"Ez az este rólad szól, kedves barátom!" - mondta Lionel Richie, Michael Jackson régi barátja, még 2025-ben is.


Müller Péter: "Meggyőződésem, hogy ennek a világnak vége"

Lionel Richie a pop és soul zene meghatározó alakja, akinek pályafutása már több mint öt évtizede tart. A '70-es években a The Commodores frontembereként robbant be a köztudatba, olyan emlékezetes slágerekkel, mint az "Easy" és a "Three Times a Lady". Szólókarrierje alatt olyan ikonikus dalokat alkotott, mint az "Hello", az "All Night Long", a "Say You, Say Me" és az "Endless Love", melyek máig a zenei világ alapkövei. A 76 éves művész számos elismerés birtokosa, többek között Oscar- és Grammy-díjakkal, valamint Golden Globe-nyereménnyel büszkélkedhet. 2022-ben pedig a Rock and Roll Hall of Fame tagjává választották, így életműve generációkon átívelő hatása tovább él.

Magyarországon legutóbb közel húsz éve, 2005-ben lépett fel, amikor a budapesti Ötvenhatosok terén (akkor még Felvonulási tér néven ismert) adott egy hatalmas, ingyenes szabadtéri koncertet, amelyen rengeteg néző gyűlt össze. A mostani fellépése tehát nem csupán egy nosztalgikus visszatérés, hanem egy igazi különlegesség: másfél évtizednyi szünet után először állt színpadra hazánkban. A világsztár Say Hello to the Hits című turnéja során pályafutása legnagyobb slágereit hozta el a közönségnek. A koncertsorozat már március óta zajlik, Richie az első fellépését Belfastban tartotta, és összesen 27 várost érintve, 16 országban fogja befejezni a nagyszabású turnét augusztusban Madridban. Budapesti koncertjének a MVM Dome adott otthont, július 17-én.

A kapuk 19 órakor megnyíltak, és nem sokkal később az előzenekar, Iggi Kelly varázsolta el a közönséget. Egy órával a fellépése után a csarnok szinte teljesen megtelt, és Lionel Richie koncertje új dimenziót adott ennek a helyszínnek. A megszokott küzdőtéren ezúttal kényelmes székek sorakoztak, a nézők izgatottan várták a show kezdetét. 20 óra után 17 perccel a fények kihunytak, a tömeg izgalma fokozódott, majd egy hatalmas füstfelhő közepette, ahogyan egy igazi legenda megérkezik, Lionel Richie lépett a színpadra. Ekkor felcsendült az egyik leghíresebb dala, a Hello, ami azonnal magával ragadta a közönséget.

Lionel Richie előadását igazán különlegessé tette a profi zenekar, akikkel a színpadon olyan laza és vidám pillanatokat éltek át, mintha az általános iskola fiúcsapata adta volna elő a kedvenc dalait az énekórán. Az egész show emberiessége, szórakoztató jellege és szívhez szóló hangulata magával ragadó volt.

Az első pillanatban azonnal érződött, hogy az énekes menedzsmentje nem sajnálta a kreatív energiát a látványos elemek és a fényshow megalkotásából. Minden lehetséges eszközt bevetettek, hogy a nézőket egy olyan világba repítsék, amely messze van a mindennapi gondoktól és a szürke hétköznapok monotonitásától. A látvány szempontjából szinte sokkoló volt, ahogy a Brick House / Fire számok alatt hatalmas lángcsóvák csaptak fel a háttérben – ennél több adrenalinra nem is volt szükség!

Elképesztő, hogy Lionel Richie már 76 éves, hiszen a 70-es évek óta a zene világának egyik meghatározó alakja. Sokak számára talán fel sem tűnik, mennyire idősebb, különösen, ha figyelembe vesszük, milyen energiával lépett színpadra Budapesten. Ha csupán az éneklésre korlátozta volna magát, akkor is óriási siker lett volna, de ő ennél sokkal többet adott a közönségnek. Az egész koncert alatt bulizott, háromszor cserélt ruhát, miközben folyamatosan interakcióba lépett a zenekarával és a magyar közönséggel – természetesen kellő távolságból, ami csak még különlegesebbé tette az élményt.

Egy koncert varázsát sokszor nem a színpad fényjátéka vagy a jól ismert slágerek adják, hanem az az egyedi dinamika, amely az előadó és a közönség között teremtődik. Lionel Richie ebben a tekintetben valóban mesteri teljesítményt nyújtott, és bátran állíthatom, hogy a viccei egyszerűen elbűvölőek voltak. Különösen emlékezetes volt, amikor megjegyezte, hogy a közönség soraiban akadnak olyanok, akik hangosabban éneklik a dalokat, mint ő maga – ami, lássuk be, nem éppen ideális. De aztán jött a csavar: akadt olyan is, aki még a szöveget is jobban tudja, mint ő, ami szintén nem éppen kedvező helyzet. A műsor közepén, mint egy szeretetteljes, de vicces nagypapa, szólt a férfiakhoz: „Itt vagyok, hogy segítsek! Most pedig csak annyit kérnék tőletek, hogy öleljétek át azt a hölgyet, akit magatokkal hoztatok, nézzetek mélyen a szemébe, és mondjátok neki:…”

Hát nem lenyűgöző ez a Lionel?

