A Tokajnál "állítólagosan lelőtt ukrán drón" ügye számos kérdést vet fel, és sok szempontból problémásnak tűnik.


Az időzítés és az eltelt idő rendkívül szokatlan, ráadásul a kormánypárti sajtó által terjesztett hírek egyik része sem támaszkodik hiteles forrásokra, csupán "sajtóértesülésekre" alapoznak. A honvédség a független média megkereséseire egyáltalán nem reagált, sem megerősítést, sem választ nem adtak. Az információk között nem találhatóak tények, csupán spekulációk.

Pénteken reggel váratlan fordulatot vett a helyzet Ukrajnában, amikor bejelentették, hogy kémkedés gyanújával két személyt tartóztattak le. A hír videóval is alátámasztva érkezett, és azonnal hatalmas láncreakciót indított el. A Borsod24 is tudósított arról, hogy a magyar-ukrán kapcsolatok újabb mélypontra süllyedtek, miután az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) bejelentette egy állítólagos magyar katonai kémhálózat felszámolását Kárpátalján. A hatóságok őrizetbe vették a két gyanúsítottat, akiket hazaárulás vádjával illetnek.

Az egyik letartóztatott személy egy 40 éves férfi, aki a Beregszászi járásból származik és korábban az ukrán hadsereg tagjaként szolgált. Az ukrán elhárítás szerint a férfit már 2021-ben megkereste a magyar titkosszolgálat, aki azóta "készenléti üzemmódban" volt, és csak 2024-ben aktiválták. A vádak alapján feladatai közé tartozott a helyi lakosság hangulatának nyomon követése, különös figyelmet fordítva arra, hogy miként reagálnának egy esetleges magyar "békefenntartó" kontingens érkezésére a térségben.

Alig néhány órával ezek nyilvánosságra hozását követően, pénteken késő délután Budapest belvárosában elfogtak egy ukrán állampolgárt. Azt írják, vele szemben az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság kémtevékenység miatt beutazási és tartózkodási tilalmat rendelt el, és még az éjszaka folyamán kitoloncolta Magyarországról, "tekintettel arra, hogy tevékenysége nagy mértékben veszélyeztette hazánk szuverenitását". A kormány szerint a középkorú férfi korábban diplomáciai fedésben dolgozott, de hivatalos státusza mára megszűnt.

Elgondolkodtató, hogy míg külügyminiszterünk határozottan kijelenti, hogy a szuverenitásunkat súlyosan veszélyeztető kém tevékenységet folytatott, a hivatalos jelentés ezt másképp látja, és nem talál bűncselekményre utaló nyomokat. Érdekes, hogy az illetőt már aznap kiutasították és szabadon engedték Ukrajnában. Ha valóban ennyire veszélyes, miért nem tartóztatták le?

Egy szakértő megfogalmazása szerint ennek az akciónak számos gyenge pontja van. Egy állítólagos kémet a pénteki csúcsforgalomban, az utcán "fogják el". Ha már tudták, hogy konkrétan egy emberről van szó, vajon miért volt szükség ennyi résztvevőre és ennyi tűzerejű felszerelésre? A megfigyelés, a behatolás és az akció lebonyolítása a lakásban sokkal diszkrétebb lett volna. Igaz, az nem nyújtott volna annyira látványos képet.

Ha több résztvevőre számítok, biztosan nem a nyílt utcán kezdem el a "műveletemet". Amennyiben fegyveres ellenállásra is lehet számítani, akkor kifejezetten kerülöm az utcát, hiszen nem szeretném civilek biztonságát kockáztatni az akciómmal.

Miért utasították el, ha nem követtek el bűncselekményt, és miért merült fel a kémkedés vádja? Az nem bűntett? Ha pedig valóban ennyire veszélyes, miért nem tartották őt előzetes letartóztatásban, és miért engedték szabadon az ukrán határon? Rengeteg megválaszolatlan kérdés merül fel, és ehhez még hozzájárul az időzítés is: alig néhány órával azután történt, hogy Ukrajna bejelentette a két magyar kém azonosítását és letartóztatását. Persze, semmi nem bizonyítja, hogy ez figyelemelterelés lenne; lehet, hogy csupán egy megdöbbentő véletlenről van szó.

Még mindig nem érkeztünk el a végkifejlethez. Péntek este, váratlanul, egy erősen kormánypárti álláspontot képviselő médium (Mandiner) bejelentette, hogy a honvédség állítólag "ukrán drónt lőhetett le Tokaj fölött néhány nappal ezelőtt". A hír több szempontból is problematikus. Az egyik legfontosabb, hogy minden egyes állítás feltételes módban van megfogalmazva; semmi sem bizonyított, és a cikk is ennek megfelelően készült, tele óvatos megfogalmazásokkal.

A legfrissebb sajtóértesülések alapján a magyar honvédség egy drónt semmisített meg, amelyet a tokaji radar azonosított Magyarország légterében. Az incidens múlt héten történt, de eddig nem hozták nyilvánosságra. Információk szerint több drón is átrepült a határon, ám a honvédség sikeresen megsemmisítette legalább az egyiket. A Telex megkeresésére a honvédség eddig nem reagált. A feltételezések szerint a drón Ukrajna irányából érkezett.

Tehát mi az, ami valóban biztos, és hivatalosan is megerősített az esemény kapcsán? Nos, semmi.

A légterünket érintő drónesemény körüli információk meglehetősen zavarosak. Nem egyértelmű, hogy egyáltalán volt-e drón a levegőben, és ha igen, valóban lelőtték-e. A hírek szerint egy, vagy akár több drón is feltűnt, amelyből a honvédség állítólag egyet megsemmisített. Az Ukrajna felől érkezett drónokról szóló értesülések is csupán feltételezések, hiszen a hivatalos források még nem adtak megerősítést erről. A honvédség eddig nem reagált a megkeresésekre, ami a helyzetet még inkább bonyolítja. A legfurcsább talán az, hogy bár állítólag mindez a múlt héten történt, a hírek mégsem kaptak azonnali nyilvánosságot. Most, egy péntek esti órában, hirtelen napvilágot láttak, mindez pedig komoly hivatalos megerősítések nélkül. Felmerül a kérdés, ha több drón is a légterünkbe lépett, miért csak az egyiket lőtték le? Ha ez valóban hadititoknak számít, akkor hogyan kerülhetett nyilvánosságra, és miért éppen péntek este, szinte véletlenül? Amennyiben nem titkos információról van szó, miért nem tájékoztatták az embereket azonnal erről a súlyos incidensről? Az esemény körüli kommunikáció számos kérdést vet fel, és a nyilvánosságra hozott információk ellentmondásai csak fokozzák a bizonytalanságot. Tény, hogy a pénteki nap sok sebből vérzik, és a lakosság tájékoztatása elégtelennek tűnik.

Egy biztos, most nagyon rossz időket élünk külpolitikailag és belpolitikailag is.

Related posts