hogy az utasok jogosultak-e kártérítésre vagy sem.

A Verdi szakszervezet, amely a sztrájkot kezdeményezte, számos követelést fogalmazott meg. Kérik a nyolcszázalékos béremelést, vagy legalább havi 350 euróval magasabb jövedelmet, továbbá három plusz szabadnapot is szeretnének elérni a kollektív szerződés jelenlegi tárgyalásai során.

Related posts