Tíz esztendeje alakult meg az Eger Sikeréért Egyesület, és már az alapítás évében is több mint száz tag csatlakozott a közösséghez. | EgerHírek


Háromrészes cikksorozatunkban az egyesület életének nagyobb mérföldkövei mellett a legfontosabb eseményeket is felelevenítjük.

Az Eged hegy lenyűgöző panorámájával a háttérben, 2015 szeptemberében a helyi sajtó bejelentette az Eger Sikeréért Egyesület megalakulását. Az alapítók abban a pillanatban talán csak álmodoztak arról, hogy tíz év múlva visszatekinthetnek az egyesület életére és tevékenységeire. Az eltelt évtized során három elnök irányítása alatt formálódott a szervezet, és most, amikor múltidézésre készülünk, az elnöki ciklusok mentén próbáljuk vázlatosan összefoglalni történetüket.

Az Eger Sikeréért Egyesület első elnöke, Soltész Gergő, aki az Ostoros Családi Pincészet tulajdonosa és ügyvezetője, így idézi fel a kezdeteket:

Az egyesület megalapítását megelőzően számos beszélgetés zajlott, melyek középpontjában az állt, hogy milyen módon tudnánk a saját szerény eszközeinkkel hozzájárulni Eger közösségének és gazdaságának fejlődéséhez. Célunk, hogy támogassuk az itt élőket, a dolgozókat, valamint a helyi vállalkozásokat, lehetőségeinkhez mérten. Emellett arra is fókuszáltunk, hogyan növelhetnénk Eger város ismertségét, hogy a turisták, borfogyasztók és borszeretők körében is népszerűsítsük a várost. Különböző programok ötleteit dolgoztuk ki, és azon is eltöprengtünk, milyen szervezeti felépítés lenne a legideálisabb ahhoz, hogy minél többen részt vehessenek ebben a közös célkitűzésben, akik szívükön viselik Eger jövőjét.

Az alapítás időszakában a cél az volt, hogy olyan személyeket vonjanak össze, akik valamilyen formában kötődnek Eger városához. Az alapítók között többen valóban egri születésűek, de szép számmal vannak olyanok is, akik nem itt látták meg a napvilágot, mégis elkötelezettek Eger jövője iránt. Ha alaposan szemügyre vesszük az alapítók névsorát, feltűnnek benne számos ismert és elismert név. Például ott van Kovács Kati, a közkedvelt énekesnő és előadóművész, valamint Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós, akinek neve már önmagában is a büszkeséget jelenti. De említhetjük Nagy Rékát, a sikeres modellt és műsorvezetőt, valamint Nyitrai Zsoltot, a politikai élet kiemelkedő alakját is. Szécsi Zoltán, a háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó szintén megtalálható az alapító okiratban, ami tovább gazdagítja a névsor sokszínűségét. Ezen neves személyiségek mellett jogászok, pénzügyi szakemberek, sportolók és művészek alkotják ezt a közösséget, akik mindannyian hozzájárulnak Eger fejlődéséhez. Az első elnökség tagjai között Soltész Gergő mellett Herman István és Dr. Turcsányi Dániel alelnökként, Kovács Csatlós Tamás pedig titkárként dolgozott, hogy a közös célokért fáradhatatlanul küzdjenek.

A város népszerűsítése mellett kiemelt figyelmet kapott egy olyan kezdeményezés is, amely célja, hogy az Egerben tanuló, hátrányos helyzetű diákok számára olyan programokat kínáljon, mint például ösztöndíjak, amelyek hozzájárulnak az eredményes tanulmányi munkájukhoz. Emellett a fiatalok szabadidő eltöltését szolgáló tartalmas rendezvények megvalósítására is törekedtek, amelyek nemcsak a diákok, hanem az egyesület számára is jelentős értéket képviselnek. E gondolat mentén indították el 2015 októberében az "Eger Sikeréért Egyesület ösztöndíjasa" programot. Az első alkalommal hat tehetséges diákot támogattak, akikkel együtt sikerült előmozdítani a tanulmányi eredményeik javulását. Ez a mentorprogram azóta évről évre folytatódik, minden évben más-más egri középiskola diákjait segítve a tudásuk gyarapításában.

Tevékenységeik folyamatosan szélesedtek, legyen szó az egri kórház számára biztosított eszközvásárlási támogatásról, a gyermekek nyári táborozásáról, vagy az akkor még kezdeti stádiumban lévő Egri Csillagok Sétányáról való közös elképzelésekről. Emellett az évente megrendezett egri Sportválasztó nap sem valósulhatott volna meg az ESE aktív hozzájárulása nélkül. A megalapítást követő második év végén megjelent egy kiadvány, amely felhívta a figyelmet néhány lényeges, abban az időben aktuális egri eredményre. A publikációban többek között szerepelt az M25-ös út építése, az egri főiskola egyetemmé válása, valamint a Hungarikummá emelkedett Egri Bikavér. Ezen kívül a kórház fejlesztéséről és az egri turizmus helyzetéről is diskurzus folyt a kiadványban.

Az első három esztendő a helykeresés és a pozicionálás időszakát jelentette az Eger Sikeréért Egyesület számára. Ekkor mérték fel, hogy milyen szerepet tölthet be a városi és országos civil színtéren, figyelembe véve azokat a tevékenységeket, ahol valódi, hathatós támogatást tudnak nyújtani. Emellett azokat a fórumokat is azonosították, ahol jelentős mértékben meg tudják jeleníteni a hangjukat. Az első elnöki ciklus évei alatt a tagság létszáma már meghaladta a száz főt, és a belépési szándék is folyamatosan erősödött, mind városi, mind megyei szinten. 2018 szeptemberében Soltész Gergő, az addigi elnök, új kihívások elé nézett, hiszen a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának Ellenőrző Bizottság elnökévé és az Egri Borműhely Egyesület elnökévé választották. E friss elfoglaltságai miatt nem tudta a korábbi aktív szinten képviselni az ESE ügyeit, de a szervezet tagjaként továbbra is elkötelezett maradt. Érkezett az az érzés, hogy az egyesületnek el kell érnie egy új szintet, hogy még hatékonyabban tudja szolgálni céljait és közösségét.

Természetesen, itt van néhány alternatíva a "Folytatjuk!" kifejezésre: 1. "Tovább lépünk!" 2. "Nem állunk meg itt!" 3. "Folytatás következik!" 4. "Előre tovább!" 5. "A következő lépés jön!" Melyik tetszik a legjobban, vagy szeretnél más stílusú egyedi javaslatokat?

Fedezd fel velünk a legfrissebb híreket az EH Google Hírek oldalán! Ne maradj le a legfontosabb eseményekről és információkról! Kapcsolódó témák: Eger, Eger Sikeréért Egyesület, kiemelt.

Related posts