Rákkeltő és radioaktív anyagok felhasználásával építik meg az új utat.
Jelenleg egy kísérleti fázisban lévő projekt zajlik az Egyesült Államokban, amelyet a szakértők úgy vélekednek, hogy nem fog negatív hatással lenni az egészségre.
A foszfogipsz a műtrágyagyártás során keletkező melléktermék, amely sok szempontból problematikus. Jellemzője, hogy nyomokban nehézfémeket tartalmaz, és enyhe radioaktivitása miatt nem éppen a legkívánatosabb anyagok közé tartozik. Olyan anyagról van szó, amelyet alapvetően érdemes lenne elkerülni. Azonban a műtrágyára világszerte folyamatosan növekvő igény van, így a foszfogipsz mennyisége is egyre gyarapodik. Ez a helyzet komoly kihívások elé állítja a környezetvédelmet és a fenntartható mezőgazdaságot.
Egy floridai vállalat úgy véli, hogy felfedezte a megoldást a foszfogipsz hasznosítására: utakat kíván építeni ebből az anyagból. A vállalat elkötelezettsége annyira komoly, hogy már meg is szerezte az engedélyt az Amerikai Környezetvédelmi Hivataltól.
A próbaszakasz megvalósítása egy magántulajdonban található, lezárt területen zajlik, ahol a kétsávos út egyes szakaszaiban foszfogipsz alkalmazására kerül sor, míg más szakaszait a klasszikus receptúra szerint alakítják ki. A tesztelt szakasz hossza összesen 975 méter, amelyből több mint 600 métert veszélyes anyaggal borítanak be.
Azok számára, akik az egészségügyi kockázatok miatt aggódnak, talán megnyugtató lehet a hír, hogy a radioaktív melléktermékeket egy 10 cm vastag aszfaltréteg alá, valamint egy 25 cm vastag alapba helyezik el. A tesztelési folyamat során folyamatosan figyelik, hogy a veszélyes melléktermékek véletlenül se jussanak be a talajba vagy a talajvízbe, hiszen ez sem lenne kedvezőbb megoldás, mint a radongáz belélegzése.
A környezetvédelmi hivatal állásfoglalása alapján a tervezett tárolási módszer egészségügyi szempontból ugyanolyan kedvezőnek bizonyul, mint amikor a foszfogipszet egyszerűen egy halomba gyűjtik, ahogyan jelenleg is zajlik.