A Ferenczy Múzeum felfedezésre váró világában az önfeláldozó művészfeleségek lenyűgöző történetei bontakoznak ki. E különleges kiállítás során betekintést nyerhetünk azoknak a nőknek az életébe, akik nem csupán házastársak, hanem múzsák és alkotótársak is
A Ferenczy Múzeum új kiállítás-sorozata különleges figyelmet szentel a nők, asszonyok és múzsák világának, olyan inspiráló alakokkal, mint Vajda Júlia, Fialka Olga, Modok Mária, Gálffy Lola, Gráber Margit és Kónya Réka. Az esemény célja, hogy megjelenítse azokat a tehetséges és erős női karaktereket, akik művészi pályájukat a társadalmi elvárások, valamint családi kötelezettségeik miatt háttérbe szorították. E portrék nem csupán személyes történeteket idéznek fel, hanem a női kreativitás és a művészetek iránti szenvedély ünneplését is.
A Ferenczy Múzeumi Centrum képzőművészeti gyűjteménye igazi kincsesbányaként funkcionál, több mint tízezer különleges műalkotással büszkélkedhet, mely folyamatosan bővül. Itt találhatók olyan kiemelkedő művészek alkotásai, mint Ferenczy Károly, Czóbel Béla, Barcsay Jenő, Vajda Lajos, Korniss Dezső és Kondor Béla. A múzeum különleges kamarakiállítás-sorozatot indít, amely a gyűjteményes kiállításhoz kapcsolódva három éven át összesen hat különleges eseményt ölel fel. A "Fantomszál" néven ismert sorozat a gyűjteményben található neves festők feleségeit állítja a középpontba, akik nem csupán inspiráló múzsák voltak, hanem sok esetben maguk is tehetséges alkotók. Ezek a nők nemcsak a férjük művészeti pályafutását támogatták különféle módokon – a háztartás vezetésétől kezdve a gyermeknevelésig és érzelmi támaszként való jelenlétig –, hanem saját ambícióikat gyakran háttérbe szorították, hogy férjük karrierjét egyengethessék. A sorozat célja, hogy megvilágítsa e figyelemre méltó női szerepek fontosságát és hatását a művészvilágban.
A Fantomszál film olyan női sorsokat tár elénk, amelyek titokban formálták a művészet történetét. Bár egy-egy portré képes megörökíteni az alakjukat, az a rendíthetetlen támogatás, amely nélkül sok kiemelkedő műalkotás ma nem létezne, gyakran észrevétlen marad. Ezek a nők, akiknek hatása láthatatlanul fonódik a művészeti örökségbe, soha nem kapták meg a megérdemelt elismerést.
A kiállítás-sorozat célja, hogy felfedje a férfiak és nők szerepvállalásának széles spektrumát és egyenrangú jelentőségét, miközben bemutatja a különböző családi és szakmai együttműködések gazdag sokféleségét, amely a társadalmi, gazdasági és politikai kontextusok függvényében alakul. A "Fantomszál" projekten keresztül a figyelem a művészettörténet háttérben megbúvó női alakokra irányul, akiknek szerepe és hatása elengedhetetlen és összetett, így rávilágítva az őszinte és sokszínű női perspektívák fontosságára.
A kiállításon hat különleges női portré elevenedik meg, akik nem csupán férjük múzsái, hanem saját jogukon is figyelemre méltó személyiségek. A szereplők között találjuk Vajda Júliát, Vajda Lajos feleségét, valamint Fialka Olgát, Ferenczy Károly életének és művészetének fontos részét képező társát. Modok Mária, Czóbel Béla hitvese, szintén a művészet és a kultúra világában játszott jelentős szerepet. Gálffy Lola, Kántor Andor felesége, Gráber Margit, Perlrott Csaba Vilmos élettársa, és Kónya Réka, Bukta Imre párja mind hozzájárultak a férjük kreatív útjához, miközben saját identitásukat is megőrizték. E portrék nem csupán a női szerepeket, hanem a művészetben betöltött fontosságukat is hirdetik.
Első lépésként Vajda Júlia életét követhetjük nyomon, ahol fotók és korabeli dokumentumok révén bepillantást nyerhetünk különböző életének színtereibe. Felfedezhetjük őt, mint egy családját összetartó, kitartó anyát, aki első férje, Vajda Lajos mellett állt, és mint a második férje, Jakovits József szakmai pályafutásának fáradhatatlan támogatója. Emellett megismerhetjük kreatív öltözködését is, amely a divat iránti érzékenységét tükrözi, még a legszűkebb anyagi körülmények között is.