Milyen hatással lesz a német egészségügyre, ha a szíriai orvosok visszatérnek hazájukba?
A szíriai orvosok alkotják a legnagyobb külföldi orvosi közösséget Németországban, körülbelül 2-3 százalékot képviselve. Az Aszad-rezsim összeomlása után azonban komoly kihívásokkal nézhetnek szembe, ha tömegesen próbálnának visszatérni hazájukba.
Bassár el-Aszad szíriai vezető megbuktatásának lehetséges következményei aggasztó helyzetet teremtenek Németországban. Az egészségügyi szektor számára komoly problémát jelentene, ha a több ezer szíriai orvos, aki jelenleg az országban dolgozik, úgy határozna, hogy visszatér szülőföldjére.
Az utóbbi tíz év során Németország kiemelkedő célponttá nőtte ki magát a szíriai menekültek számára, ami számos politikai diskurzus kiindulópontjává vált. Egyes politikai vezetők már megfogalmazták azt az elképzelést, hogy érdemes lenne ösztönözni a menekültek visszatérését, legalábbis egyesek számára.
Többen felhívták a figyelmet arra, hogy a szír menekültek között számos magasan képzett szakember található, és az ő elvándorlásuk komoly hátrányt jelentene Németország számára – különösen az orvosok és egyéb egészségügyi dolgozók hiánya lenne érezhető.
"Egész területek esnének el az egészségügyben, ha az összes szíriai, aki most itt dolgozik, elhagyná az országunkat" - mondta Nancy Faeser belügyminiszter a múlt héten.
"Számunkra fontos, hogy ajánlatot tegyünk azoknak a szíreknek, akik itt vannak, akiknek van munkájuk, akik beilleszkedtek, akik nem bűnözők, akiknek a gyermekei iskolába járnak, hogy maradjanak és legyenek jelen gazdaságunkben".
A szíriai bevándorlók kulcsszereplővé léptek elő a német egészségügyi rendszerben, amely jelenleg munkaerőhiánytól szenved. Ez a jelenség az elöregedő népességgel és a szakképzett munkaerő hiányával küzdő német társadalom általános problémájára is rávilágít.
A Német Kórházszövetség vezetője, Gerald Gass szerint a szíriaiak jelenleg a külföldi orvosok legnagyobb csoportját alkotják, 2-3 százalékát teszik ki.
Becslések szerint csak a kórházakban 5000 szíriai orvos dolgozik. Karl Lauterbach egészségügyi miniszter, aki a szíriai orvosok teljes számát több mint 6000-re teszi, azt mondja, hogy ők "nélkülözhetetlenek" az egészségügyben.
Gass megfogalmazása szerint a kórházak üzemeltetői által a szíriai orvosoktól eddig kapott vélemények rendkívül sokszínűek.
Néhányan, különösen azok, akiknek sok rokonuk van még Szíriában, a gyors visszatérést fontolgatják, ha a helyzet stabilnak bizonyul, míg mások jól érzik magukat és jól beilleszkedtek Németországban, és maradni akarnak. Gass szerint azonban "jelenleg nem ismerhető fel semmilyen fenyegető tömeges megmozdulás Szíria felé".
"Természetesen nem arról van szó, hogy a németországi egészségügyi rendszer összeomlana, ha minden szíriai orvos egyszerre hazatérne" - fogalmazott Gass. "A helyzet azonban az, hogy ezek a szakemberek gyakran kisebb csoportokban tevékenykednek az egyes intézményekben, így a hirtelen, tömeges távozásuk ideiglenes bezárásokhoz vezethet az adott helyeken."
"Fontos, hogy tisztelettel közelítsünk ezekhez az emberekhez" - emelte ki Gass. "Valóban, a kórházak fenntartói is mérlegelik, miként tudnák betölteni ezeket a pozíciókat."
Dr. Hiba Alnayef, a Berlin közelében található Nauen kórházának gyermekgyógyász asszisztense megosztotta, hogy az utóbbi tíz nap során többször is feltették neki a kérdést: "Mi történik, ha a szíriaiak mind visszatérnek az országukba?"
"Nem tudom - néhányan tervezik, de ez nagyon bonyolult és bizonytalan" - mondta az aleppói születésű Alnayef, aki élete nagyobbik részét Szírián kívül töltötte, és 2016-ban érkezett Németországba Spanyolország érintésével. Azt mondta, hogy ő is gondolkodik rajta, "de most már itt is van hazám".
Kifejtette, hogy ő és több szíriai orvos, valamint gyógyszerész közösen törekednek arra, hogy megerősítsék a kapcsolatokat Németország és Szíria között.
"A németek számára szakértőkre van szükség, míg Szíriának támogatásra és újjáépítésre van igénye... mostanra minden elpusztult" - emelte ki. "Hiszem, hogy képesek vagyunk közösen munkálkodni, hogy mindkét közösség javára váljunk."
Alnayef véleménye szerint a német egészségügyi rendszer előtt komoly kihívások állnak, ha a szíriai orvosok közül csupán néhányan választják a távozást. "Létszámhiány sújt minket, és már kimerültünk, több orvos feladatát kell ellátnunk" - tette hozzá.
Kifejtette, hogy Németország egyfajta "biztonságos menedéket" kínál, azonban a diszkrimináció és a rasszizmus továbbra is komoly gondot jelentenek, ráadásul az integrációs folyamatok is számos nehézséggel járnak.
A 40 esztendős Dr. Ayham Darouich, aki 2007-ben Aleppóból érkezett Németországba orvosi tanulmányai megkezdésére, 2021 óta saját háziorvosi praxist vezet Berlinben. Elmondása szerint "a baráti körömben senki sem vágyik arra, hogy visszatérjen a szülőföldjére".
"Itt van a családjuk vagy a praxisuk, itt van a közösségük, itt élnek, már ez a hazájuk" - mondta Darouich. A németek aggodalma, hogy sokan visszatérhetnek, "egy kicsit túlzó, és indokolatlan".
De szerinte Németországnak többet kell tennie azért, hogy az egészségügyi szakembereket rávegye arra, hogy a képzés után az országban maradjanak, és többet tehetne azért is, hogy vonzóvá tegye a hiányszakmákat a külföldiek számára.
Darouich megjegyezte, hogy a kórházakban dolgozó ápolók és egészségügyi szakemberek jövedelme lényegesen alacsonyabb, mint például az Egyesült Államokban vagy Svájcban. Emellett kiemelte, hogy a nem megfelelően szabályozott munkaidő és a személyzethiánnyal küzdő intézmények is hozzájárulnak ahhoz, hogy sokan elhagyják ezt a hivatást.