Szijjártó Péter, a külügyminiszter, hivatalos meghívót küldött Ukrajna nagykövetének, hogy megvitassák a kárpátaljai templom megrongálásának ügyét.


Az is kiderült, a kormány kitiltott három ukrán vezetőt Magyarországról

A tárca tájékoztatása szerint Szijjártó Péter csütörtökön Budapesten kijelentette, hogy egy templomot gyújtogatás céljából akartak felgyújtani. Az épület falára ismeretlen személyek magyarellenes üzeneteket fújtak, köztük a "Késhegyre a magyarokat" és a "Magyarok, takarodjatok!" feliratokat. A tűz terjedését a gyors beavatkozás megakadályozta, azonban a sekrestye ajtaja súlyos károkat szenvedett el.

„Teljesen elfogadhatatlan, felháborító és megdöbbentő, hogy egy, az Európai Unióhoz való csatlakozásra törekvő országban ilyen súlyos támadások érhetik a nemzeti közösséget” – jelentette ki Szijjártó. Hozzátette, hogy véleménye szerint a magyarellenes megnyilvánulások már tíz évvel ezelőtt elkezdődtek, amikor Ukrajna jogszabályi úton korlátozni kezdte a magyar közösség nyelvhasználati jogait és az anyanyelvi oktatáshoz való hozzáférését.

"Tíz éve folyamatosan kérjük, hogy tegyenek lépéseket a helyzet megoldása érdekében. Ezen időszak alatt minden lehetséges nemzetközi fórumon felhívtuk a figyelmet arra, hogy a kárpátaljai magyar közösség súlyos támadások célpontjává vált. Az események egy sor törvénykezési intézkedéssel indultak, majd kényszersorozás, fizikai erőszak és templomgyújtogatás követték." - mondta.

A külügyminiszter kemény szavakkal bírálta az európai politikai vezetőket is, amiért szerinte szándékosan nem vesznek tudomást az ukrajnai magyar közösséget érő jogsértésekről: "Durva, nyílt, fizikai megfélemlítéssel ötvözött támadások zajlanak a magyar nemzeti közösséggel szemben."

Végül költői kérdéssel üzent Brüsszelnek és a civil szervezeteknek:

"Hol vannak ilyenkor az NGO-k, az emberi jogi aktivisták, a Soros-szervezetek, és azok, akik nagyítóval nézegetik az összes magyar törvénymódosítást? Ilyenkor miért van csöndben Brüsszel?" - tette fel a kérdést.

A kormány döntése értelmében Magyarország területéről kiutasították azt a három ukrajnai tisztségviselőt, akik a kényszerszorozásokért felelnek. Az Európai Unió pénteken kezdeményezte a nevük szankciós listára való felvételét - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.

A minisztérium legfrissebb tájékoztatása alapján a tárcavezető a magyar-üzbég gazdasági vegyes bizottság ülését követően megtartott közös sajtótájékoztatón szólt Sebestyén József tragikus esetéről is. A fiatalembert nemrég kényszersorozás során toborzók brutálisan megölték Ukrajnában. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy az Európa Tanács jelentése is megerősítette, hogy az országban a sorozás során rendszeresen előfordulnak fizikai erőszak és kínzás esetek. Emlékeztetett arra, hogy mivel már van magyar áldozata is ennek a szörnyű gyakorlatnak, a kormány egy nappal ezelőtt három személy szankciós listára helyezését kezdeményezte Brüsszelben.

Kifejtette, hogy a téma az ukrán szárazföldi haderő személyügyi vezetője, a Nyugati Műveleti Parancsnokság irányítója, valamint a védelmi minisztérium mozgósításáért felelős osztályvezetője köré összpontosul.

Addig is, amíg ez a helyzet megoldódik, a mai napon intézkedéseket tettünk annak érdekében, hogy mindhárom személyt eltiltsuk Magyarország területének látogatásától.

- tudatta. A miniszter végül újságírói kérdésre válaszolva kifejtette, hogy a magyar-ukrán kapcsolat befagyásával Kijev nagy bajban lenne, ugyanis hazánk ma a szomszédos ország legnagyobb villamosenergia-ellátója, illetve több százmillió köbméter földgáz érkezik Ukrajnába Magyarországról.

Tehát igazán súlyos helyzet állna elő Ukrajna számára, ha ezek a kapcsolatok megszakadnának.

- vélekedett. "Ilyenkor a nemzetközi közvélemény és a liberális politikai körök hajlamosak hibásokat keresni. Nos, most segítek nekik. Nem mi vagyunk azok, akik elvettük az ukrán kisebbségi jogokat Magyarországon. Nem mi állítottuk le az olajszállítást tavaly. Nem nálunk gyújtogatják az ukrán templomokat. És nem ukrán emberek haltak meg magyar sorozás következtében" - fejtette ki. "Megértem, hogy a kormány iránti szimpátia sokszor befolyásolja az emberek véleményét és tudatát, de legalább az alapvető igazságokat tiszteletben kellene tartani, legalább itt Magyarországon" - zárta szavait.

Related posts