Nagy kockázatot vállal, aki nem használja ki a lehetőséget, hogy megtakarításait az utolsó fillérig befektesse.
A magyar államtól hamarosan sok százmilliárd forint kamathoz jutó lakossági befektetők számára fel van adva a lecke, hogy mihez kezdjenek a pénzükkel a továbbiakban.
A következő hónapok izgalmas kihívások elé állítják a Magyar Államkincstárt, az államot, a bankokat és a pénzügyi szolgáltatókat, hiszen a lakossági befektetők, akik az állampapírok révén jelentős összeghez jutnak, új lehetőségeket teremtenek. Az idei év első negyedévében ugyanis olyan mértékű kamatokra számíthatnak, amire eddig nem volt példa; a legnagyobb részesedést a Prémium Magyar Állampapírok (PMÁP) biztosítják, amelyek a 2023-as 16,6%-os inflációhoz kötődő kamatot fizetnek ki. Ezen túlmenően a kamatprémiumnak köszönhetően a befektetők 0,25-1,5% közötti plusz hozamra is számíthatnak. Az elkövetkező időszakban azonban a 2024-es, várhatóan alacsonyabb inflációs adatok fognak irányt szabni a kamatok alakulásának, ami újabb izgalmas fordulatokat hozhat a piacon.
Az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) adatai szerint a PMÁP után a költségvetést több mint 1300 milliárd forintos kamatfizetés terheli 2025 folyamán, emellett három sorozat is lejár. E kamatok és a lejáratok háromnegyedének kifizetése jövő január-márciusban lesz aktuális, így
néhány hónap alatt az éves GDP több mint 2 százalékának megfelelő összeghez jutnak a lakossági befektetők. Nem mindegy tehát, hogyan döntenek.
Az ÁKK eddig minden fórumon úgy nyilatkozott, hogy nem jelent problémát, ha csökkenne a PMÁP állománya, bár nem számít tömeges kiáramlásra annak ellenére sem, hogy jövőre csökkennek a kamatok.
A 2023. eleji PMÁP-k átárazódása egy különleges időszakot jelölt, amikor a befektetők a múltbeli inflációs adatok figyelembevételével, kedvező reálkamatok mellett vásárolhatták meg ezeket az eszközöket. Ez a környezet nem csupán a kockázatkerülő befektetők számára tette vonzóvá a lakossági államkötvényeket, hanem jelentős növekedést eredményezett a kínálatban is. Azonban ez az időszak már mögöttünk van; most a PMÁP esetében a korábbi visszatekintő torzítás ellentétes hatást gyakorol, így jelentősen csökkenti e pénzügyi termékek vonzerejét.
Jelen pillanatban az inflációkövető állampapír nem tűnik a legvonzóbb lehetőségnek, ezért a kifizetett kamatok kapcsán érdemes alaposan átgondolni, milyen egyéb befektetési lehetőségek állnak rendelkezésre – mutat rá Pekár Dávid, a Raiffeisen Alapkezelő befektetési igazgatója.