A Dunaferr több ezer embert bocsáthat el.


Egy belső levél szerint akár már egy hét múlva elkezdődhetnek a létszámleépítések a Dunaferrnél. A két utódcég által bejelentett lépés 2600 munkavállalót is érinthet.

A Portfolio értesülései szerint a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. és a Dunarolling Dunai Vasmű Kft. levelet küldött a dolgozóiknak, amelyben bejelentették, hogy csoportos létszámcsökkentésre készülnek.

Tisztelt Munkavállalók! Ezúton szeretnénk tájékoztatni Önöket, hogy a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. "f.a." és a Dunarolling Dunai Vasmű Kft. "f.a." felszámolóbiztosai a 2012. évi munka törvénykönyvében foglaltaknak megfelelően bejelentették a csoportos létszámcsökkentés iránti szándékukat. Kérjük, hogy figyelmesen kövessék a további információkat, amelyek a közeljövőben érkeznek. Köszönjük megértésüket!

A munka törvénykönyve 72. §-a szerint a csoportos létszámleépítésről szóló tárgyalásokat az írásos tájékoztató átadását követően minimum hét nappal kell megkezdeniük a felek. Ez a tárgyalási kötelezettség a megállapodás létrejöttéig érvényben marad, ha pedig a megállapodás nem születik meg, akkor legalább a tárgyalás megkezdését követő tizennégy napig kell folytatni a megbeszéléseket.

- áll a levélben.

A levelet Zénó Petrik, a Dunarolling Dunai Vasmű Kft. "f.a." Üzemi Tanácsának elnöke, Hegedűs László, a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. "f.a." Üzemi Tanácsának elnöke, valamint Magyar Zoltán, a DUNAFERR DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke hitelesítette.

Nemrég tudta meg a HVG, hogy részvételi felhívásokban keresnek vevőt a felszámolók a Dunarolling Dunai Vasmű Kft. és a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. egyes üzletrészeinek megvásárlására. Az információk szerint a felhívással pusztán azt akarják felmérni, hogy lenne-e jelentkező a Dunaferre.

Tavaly novemberben indította el a Fővárosi Törvényszék a felszámolási eljárást a két utódcéggel szemben. A Liberty Steel Central Europe Kft. egyszemélyi tulajdonában álló Duna Furnace Dunai Vasmű Kft.-hez kirendelt vagyonfelügyelő november 7-én közölte, hogy a béreket a tulajdonos nem tudja kifizetni, majd az ideiglenes vagyonkezelő a Bérgarancia Alapon keresztül rendezte a dolgozók októberi munkabérét. A Nemzetgazdasági Minisztérium belengette a felszámolás megindítását, miközben a Liberty Steel több állami támogatást kért, és a vasmű esetleges eladásáról beszélt.

A Dunai Vasmű két évvel ezelőtt került a Liberty Steel irányítása alá, ám az utóbbi egy év során számos kihívással kellett szembenéznie. A gyárban tapasztalható leállások, a munkarend átalakításai, valamint a késlekedő bérek következtében a dolgozók spontán demonstrációkba kezdtek, hogy kifejezzék elégedetlenségüket.

Szeptemberben a Fővárosi Törvényszék megállapította, hogy a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. fizetésképtelenné vált, és elrendelte a cég felszámolását. Ezt követően október elején eljárás indult a Dunarolling Dunai Vasmű Kft. ellen is. A szaktárca ekkor rákérdezett a tulajdonosra, hogy az ígért 100 napos program keretében miért nem mutatkoztak előrelépések.

A Liberty cég azzal indokolta helyzetét, hogy az európai acélipar kilátásai bizonytalanok, és a piaci kereslet csökkenése miatt nem tudott új működőtőkét vonzani a magyar bankoktól. Ennek ellenére a vállalat október közepére ígérte a termelés részleges újraindítását. Azonban az októberi bérkifizetések elmaradtak, ami miatt a minisztérium felszólította a céget a tartozás rendezésére. A kormány hangsúlyozta, hogy továbbra is a munkavállalók érdekeit tartja szem előtt.

Related posts