Mennyi víz rejtőzik egy felhő mélyén?


Az őszi és téli hónapokban gyakran tapasztaljuk, hogy az égi áldás bőségesen hullik, s ez számos helyszínen áradásokat és komoly kihívásokat idéz elő. De vajon mennyi víz rejtőzik egy felhő mélyén?

Bár a mindennapjaink nagy részét felhős ég alatt töltjük, sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a felhők nem csupán látványos, ködös formációk. Valójában ezek a felhők apró részecskék keverékéből állnak, amelyben mikroszkopikus vízcseppek és jégkristályok rejtőznek. E képződmények csupán akkor válhatnak láthatóvá, amikor a vízgőz lecsapódik, például a levegőben lebegő por részecskéin.

De vajon mennyi víz rejtőzik egy felhő mélyén? Képzeljünk el egy szép, napos napon megjelenő, 100 méter átmérőjű, laza szerkezetű felhőt! Ha a felhő térfogatát 100×100×100 méterben határozzuk meg, akkor körülbelül egymillió köbméternyi légről beszélhetünk. Minden egyes köbméterben 1,5 és 3 gramm víz található, de bizonyos körülmények között, például amikor a levegő nagyon meleg és a felhő magasra száll, ez az érték akár 7 grammra is felkúszhat köbméterenként. Tehát a válasz a kérdésre: egy felhőben rengeteg víz lehet, a pontos mennyiség pedig a környezeti viszonyoktól függ!

Nem csupán a mai világban tapasztalhatók szokatlan esőzések, amelyek elárasztják országainkat, mint például Németországot vagy Spanyolországot. Az elmúlt évszázadok során számos olyan áradás és csapadék érkezett, amelyet a tudományos közösség is példátlannak tartott.

Egyedülálló jelenségeket találhatunk a világ esőzéseinek történetében, mint például az északkelet-indiai Cherrapunji, ahol 1861-ben hihetetlen 26 471 milliméter, azaz 26,4 méter csapadék zúdult a földre. De nem csak ez a hely büszkélkedhet rekordokkal: a Réunion szigetén, amely az Indiai-óceánban található, 1966-ban, a Denise ciklon nyomán 1825 milliméter eső esett le 24 óra alatt, ezzel megszerezve a világ legnagyobb 24 órás esőmennyiségét. Ezek a természeti csodák lenyűgöző példái a Föld csapadékos éghajlatának extrém megnyilvánulásainak.

Bár nálunk az égen leginkább a megszokott, hétköznapi felhők uralkodnak, léteznek különleges felhőtípusok, melyek a tudósok figyelmét extrém formájuk és szokatlan viselkedésük miatt érdemelték ki. Ezek közül a legérdekesebbek a következők:

Related posts