A brit miniszterelnök fontos bejelentést tett: a fegyverkezés üteme drámaian felgyorsul, ami a hidegháború óta példa nélküli jelenség.

Keir Starmer keddi bejelentése szerint Nagy-Britannia védelmi költségvetése 2027-re a hazai össztermék (GDP) 2,5 százalékát fogja elérni. A brit miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a hidegháború lezárása óta nem tapasztalhattunk ilyen mértékű és tartós növekedést a védelmi kiadások terén az országban.
A munkáspárti kormányfő az alsóházi képviselőknek tartott tájékoztatásában elmondta: a közvetlen védelmi kiadások mellett London növeli a hírszerzési és a biztonsági szolgálatok finanszírozását is, így
A prognózisok szerint 2027-re a brit GDP éves értékének 2,6%-át fogják kitenni az összesített védelmi és nemzetbiztonsági kiadások.
Starmer állítása szerint ez azt jelenti, hogy a brit kormány 2027-től kezdődően 13,4 milliárd fonttal (6500 milliárd forinttal) növeli a védelmi költségvetést a jelenlegi éves kiadásokhoz képest.
A brit miniszterelnök kijelentette, hogy a hidegháború befejezése óta nem volt példa arra, hogy Nagy-Britannia védelmi kiadásai ilyen jelentős és tartós növekedésen menjenek keresztül. Ezen felül megemlítette, hogy a hosszú távú célkitűzésük az, hogy a következő parlamenti ciklus alatt a GDP-arányos brit védelmi költségvetés 3 százalékra emelkedjen.
A kormányfő álláspontja szerint a védelmi kiadások növelése érdekében más területeken kompromisszumokat kell kötni. E kompromisszumok egyik eleme a London által biztosított külföldi fejlesztési segélyek csökkentése, amelyek a bruttó nemzeti jövedelem (GNI) eddigi 0,5%-os arányáról 2027-re 0,3%-ra fognak mérséklődni.
Keir Starmer már korábban is utalt arra, hogy a brit kormány célja a GDP 2,5%-ának megfelelő védelmi kiadás elérése. Most azonban keddi beszédében először hozta nyilvánosságra a tervezett időpontot. A brit miniszterelnök mindössze két nappal washingtoni látogatása előtt tette közzé a védelmi költségek növelésére vonatkozó konkrét terveit.
Starmert csütörtökön fogadja a Fehér Házban Donald Trump amerikai elnök, aki nemrégiben felszólította a NATO-tagállamokat arra, hogy hazai össztermékük 5 százalékát költsék védelmi kiadásokra az atlanti szövetség jelenleg érvényes ajánlásában szereplő 2 százalékos minimum helyett. London egyelőre ennek a felére vállalt hivatalos kötelezettséget a brit kormányfő által kedden bejelentett 2,5 százalékos GDP-arányos védelmi költségvetési célkitűzéssel.
A londoni Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézet (IISS) legújabb éves világjelentése, a Military Balance 2025, friss adatokat tárt fel a NATO európai tagállamai védelmi kiadásairól. 2024-ben ezek az országok összesen 457 milliárd dollárt költöttek védelemre, ami reálértéken 11,7 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Érdemes megjegyezni, hogy ez az összeg még mindig nem éri el a NATO teljes védelmi költségvetésének egyharmadát. Az IISS statisztikái alapján az Egyesült Államok védelmi kiadásai drámai különbséget mutatnak: 2024-ben a Washington által elkülönített összeg 968 milliárd dollárra rúgott, ami több mint kétszerese az európai NATO-szövetségesek által költött összegnek.
Az intézet elemzése alapján, ha a NATO európai államai egyetértenének és a Trump által javasolt 5 százalékra emelnék a GDP-arányos katonai kiadásaikat,
az csaknem 750 milliárd dolláros kiadási többletet jelentene.