- hangzott el a már-már nagypapás vicc, de mégis betalált.

Bár a humorral fűszerezett előadásmódja a magyar közönség szívét azonnal megnyerte, mégis egy pillanatra sikerült megtévesztenie a rajongókat. Ahogy a koncert a végéhez közeledett, elérkezett az Endless Love című dal ideje, amelyről minden igazán elhivatott Lionel Richie-rajongó tudja, hogy egy közös produkció Diana Ross-szal. Ekkor az énekes megemlítette, hogy évek óta próbálja rávenni az ikonikus énekesnőt, hogy lépjen fel vele, majd váratlanul megfordult, és a színpad hátsó része felé indult. Merem állítani, hogy abban a néhány másodpercben sokan, legalább egy röpke pillanatra, elhitték, hogy Diana Ross, a Golden Globe- és Tony-díjas művésznő, bármelyik pillanatban megjelenhet a takarásból…

Ezután jött a már megszokott dad joke, és a kis színjáték: 'jaj, mégsem vállalja?' - a közönség persze imádta. A komikus elemek, a "nagypapás" viccek tehát egyértelműen fontos részét képezték a show-nak, és hát ki tudja? Néha jó hinni a mesékben, hátha egy nap mégis felbukkan Richie mögött Diana Ross, ha már olyan régóta kérleli...

Nem túlozok, ha azt mondom, hogy Lionel Richie szavai ezek, hiszen maga az énekes is hangsúlyozta, hogy a közönség teljesen felpörgött. Ráadásul megosztotta, hogy 1977 óta nem tapasztalt ilyen táncélményt a magyarok körében.

A humort egy röpke üzenet erejéig félretéve, mint egy komoly, de belsőséges beszélgetés előtt Lionel Richie a közönséghez fordult.

Beszéljünk valamiről, csak egy percre

A színpad elején álló zongora oldalának dőlése sejtelmes hangulatot teremtett, és Richie ezzel a látvánnyal indította el gondolatainak fonalát: "Emberiség". Az alkalmat kihasználva, nem csupán a dalaiban rejlő üzeneteket osztotta meg, hanem azokat az értékeket is, amelyekért mélyen elkötelezett. Világszerte ismert előadóként talán nem csupán lehetősége, hanem felelőssége is, hogy hangot adjon az ilyen súlyos témáknak.

Még mindig olyan dolgokat csinálunk, amiket nem hiszem, hogy Isten így tervezett. (...) Azért teremtett minket erre a világra, hogy együtt éljünk, nem azért, hogy harcoljunk egymással

Szavai visszhangja betöltötte a csarnok légkörét. "Őket úgy nevezik, hogy 'azok a bizonyos emberek'. Alaposan utánajártam ennek a 'bizonyos' csoportnak, és felfedeztem, hogy nekik is van apjuk, anyjuk, testvéreik, unokatestvéreik, nagyszüleik, születésnapjuk, évfordulójuk, és bizony, szívszorító tragédiájuk is. Fájdalmaik és küzdelmeik mindannyiunkéval összefonódnak..." - folytatta elgondolkodva a beszédét, majd hozzáfűzte, hogy az este dalai, amelyekre együtt táncolunk, mind arról mesélnek: milyen embernek lenni. Milyen érzés a boldogság csúcsán szárnyalni, és milyen mélybe zuhanni, amikor a sötétség elér.

Szeretném, ha egy fontos gondolatot megjegyeznétek: Mindannyian egyformák vagyunk, és a különbségeink valójában nem választanak el minket egymástól.

Ha az egyenlőség, emberség és béke iránti felszólítás nem lett volna elegendő, akkor itt érkezett a valódi csúcspont. Az üzenet után bejelentette, hogy egy különleges dallal folytatódik a koncert, amelynek megírásában nem más segédkezett, mint a legendás Michael Jackson.

Ez az este kizárólag neked szól!

- mutatott az ég felé Richie, ahogy a We Are The World című dal első dallamai életre keltek. Szinte azonnal, mint egy varázslatra, a színpadon és a nézőtéren milliónyi fény gyulladt ki, mintha csillagok szóródtak volna szét a sötét égbolton. A közönség, egy emberként összefonódva, együtt énekelte a felejthetetlen sorokat, érzéseik szabadon áramlottak az éjszakában...

Az este folyamán Lionel Richie szinte minden egyes zenei korszakát felidézte: a Commodores-éra ikonikus dallamai mellett a szólókarrierje legfényesebb slágerei is megszólaltak. Az esemény azonban jóval túllépett egy egyszerű nosztalgikus slágerparádén; egy különleges utazás volt a zene világában, amely érzelmekkel és emlékekkel teli pillanatokat kínált a közönségnek.

Related posts