Tisztogatás a Fehér Házban: Trump kulcsfontosságú vezetők elbocsátását kezdeményezte.
Protézisműtétek: nem csupán a túlsúlyos páciensek szorulhatnak sürgős beavatkozásra a várólistán.
A CNN szerint az amerikai kiberparancsnokságot is vezető Timothy Haugh tábornok elbocsátás jelentős átrendeződést jelent az amerikai hírszerző közösségben, ami már a Trump-kormányzat első két hónapjában is jelentős változásokon ment keresztül. Haugh 2024 februárja töltötte be a pozíciót, és rajta kívül a helyettesét, Wendy Noble-t is eltávolították az NSA-ból. Haugh egyébként az amerikai hadsereg offenzív és defenzív kiberegységének vezetéséért is felelős volt.
A szenátus és a képviselőház hírszerzési bizottságának vezető demokratái, Mark Warner szenátor és Jim Himes képviselő, csütörtök este kiadott közleményükben határozottan elítélték Haugh kirúgását.
"A Haugh és Noble kirúgásának okai kezdetben nem voltak egyértelműek. William Hartman altábornagy, aki tapasztalt katonai háttérrel bír, és a Cyber Command helyetteseként tevékenykedik, várhatóan a parancsnokság és az NSA megbízott vezetői pozícióját fogja betölteni" - nyilatkozták a két egykori tisztviselő.
Az NSA elbocsátásai akkor következtek be, amikor a Nemzetbiztonsági Tanács több alkalmazottját is eltávolították posztjukról. Az elbocsátásokat Laura Loomer, a szélsőjobboldali aktivista kezdeményezte, aki azt állította, hogy az érintett munkatársak nem mutattak kellő lojalitást. Jelenleg még nem tisztázott, hogy a kirúgások között van-e bármiféle összefüggés.
Egyes jelenlegi és volt védelmi tisztviselők szerint egyre nagyobb a feszültség a tisztek között a védelmi minisztériumon belül, ugyanis attól tartanak, hogy bármelyik pillanatban kirúghatják őket a Trumphoz nem eléggé lojálisnak ítélt magatartásuk miatt.
A portál megjegyzi, hogy Haugh nem vett részt abban a Signal üzenetküldő alkalmazáson folytatott, mára hírhedtté vált csoportos csevegésben, amelyben Pete Hegseth védelmi miniszter és más magas rangú tisztviselők egy érzékeny katonai műveletet vitattak meg a jemeni húszik ellen, miközben nem tudták, hogy egy újságíró is tagja a csoportnak. A képviselőház hírszerzési bizottságának múlt heti meghallgatásán, ahol Tulsi Gabbard nemzeti hírszerzési igazgatót és John Ratcliffe CIA-igazgatót faggatták a Signal-csoportos csevegésről, Haugh azt vallotta, hogy az alkalmazás használata általában véve kockázatokat rejt magában.
Az NSA az amerikai kormány egyik legerősebb kémügynöksége, kódtörői és számítógépes ügynökei világszerte hírszerzési műveleteket hajtanak végre, amelyekből az elnök és a legfőbb tanácsadói számára nyújtanak betekintést. A kiberparancsnokságot több mint egy évtizede hozták létre a kibertérben jelentkező növekvő külföldi fenyegetések elleni küzdelemre, és az azóta eltelt évek alatt jelentősen kiforrott - írja a hvg.hu.