Panama beleegyezett, hogy amerikai katonai egységeket állomásoztassanak a Panama-csatorna területén.

Panama engedélyezi az amerikai csapatok telepítését a csatornához közeli zónákban és a csatorna mellett - derült ki a panamai kormány által csütörtökön közzétett kétoldalú megállapodásból, amely egyúttal kizárja a katonai támaszpontok létrehozásának lehetőségét.
Az MTI összefoglalója szerint a Pete Hegseth amerikai és Frank Abrego panamai védelmi miniszterek által életre hívott megállapodás rögzíti, hogy az Egyesült Államok hadserege, valamint az általa megbízott katonai magáncégek...
használhatják az engedélyezett helyszíneket, létesítményeket és kijelölt területeket kiképzésre, humanitárius tevékenységekre és gyakorlatokra.
A hároméves és megújítható megállapodás szerint a létesítmények a panamai állam tulajdonát képezik, és a két ország haderőinek közös használatára szolgálnak.
Hegseth egy panamai sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a két ország által rendszeresen végrehajtott közös védelmi gyakorlatok lehetőséget adnak egy olyan katonai bázis újraindítására, ahol amerikai csapatok tevékenykednek. Ugyanitt viszont Panama részéről Abrego hangsúlyozta:
Nem engedhetjük meg katonai bázisok vagy védelmi létesítmények telepítését.
Az amerikai csapatok jelenléte Panamában rendkívül kényes téma, amely sokakban nosztalgiát ébreszt az Egyesült Államok egykori katonai bázisaival teli időszak iránt. Ez az időszak egészen 1999-ig tartott, amikor is az Egyesült Államok átadta a Panama-csatornát a helyi hatóságoknak. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Donald Trump, miután januárban átvette az elnöki hivatalt, bejelentette, hogy szeretné visszaszerezni a panamai csatornát, arra hivatkozva, hogy jelenleg Kína befolyása alatt áll. Ez a nyilatkozat újraélesztette a vitákat a nemzetközi politikai érdekek és a szuverenitás kérdése körül, tükrözve a régió érzékeny geopolitikai helyzetét.