Opus Global: Rekorderedmények után osztalékemelés és újabb sajátrészvény-vásárlás Az Opus Global nemrégiben közzétette lenyűgöző pénzügyi teljesítményét, amely újabb osztalékemelést és sajátrészvény-vásárlást indokol. Az eredmények fényében a vállalat ve

A tavalyi év tele volt kihívásokkal az Opus Csoport vállalatai számára, ám a konszolidációs lépések és a hatékonyságjavító intézkedések eredményeként, a bevételek csökkenése ellenére az EBITDA kismértékben növekedett 2024-re – derül ki a társaság ma reggel nyilvánosságra hozott éves jelentéséből. A tavalyi rekord szintű adózott eredmény után a vállalat úgy döntött, hogy emeli osztalékát, és újabb sajátrészvény-vásárlás mellett határozott az igazgatóság.
2024-ben az Opus Global, a korábbi évek akvizícióinak fényében, a működésének stabilizálására és az erőforrások optimális kihasználására összpontosított.
2024-ben az Opus Global működési bevétele 8 százalékkal csökkent az előző évhez viszonyítva. A cégcsoport különböző vállalatai tavaly számos kihívással néztek szembe, beleértve a háborús konfliktusok közvetett hatásait, az inflációs nyomásokat, valamint az EU-s forrásokkal kapcsolatos bizonytalanságokat - áll a társaság nyilatkozatában.
A működési költségek 8%-os csökkenésen mentek keresztül, amelyen belül a legjelentősebb tétel, az anyagjellegű ráfordítások 11%-kal mérséklődtek. Ezzel szemben a személyi jellegű kiadások közel 12%-os emelkedést mutattak, amelyet elsősorban a bérszínvonal növekedése, valamint kisebb mértékben a munkavállalói létszám emelkedése generált. Az értékcsökkenési költségek 6%-kal nőttek, míg az értékvesztés jelentős, 51%-os csökkenést regisztrált.
Az üzemi eredmény 2024-ben 5,8%-kal esett vissza.
a cégcsoport működését leginkább tükröző EBITDA viszont kismértékben, 0,3 százalékkal emelkedett.
Az EBITDA-marzs a 2024-es pénzügyi évben több mint 1 százalékponttal emelkedett, elérve ezzel a 14 százalékos szintet.
Az Opus Global pénzügyi teljesítménye kedvező eredményekkel zárult, hiszen közel 5 milliárd forinttal tudta megemelni adózott eredményét. Az adózott nyereség elérte a 48 milliárd forintot, ami 7%-os növekedést jelent az előző évhez viszonyítva. Továbbá, a cég teljes átfogó jövedelme 51 milliárd forintra nőtt, ami 15%-os emelkedést tükröz.
A cégcsoport ahogyan azt tavaly előre jelezte a működésének stabilizálását, és az erőforrások hatékony kihasználását helyezte előtérbe. Így sikerült a soha nem látott eredményt elérni
- emelte ki a gyorsjelentés kapcsán Lélfai Koppány, a cégcsoport vezérigazgatója.
A négy nagy üzletág közül tavalyi évben az ipari termelés divízió árbevétele stagnált. Az év elejétől folyamatosan javult a szegmens nyereségtermelő képessége, az erős költségkontrollnak köszönhetően - közölte a cég.
Az élelmiszeripari szegmenst viselték meg legjobban a külső környezet nehézségei, az árbevétel visszaesését, komoly költségcsökkentéssel igyekezet a terület kompenzálni - áll a közleményben.
A turizmus divíziójában az elmúlt évek során végrehajtott jelentős szállodafejlesztési program 2024-re befejeződött, a felújítás alatt álló szállodák átadásával. Ennek köszönhetően 2025-től a szállodalánc megújult formában, maximális kapacitással kezdheti meg működését. Az iparág bevétele több mint 20 százalékkal emelkedett, az EBITDA 60 százalékkal nőtt, míg az adózott eredmény több mint kétszeresére nőtt.
Az energetikai portfólió EBITDA- eredménye jelentősen nőtt a bázishoz képest.
A negyedik negyedév teljesítménye kapcsán megfigyelhető, hogy a bevételek kis mértékben növekedtek, ugyanakkor az EBITDA az előző év hasonló időszakához képest csökkent. Ezzel szemben az adózott eredmény és az átfogó jövedelem jelentős, kétszámjegyű emelkedést mutat.
Tavaly az Opus Global története során először osztalékot fizetett, rézvényenként 10,3 forintot és idén a 2024-es év után is javasol osztalékfizetést az igazgatóság, részvényenként 15 forintot, ami 3 százalékos osztalékhozamnak felel meg. Emellett újabb sajátrészvény-visszavásárlási programról döntött a vállalat, további 8 milliárd forint értékben vehet részvényeket az Opus Global.
A mérlegfőösszeg és az eladósodottsági mutató az elmúlt három év során folyamatos stabilitást mutatott. 2024-re a pénzeszközök, valamint a rövid és hosszú lejáratú kötelezettségek mindegyike csökkenést mutatott az év végére, összehasonlítva a 2023 végén regisztrált értékekkel.
Az éves teljesítményeket mérlegelve az Opus Global részvényei kedden 7 százalékos növekedéssel indítanak a tőzsdén. A reggeli árfolyamemelkedéssel együtt így a részvények idén összesen 4 százalékos pozitív eredménynél tartanak.