Pozsony gazdagabb élményekkel vár, mint amit néhány óra alatt felfedezhetünk.


A turizmus a világgazdaság egyik legdinamikusabb és leggyorsabban növekvő szegmense. A világjárvány azonban jelentős mértékben visszavetette az ágazatot, a korábbi előrejelzések szerint 2025-re kellene elérnie a járvány előtti, 2019-es szintet. Kérdés azonban, hogy ez sikerül-e.

A számok azt mutatják, hogy Pozsony is fokozatosan kilábal abból a gödörből, amibe a főváros turizmusát a pandémia taszította. Bár az elmúlt évek adatait összehasonlítva a tavalyi évben állt a legközelebb a 2019-es rekordév turisztikai adataihoz, a szakemberek szerint a helyzet lehetne jobb is. A pozitív tendencia ellenére ugyanis a főváros több olyan problémával is szembesül, amely ronthatja külföldi imázsát.

A környező országokhoz képest még mindig kevesebb turista érkezik hozzánk, pedig Pozsonynak rendkívül előnyös a földrajzi fekvése és az elérhetősége, ráadásul a város történelmi magja gyalogosan is bejárható. Tény azonban, hogy a közeli Béccsel, Budapesttel vagy Prágával nem tudja felvenni a versenyt.

Pozsony számára már a turistacsoportok érkezése is komoly kihívást jelent, legyen szó buszos vagy hajós látogatásokról. A turisták közlekedése az egyik legnagyobb problémát jelenti a város számára. A szakértők szerint a város vezetőségének döntései gyakran nem erősítik meg a turisták számára kedvező képet Pozsonyról. Úgy vélik, hogy az intenzívebb együttműködés és információcsere a város és a beutazó turizmus képviselői között jelentős előnyöket hozhatna.

Hosszabb időre úgy is itt marasztalhatnánk a külföldi turistákat, ha a főváros látnivalói mellett megmutatnák nekik Pozsony környékét is. Pozsony megyében ugyanis viszonylag kis területen a vonzó tájjal, a változatos természeti adottságokkal és a fejlett infrastruktúrával megfelelők a feltételek a sokszínű turisztikai kínálathoz. A történelem, a kultúra és a hagyományok ismertetésén kívül, remek gasztronómiával találkozhat itt a külföldi vendég, de kiváló lehetőségeket kínál a megye a vízi turizmus és a borturizmus kedvelői számára is. A megye kulturális örökségének fontos része a műemléki alap, amely rengeteg nemzeti kulturális műemléket foglal magában, ezek részét képezi például a Pozsony-Oroszvár városrészben található egyedülálló római katonai tábor, a Gerulata, amely 2021-ben felkerült az UNESCO világörökségi listájára is.

A megye kiemelt prioritásként kezeli az idegenforgalom fejlődését. Az idei elképzeléseit Juraj Droba megyeelnök a Szlovákia legnagyobb turisztikai vásárán ismertette, amely idén ünnepli fennállásának 30. évfordulóját.

- Pozsony megye egyedülálló régió, amely nemcsak a történelmi emlékek gazdagságát, hanem sokszínű kultúrát, lenyűgöző természeti szépségeket és vonzó turisztikai élményeket is kínál. Emellett előnye, hogy három ország határán fekszik, ahonnan külföldi turisták érkezhetnek hozzánk - fogalmazott az expón a megyeelnök.

Ahogy Juraj Droba is említette, a különböző kistérségek mindegyike sajátos bájjal bír, amelyet érdemes felfedezni. A Duna régió igazi ékköve a víz, amely összeköti a Duna-szigetek varázslatos világát és a festői Szenci-tavakat, tökéletes hátteret biztosítva a vízi turizmus kedvelőinek. Az erdőháti terület a természet csodáival, múltidéző emlékekkel és a szabadidős sportok széles választékával várja a látogatókat. Ezzel szemben a Kis-Kárpátok térsége Szlovákia egyik legfontosabb borvidéke, ahol a borturizmus mellett a gazdag kulturális örökség és hagyományok is vonzóvá teszik a látogatók számára. Pozsony, a Duna partján elterülő város, pedig a történelem, a kultúra és a különleges atmoszféra igazi olvasztótégelye, amely minden sarkában új élményeket kínál.

- A mai Pozsony megye területén számos olyan műemlék van, amelyet a nagy és befolyásos nemesi családoknak köszönhetünk. A megyei önkormányzat szeretné megmenteni az épített örökséget, amivel az idegenforgalom is fejleszthető. Az Esterházy és Pálffy-

A célunk nem csupán a műemlékek megóvása, hanem azok értékének és fontosságának bemutatása a szélesebb közönség számára - nyilatkozta lapunknak Neszméri Tünde megyei képviselő. Kiemelte, hogy ezt a célt határon átnyúló pályázatok révén, tehát külső finanszírozás bevonásával kívánja megvalósítani az önkormányzat.

- Hiszem, hogy a régiók közötti együttműködés és a turizmus fejlődése mellett ez nekünk, magyaroknak is fontos, hiszen az Esterházy és a Pálffy családok nélkül nemcsak a mai Pozsony megye lenne szegényebb, hanem a magyarság, sőt az egész közép-európai térség is - hangsúlyozta Neszméri Tünde, Pozsony megyei képviselő.

A megye célja, hogy maximálisan kihasználja a Duna folyó adta lehetőségeket. A Duna-szigetek koncepciója magába foglalja a Kis-Dunát, a Nagy-Dunát, a Mosoni Dunát és a Morva folyó vízgyűjtő területét, ezáltal széleskörű vízi turizmus fejlesztési lehetőségeket kínál. Juraj Droba kiemelte, hogy a vízi turizmus előmozdítása a megye egész területén kiemelt prioritás. 2025-ig a megye több mint 6 millió eurót kíván befektetni a turizmus fejlesztésébe, beleértve az infrastrukturális javításokat is. Ezen kívül, az idei évben közel 1,5 millió eurót szánnak a megye népszerűsítésére, hogy egyre több látogatót vonzanak a régióba.

Related posts