Az Otthon Start részletszabályaiban bekövetkezett jelentős változás sokak számára csalódást okozott: a régóta várt kiskapu véglegesen bezárult. A pénzügyi lehetőségek terén sokan fűztek reményeket a programhoz, de most úgy tűnik, a várakozások nem teljesü


A kormány nyilvános konzultációra bocsátotta az Otthon Start program keretein belül megvalósuló lakáshitel részletes szabályait tartalmazó rendelettervezetet. Ez a dokumentum egyértelműsíti a 3%-os kamatozású, 50 millió forintos lakáshitel igénylésének feltételeit és a jogosultsági követelményeket.

A kormány nyilvános konzultációra tette közzé az Otthon Start program részletes szabályait összegző rendelettervezetet. A jogszabálytervezettel kapcsolatos véleményeket és javaslatokat július 29-ig várják.

A program alapfeltételei nem változtak az eddig ismert információkhoz képest: az állam legfeljebb 50 millió forintos, 3 százalékos, fix kamatozású kölcsönt kínál, amely maximálisan 25 évre vehető igénybe. Fontos megjegyezni, hogy a hitelt egy személy csupán egyszer igényelheti, feltéve, hogy a kérelem benyújtásakor, valamint az azt megelőző tíz évben nem volt saját tulajdonú belterületi lakóingatlanja.

A hitel igénylésére nincs lehetőség, amennyiben a kiválasztott vagy éppen épülő ingatlan négyzetméterára meghaladja az 1,5 millió forintot. A megvásárolni vagy építeni kívánt lakás összköltsége legfeljebb 100 millió forint lehet, míg az egylakásos épületeknél ez a határ 150 millió forintra emelkedik. Fontos megjegyezni, hogy az ingatlan vételára legfeljebb 20%-kal térhet el a bankok által meghatározott forgalmi értéktől.

Biztosítani kell, hogy a vásárolt ingatlan eladója, vagy az építtető ne álljon közeli rokoni kapcsolatban az igénylővel. Cég esetén pedig elvárás, hogy az igénylőnek, vagy a hozzátartozójának ne legyen tulajdonrésze az adott vállalkozásban. Más szóval, a családtagoktól való vásárlás kizárt – ezzel pedig az eddig említett kiskapu is bezárult.

A tervezet számos kivételt definiál a tulajdonjogi szabály alól. Nem számít kizáró oknak, ha az igénylő olyan ingatlan felett rendelkezett tulajdonjoggal, amelynek vételára nem érte el a 15 millió forintot, továbbá, ha olyan belterületi lakóingatlan tulajdonosa volt, amelynek lebontását az építésügyi hatóság már elrendelte vagy engedélyezte. Ezen kívül kivételt képez, ha az igénylő haszonélvezeti joggal terhelt lakóingatlanban él, amelyben a kérelem benyújtásának időpontjában is haszonélvező tartózkodik.

A rendelet lehetőséget biztosít a hitelkérelem benyújtására akkor is, ha a kérelmező az előző tíz év során legfeljebb egy belterületi lakóingatlanban legfeljebb 50%-os tulajdoni részesedéssel bír. Házastársak közös igénylése esetén elegendő, ha legalább az egyikük megfelel a megadott feltételeknek. A program lehetővé teszi adóstárs bevonását, továbbá egyéb lakáscélú állami támogatások együttes igénylésére is ad lehetőséget.

Az igénylőknek több követelménynek is eleget kell tenniük: rendelkezniük kell büntetlen előélettel, nem haladhatja meg köztartozásuk az 5000 forintot, és közmunkás státuszban nem adhatnak be kérelmet. A jogszabálytervezet szigorúbb kritériumokat határoz meg a kérelem előtti 180 napra vonatkozóan.

A kétéves társadalombiztosítási jogviszonyba beszámítható a tanulói és hallgatói jogviszony is, de az igénylést megelőző 180 napba nem. Külföldi tb-jogviszonnyal is lehetséges az igénylés. A kétéves folytonos tb-jogviszonyban legfeljebb 30 napos egybefüggő szünet megengedett, hallgatói státusz esetén ez hat hónap, de a szünetek nem számítanak bele a kétéves időtartamba.

Nem vehet fel kölcsönt az a személy, aki az igénylés előtti három év során bármely állami lakástámogatási program keretében vissza nem térítendő támogatás vagy kamattámogatás visszafizetésére kötelezetté vált.

A szerződés aláírását követően öt évre az állam javára jelzálogjogot, továbbá elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeznek be, amely a kölcsönösszeg 20%-ának mértékét érinti. Ezen időtartam alatt tilos az ingatlan lebontása (kivéve, ha természeti katasztrófa következik be), elidegenítése, harmadik fél részére használatra való átadása, haszonélvezeti jog alapítása, vagy a lakáscélú hasznosítástól eltérő felhasználás.

Amennyiben az öt éves időszak alatt a fent említett korlátozások bármelyikét megszegik, a kamattámogatást vissza kell téríteni. Részleges elidegenítés esetén a szankciók és a kamattámogatás megszűnése kizárólag az érintett részre vonatkozik. Fontos megjegyezni, hogy nem számít a szabályok megsértésének, ha öröklés útján kerül harmadik fél tulajdonába vagy haszonélvezeti jogába az ingatlan, valamint ha közérdekű használati jogot létesítenek az ingatlanon.

A tervezet azonban nem tartalmaz kötelezettséget a beköltözésre; csupán annyit szab meg, hogy a választott ingatlannak alkalmasnak kell lennie a lakhatásra.

A folyósító hitelintézet legfeljebb 30 ezer forint díjat számíthat fel a kölcsön igénylésével és folyósításával kapcsolatban, nem számítva az értékbecslés és a helyszíni szemle díját. Ez a limit akkor is érvényes, ha az igénylő ugyanannál a banknál piaci lakáshitelt is felvesz. Ha két különböző bank folyósítja a támogatott és a piaci hitelt, a támogatott hitelt csak a piaci hitel folyósításának igazolása után lehet folyósítani.

A bankoknak a hitelbírálatra 30 nap áll rendelkezésre, építkezés esetén 60 nap, nem számítva a 10 napos hiánypótlási időszakot. A hitelintézetek a folyósított Otthon Start hitelek után otthon építése esetén 80 ezer forint, vásárlás esetén 40 ezer forint egyszeri költségtérítést kapnak.

A kamattámogatás mértéke az ÁKK Zrt. által közzétett, a megelőző három hónapban tartott ötéves államkötvény-aukciók átlaghozama 110 százalékának 1 százalékponttal növelt értéke és az ügyfél által fizetett legfeljebb 3 százalékos kamat különbözete. Az ügyleti kamat ötévente változhat.

A kamattámogatás visszafizetési kötelezettsége áll fenn, amennyiben az igénylő hamis információkat szolgáltatott, így jogosulatlanul jutott hozzá a kölcsönhöz. Építkezés esetén a támogatás elveszthető, ha az érintett fél lemond az építési szándékáról, vagy ha egy éven belül nem tudja igazolni a munkálatok megkezdését. Továbbá, ha hat éven belül nem nyújtja be a használatbavételi engedélyt, akkor szintén veszélybe kerül a támogatás. A büntetés mértéke ezekben az esetekben a jegybanki alapkamat plusz 5 százalékpont.

Related posts