Téves elképzelés, hogy az Egyesült Államok szándékában állna a dollár leértékelése.

A Bloomberg forrásai szerint a kereskedelmi tárgyalások során nem célja a feleknek olyan megállapodások létrehozása, amelyek a dollár gyengítésére irányulnak. Ez a hír különösen jelentős, hiszen a dollár leértékelésével kapcsolatos várakozások – sőt, inkább a mögöttes félelmek – már eddig is hozzájárultak a dollár gyengüléséhez. Az Egyesült Államok esetleges szándéka a valuta leértékelésére tehát komoly aggodalmakat keltett a piacon.
A Bloomberg hírei szerint egy, az ügyhöz közel álló forrás megerősítette, hogy az amerikai tisztviselők, akik globális kereskedelmi megállapodásokat igyekeznek létrehozni, nem helyeznek hangsúlyt arra, hogy devizapolitikai kötelezettségek is szerepeljenek az ilyen egyezményekben.
Ez a fejlemény kiemelkedően fontos, mivel a kereskedelmi háború kitörése óta fokozódik az aggodalom, hogy az Egyesült Államok esetleg leértékelheti a dollárt a kereskedelmi tárgyalások során. E jelenség friss példája a tajvani dollár múlt heti 5%-os erősödése, amely figyelemre méltó reakciót tükröz a piaci helyzetre.
Scott Bessent, a pénzügyminiszter, az egyetlen olyan tagja Trump gazdasági csapatának, aki hivatalosan is foglalkozik a devizakérdésekkel. Egy forrás szerint más tisztviselőket nem jogosítottak fel arra, hogy kereskedelmi partnerekkel ezzel kapcsolatosan tárgyaljanak, így az ilyen témák csak Bessent érintésével kerülhetnek a napirendre. A Pénzügyminisztérium szóvivője nem kívánt nyilatkozni az információról.
A dollár Trump hivatalba lépése óta mintegy 8%-kal gyengült más nagy devizákhoz képest.
Az elnök már hosszú ideje éles kritikát fogalmaz meg főként ázsiai országokkal szemben, azzal vádolva őket, hogy szándékosan manipulálják saját valutájukat, hogy így versenyelőnyre tegyenek szert az Egyesült Államokkal szemben. Kormánya széleskörű vámintézkedéseket vezetett be, amelyek szinte az egész világot érintik. Most pedig több ország esetében is jelezte, hogy hajlandó engedményeket tenni, amennyiben érdemi előrelépés történik a tárgyalások során.
Bessent fáradhatatlanul dolgozott azon, hogy eloszlassa a globális félelmeket, amelyek az Egyesült Államok valutájának szándékos gyengítésével kapcsolatban merültek fel. Február óta többször hangsúlyozta, hogy az "erős dollár" politika továbbra is érvényes, még akkor is, amikor Trump április 2-i vámbejelentése komoly eladási hullámot indított az amerikai eszközök piacán.
A pénzügyminiszter határozottan megerősítette álláspontját külföldi kollégái előtt az IMF tavaszi washingtoni találkozóján, valamint a Milken Institute éves befektetői fórumán Los Angelesben. Itt az Egyesült Államokat "a globális tőke legfőbb célpontjaként" jellemezte. A múlt hétvégén a kínai tárgyalásokon való részvétel után Bessent megjegyezte: "a valuta kérdése nem merült fel" a pekingi delegációval folytatott diskurzus során.
A zárt ajtók mögött folytatott kereskedelmi tárgyalások részletei is ezt a szemléletet tükrözik - tájékoztatott egy névtelen forrás.
A kormány törekvése, hogy partnerei elkerüljék a valutájuk igazságtalan leértékelését, alapvető fontosságú a gazdasági stabilitás szempontjából.
Jelenleg nem áll szándékunkban, hogy bármilyen, Trump által bevezetett vámcsökkentéseket érintő megállapodásba devizapolitikai elemeket is integráljunk.
Bár Bessent többször is nyilvánosan kifejtette, hogy az erős dollár a gazdaság stabilitását és erejét tükrözi, Trump és néhány tanácsadója korábbi nyilatkozatai nyomán felvetődött egy alternatív nézőpont lehetősége is.
Trump például olyan tanácsadókat is bevont, mint Stephen Miran, a Fehér Ház Gazdasági Tanácsadóinak Testületének elnöke, aki korábban olyan javaslatokat dolgozott ki, amelyek enyhítenék az "elsődleges tartalékvaluta" szerep "terheit" - ahogy azt Trump újabban nevezi.
Címlapkép forrása: Shutterstock, a kreatív tartalmak gazdag tárháza.
Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. A részletes jogi információk megértése érdekében kérjük, olvassa el figyelmesen a vonatkozó dokumentumokat.