Jelenleg kihívásokkal teli időszak áll a szír migránsok előtt, mivel számos európai ország leállította a menedékkérelmek feldolgozását. Ez a lépés jelentős hatással van az érintettek jövőjére és lehetőségeikre - számolt be róla a PestiSrácok.

A szír migránsokat most komoly kihívások elé állítja a helyzet: számos európai állam döntött úgy, hogy felfüggeszti a menedékkérelmek elbírálását. PestiSrácok.hu, 2024. december 10.
Németország és Ausztria lépései nyomán Belgium, Görögország, Olaszország, Hollandia és Nagy-Britannia is felfüggeszti a kérelmek feldolgozását. Emellett Ausztria külön bejelentette, hogy visszatoloncolja a Szíriából érkezett migránsokat.
Az érintett európai államok az Aszad-rezsim megbuktatása után keletkezett bizonytalanságra, illetve az Iszlám Állam esetleges előretörésére hivatkoznak. A lépés alapvetően azt jelenti, hogy újraértékelik a szíriai helyzetet, leállítják az új szíriai menedékkérelmek befogadását, és felfüggesztik a függőben lévők feldolgozását. Németországban, amely a szíriai menekültek egyik legnagyobb befogadója Európában, csak ebben az évben több mint 72 ezer szíriai nyújtott be menedékkérelmet, és több mint 47 ezer kérelem van függőben.
Johann Wadephul, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa, aggodalmát fejezte ki a szíriai lázadók győzelme kapcsán, utalva arra, hogy ezek a csoportok szoros kapcsolatban állhatnak az afgán tálibokkal. Ez a helyzet nem ígér jót a jövőre nézve. Wadephul véleménye szerint még korai lenne megjósolni, hogy a szíriai menekültek száma megnő-e Németországban, vagy esetleg többen térnek vissza Szíriába. Az osztrák kormány is hasonló lépéseket tett: követve a német példát, befagyasztotta a szíriai menedékkérelmeket, és Bécs már a hazájukban élő szíriai menekültek kitoloncolására is készül.
Karl Nehammer osztrák kancellár utasította a belügyminisztériumot, hogy vizsgálja felül a korábbi menedékjogi döntéseket, és dolgozzon ki tervet a szírek hazatelepítésére. Az osztrák belügyminiszter, Gerhard Karner pedig közölte, hogy az Ausztriában élő szírek családegyesítését is leállítják. Németországban 800 ezer, Ausztriában mintegy 100 ezer szíriai menekült él.
A menekültjogi és segélyszervezetek azonban hangsúlyozták, hogy a menedékkérelmek leállításáról hozott döntésük véleményük szerint túlságosan korai lépés. Említették, hogy a Szíria bizonyos területein továbbra is zajló harcok és a politikai stabilitás körüli bizonytalanságok mindenképpen indokolják a helyzet alaposabb megfontolását.
Mivel Szíria jövője és átmeneti helyzete körüli bizonytalanságok és aggodalmak továbbra is fennállnak, arra kérünk minden olyan országot, ahol szíriai menekültek találhatóak, hogy tartsák fenn a menedékjog biztosítását, valamint támogassák a biztonságos és önkéntes visszatérés elvét.
„Kérlek, tedd különlegessé a mondanivalódat!” - hívta fel a figyelmet Imogen Sudbery, az International Rescue Committee európai ügyekért felelős igazgatója.
Természetesen! Itt van egy egyedi változat: (A hírek forrása: Euronews / Kiemelt fotó: MTI/EPA/Nake Batev)
Persze, szívesen segítek! Milyen témában szeretnéd a Facebook hozzászólást? Esetleg egy eseményről, egy élményről vagy valami másról van szó?
Kapcsolódó témák: Ausztria, menedékkérelmek, migráció, Németország, szír migránsok, Szíria Ausztria és Németország kiemelt szerepet játszik a migrációs folyamatokban, különösen a szír menekültek számára, akik háborús konfliktusok elől menekülnek. A menedékkérelmek benyújtása és elbírálása kulcsfontosságú lépés a migránsok számára, akik új otthont keresnek. Szíria, mint a konfliktusok sújtotta ország, több százezer ember életét befolyásolta, akik reményt keresve érkeznek Európába. Az integrációs folyamatok és a helyi közösségek reakciói jelentős hatással vannak a migránsok jövőjére és a társadalmi feszültségekre.