Közösségi feszültség, amely mindannyiunkat sújt a kölcsönös terhek alatt.


Az ünnepi időszakban gyakran érezzük, hogy a karácsonyi készülődés egyre inkább eluralkodik rajtunk. Ahhoz, hogy elkerüljük a stresszt és a feszültséget, érdemes tudatosan tervezni, csökkenteni az elvárásainkat, és bátran nemet mondani bizonyos dolgokra. Először is, fontos, hogy világosan meghatározzuk, mi az, amit valóban szeretnénk megvalósítani az adventi időszakban. Ne ragaszkodjunk a tökéletes karácsony képéhez, amelyet a közösségi médiában látunk. Legyünk reálisak az elvárásainkkal, és fókuszáljunk azokra a tevékenységekre, amelyek valóban örömet okoznak. Az ünnepi programok tervezésénél érdemes mérlegelni, hogy mely események hozzák a legtöbb örömöt, és melyek azok, amik inkább csak kötelezőnek érződnek. Nemet mondhatunk például olyan vendégségre, ahol nem érezzük magunkat jól, vagy olyan ajándékok vásárlására, amelyek nem igazán illenek a stílusunkhoz. Az is fontos, hogy időt szánjunk önmagunkra, és elengedjük a tökéletességre vonatkozó elvárásokat. Adventkor inkább a lelki feltöltődésre és a családi kapcsolatok ápolására összpontosítsunk, mintsem a túlzott készülődésre. Így az ünnep valóban a szeretet és a közelség időszakává válhat.

December a családi és közösségi ünnepek csúcspontja, ugyanakkor az év legnagyobb stresszfaktora is. Ez a különös ellentmondás nem véletlenül sújtja sokak lelkét, hiszen ebben a hónapban a munkahelyeken gyakran megnövekszik a terhelés: a megszokott határidők mellett többet kell teljesíteni rövidebb idő alatt. Emellett a karácsonyi készülődés is rengeteg feladattal jár, legyen szó ajándékok beszerzéséről, alapos takarításról vagy a vásárlásról. Ráadásul a találkozók száma is megszaporodik, hiszen ilyenkor céges bulik, iskolai ünnepségek és rokonlátogatások tarkítják a napokat. Ez a feszített tempó könnyen elhomályosíthatja az ünnep valódi szellemét, amely a szeretet és az összetartozás ünnepe kellene, hogy legyen.

Az ünnepek előtti hetekben a folyamatos rohanás és a végtelen teendők miatt sajnos kevesebb időt tudunk szánni a pihentető regenerálódásra. Pedig a legrövidebb nappalok idején különösen fontos lenne, hogy feltöltődjünk és megőrizzük a lelki egyensúlyunkat.

Természetesen! Íme egy egyedi változat: "Ahhoz, hogy a végeredmény igazán kielégítő legyen, fontos, hogy a folyamat során figyelmesen és tudatosan járjunk el."

Olyan ez egyébként, mint amikor év közben szabadságra akarunk menni, de előtte még mindent el kell végezni, hogy nyugodtan pihenhessünk, hogy "utána jó legyen", csakhogy karácsonykor egyrészt több az elvégzendő feladat, másrészt sok-sok millió ember egyszerre törekszik erre, ezért alakul ki ez az "össznépi idegbaj", amikor mindenki egyszerre akar lezárni, felkészülni - foglalja össze Bőhm Kornél kommunikációs tanácsadó.

Ráadásul a munkahelyen egymással együttműködő felek - például a cégvezetés, a könyvelő, a munkatársak - kölcsönösen nyomasztják egymást is, hiszen egymástól várják gyorsan az utolsó simításokat, ők is csak akkor tudják befejezni, ha a másik is leadta, elvégezte, túl van rajta.

A legújabb kutatások alapján a szezonális mentális megterhelés főként a nőket érinti, ami hosszú távon fokozott stresszhez vezethet. Ez a megnövekedett nyomás számos egészségügyi problémát idézhet elő, mint például a magas vérnyomás, depresszió, szorongás, elhízás, vagy akár bőrproblémák. Érdemes tehát tudatosan foglalkozni a mentális jóléttel, hogy elkerüljük ezeknek a lehetséges következményeit.

Kiderült, hogy a ránk zúduló feladatok özöne különösen nehéz kihívást jelent az agyunk számára. Ilyenkor szinte folyamatosan váltogatnunk kell a figyelmünket a különböző teendők között. Ez a fajta kognitív munka a mindennapokban megszokott, de decemberben ennél sokkal nagyobb rugalmasságra van szükségünk ahhoz, hogy mindezt hatékonyan tudjuk kezelni.

Related posts