Pálinkás József megfogalmazása szerint a magyar kormány nem rendelkezik koherens tudománypolitikával, csupán elszórt és átgondolatlan ötletekkel próbálkozik.

Az MTA korábbi elnöke egy interjúban a HUN-REN kutatóközpontok átadásáról beszélt, de véleményezte a kormány tudománypolitikáját, valamint az Akadémia helyzetét is. Megszólalt a kormányközeli sajtóban megjelent támadásokról, de kitért elnöki időszakára is.
Pálinkás József, az MTA egykori elnöke nemrégiben a Népszavának nyilatkozott, ahol főként a HUN-REN kutatóközpontok ELTE-hez való integrálásáról beszélt. Az interjú során kifejtette gondolatait a kormány tudománypolitikájáról is, és kijelentette, hogy elnöksége idején nem lett volna szüksége változtatásokra.
Végül a korábbi MTA-elnök kifejtette, hogy elnöki időszaka során semmilyen döntését nem változtatná meg. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy sajnálatosnak tartja, hogy az NKFI alapításakor nem egy független, a parlament által felügyelt intézményt alakítottak meg.
Ahogyan korábban már említettük, megállapodás született a HUN-REN és az ELTE között, amelynek értelmében négy bölcsész- és társadalomtudományi kutatóközpont integrálódik az ELTE keretei közé. A megállapodás megerősíti, hogy ezek a kutatóközpontok egységes, teljes intézeti struktúrával és munkatársi létszámmal kerülnek át az ELTE szervezetébe. Érdekesség, hogy az Irányító Testület két tagja ellenezte az intézetek elcsatolását, és a döntés következtében három tag lemondott pozíciójáról.
Ahogy azt korábban említettük, az ELTE kancellárja és kinevezett rektora levélben kereste meg Gulyás Balázst, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnökét. A levélben kifejezték szándékukat, hogy a kutatási és innovációs együttműködést egy magasabb, stratégiai szintre emeljék. Emellett javaslatot tettek arra is, hogy a jövőben négy kutatóközpont az Eötvös Loránd Tudományegyetem égisze alatt, közös feltételrendszer alapján folytassa tevékenységét.
A HUN-REN elnöke az Irányító Testület három tagjának kezdeményezésére péntek délutánra rendkívüli ülésre hívta össze a fő döntéshozó testületet. Az ülés egyik fő témája a HUN-REN munkatársai számára korábban megígért bérrendezés fedezetének biztosítása volt. A vezetés célja, hogy ez a lehető legkorábban és teljeskörűen megvalósulhasson.
A Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének munkatársai csütörtökön egy fontos fórumon találkoztak, ahol határozat született: pénteken demonstrációt tartanak a HUN-REN Alkotmány utcai székházának előtt. A lépésre a HUN-REN négy bölcsész- és társadalomtudományi kutatóközpontjának az ELTE-hez való átkerülése miatt került sor. A résztvevők emellett egy tiltakozó petíciót is átadtak, amelyet a kutatási hálózat vezetésének és Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszternek címeztek.
A vitás események nyomán az Irányító Testület három tagja távozott pozíciójából, míg két másik tag ellenvéleményüket fejezte ki az intézetek elcsatolásával kapcsolatban. A magyar kutatói elit prominens képviselői egy nyílt levélben fejezték ki tiltakozásukat e döntés ellen, amely véleményük szerint súlyosan veszélyezteti a kutatóhálózat szakmai integritását, valamint az ELTE működését, és hosszú távú, történelmi jelentőségű károkat okozhat a hazai tudományos életben.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium pedig közölte, hogy a kormány 18 milliárd forintot biztosít a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat kutatóinak béremeléséhez, valamint négy bölcsészet- és humántudományi kutatóközpont az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) jogi személyiségű szervezeti egységeként működik tovább.
Az egyetem dolgozói azonban tiltakozásukat fejezték ki a döntés ellen, mely szerintük aggodalmat és bizonytalanságot kelt, ezért azt követelik, hogy az ELTE vezetése kezdjen tárgyalásokat a fenntartóval a folyamat aláírásáról, és tegyen lépéseket a kialakult súlyos bizalmi válság megoldására.