A győri Fidesz tagjai megszavazták maguknak a 375%-os bérnövelést.


A kormánypárti frakció nem tartotta fontosnak, hogy napirendre tűzze az alpolgármester-választást, valamint a bezárt szentiváni Lakossági Információs Iroda ügyét.

Pénteken lezajlott a győri képviselőtestület év végi utolsó közgyűlése, ahol számos napirendi pont komoly vitákat generált. A megbeszélések során több témában is hosszas eszmecsere alakult ki, azonban akadt olyan javaslat is, amelyet a fideszes többség egyáltalán nem volt hajlandó megvitatni.

A Fidesz-frakció, Fekete Dávid irányítása alatt, az utolsó három hónapban úgy költötte a forrásokat, mintha a jövő már nem létezne:

300 millió forint támogatást szavaztak meg a Győr Projekt Kft-nek egy titokzatos tartozás rendezésére, mindezt érdemi információk és kérdések nélkül. A tartozás létezése és a hatalmas összeg még a céget felügyelő fideszes politikusokat is megdöbbentette. Felveti a kérdést, hogy hogyan lehetséges, hogy ennyire fontos részletről nem volt tudomásuk.

A Fidesz-frakció új frakcióirodát alakított ki a városházán, holott a hivatal már így is helyhiánnyal küzd. Érdekes módon, a belvárosban már legalább két irodájuk is található.

A frakcióirodában frakció-asszisztenciát biztosítottak, január elsejétől pedig a képviselői fizetések emeléséről döntöttek.

De ez még mindig nem volt elegendő; most pedig utólagosan egy 375 százalékos fizetésemelést szavaztak meg maguknak az október és december közötti időszakra.

A Tiszta Szívvel a Városért frakció tagjaiként határozottan nemet mondtunk erre a javaslatra. Bár a kérdéskör az önkormányzati képviselők bérének emeléséről szól, mi úgy gondoltuk, hogy ezt a hivatali dolgozók fizetésemelésével összhangban kellene kezelni, ahogy azt korábban megállapodtuk. A hivatali dolgozók bére a következő évi költségvetés jóváhagyása után, visszamenőleg január 1-től fog emelkedni.

2) LAKOSSÁGI INFORMÁCIÓS IRODA

A decemberi rendes közgyűlés során világossá vált, hogy a Fidesz frakciója már a napirend összeállítását sem hagyja szabadon alakulni. Az ülés kezdetén intenzív zűrzavar bontakozott ki, amikor elkezdték eltávolítani bizonyos napirendi pontokat és módosítani azok sorrendjét.

A Fidesz-frakció a polgármester jogköreit korlátozó bosszú SZMSZ elfogadásával egy időben, indoklás nélkül megszüntetett Lakossági Információs Irodákat. Balog-Farkas Renáta november 28-án a Közigazgatási és Pénzügyi Bizottságnál kezdeményezte a szentiváni iroda újranyitását, ezt a bizottság fideszes többsége nem támogatta.

Természetesen a kezdeményezést én magam támogatom, ezért a decemberi Közgyűlés napirendi pontjai közé fel is vettem az iroda újranyitásának javaslatát. A Közgyűlés megnyitásakor azonban a Fidesz-frakció jelezte, hogy leveteti ezt a napirendi pontot, mert egy civilnek hazudott - valójában a volt szentiváni fideszes jelölt által indított - aláírásgyűjtés eredményét akarják megvárni a döntésük előtt. Az aláírásgyűjtés témája egyébként egy szolgáltatói ügyfélszolgálati iroda létrehozása, ahol hagyatéki és szociális ügyeket, kedvezményes bérletek kiadásához szükséges igazolások igénylését a továbbiakban már nem lehetne intézni. Hogy ennek mi értelme van? Nem tudjuk.

Az Ipari Parkkal összefüggő győrszentiváni petíció kezdetén, valamint az aláírások átadását követően a Fidesz-frakció úgy tűnt, hogy teljesen figyelmen kívül hagyja a lakosság hangját. Most viszont, meglepő módon, még a hivatalosan megválasztott képviselő javaslatánál is fontosabbnak vélik azt.

3) ALPOLGÁRMESTER-VÁLASZTÁS

Győr városának hatékony működéséhez elengedhetetlen, hogy alpolgármesterek álljanak rendelkezésre. Éppen ezért javasoltam, hogy a napirendi pontok között szerepeljen az alpolgármesteri tisztség betöltése. Sajnos, a győri Fidesz-frakció elutasította ezt a javaslatot.

A győri Fidesz a választások óta mintha elfelejtette volna, hogy Győr nem csupán egy kistelepülés, hanem egy rangos megyeszékhely. Úgy tűnik, lenézik a polgármestert és a város lakóit is, miközben hajlamosak mindent titokban tartani.

Győr irányítása és működtetése messze túlmutat egyetlen személy feladatkörén. A város lakossága 130 ezer fő, míg a környező településekről érkező dolgozók száma további 30 ezer embert tesz ki, akik győri munkahelyeken helyezkednek el. Így összesen több mint 160 ezer ember élvezi a város útjait, óvodáit, kulturális intézményeit és egyéb szolgáltatásait. Győr céghálózata, mint például a Győr-Szol és a Távhő, széleskörű szolgáltatási palettával rendelkezik, amely magában foglalja a közlekedést, az óvodai ellátást és a színházi programokat is. Ezt a tényt a Fidesz-frakció tagjai is jól ismerik, és nem véletlen, hogy a polgármester munkáját 2024. szeptember 24. előtt három főállású alpolgármester segítette, hogy a város irányítása zökkenőmentes legyen.

Fekete Dávid, a Fidesz frakcióvezetője nyáron kifejezte, hogy törekedni fognak arra, hogy több alpolgármesteri posztot is megszavazzanak, és informálisan támogatta az általam javasolt második jelöltet. A Fidesz-frakció folyamatosan hangsúlyozza, hogy a városvezetésben fontos szerepet kell kapniuk a tapasztalt, pártoktól független szakembereknek. Az általam jelölt személy minden elvárásnak maradéktalanul eleget tett, mégis a Fidesz-frakció elutasította a választást.

4) HITELKERET A hitelkeret egy rugalmas pénzügyi eszköz, amely lehetővé teszi a hitelfelvevők számára, hogy szükség szerint igénybe vegyék a rendelkezésre álló összeget. Ez a megoldás különösen hasznos lehet azok számára, akiknek változó költségeik vannak, vagy akik szeretnék elkerülni a hagyományos kölcsönök bonyolultságát. A hitelkeret használata során a felhasználók csak annyit törlesztenek, amennyit ténylegesen felhasználnak, így könnyebben tervezhetik meg pénzügyeiket. Fontos azonban, hogy a hitelkeret felelős kezelése elengedhetetlen, hogy elkerüljük a túlköltekezést és a felhalmozódó adósságokat.

A Fidesz-frakció láthatóan nem tudta megfelelően megkülönböztetni a hitelKERETET a hitelFELVÉTELTŐL, ami vagy szándékos, vagy a hozzá nem értés jele. Ennek következményeként leszavazták azt a 3,5 milliárd forintos hitelKERETET, amelyet már tavaly és azelőtt is ők maguk hagytak jóvá. Elgondolkodtató, hogy miként tudták korábban megszavazni ugyanezt az intézkedést, ha most, a szavazás során csak most ismerkedtek meg a részletekkel. Vajon elolvasták egyáltalán a javaslatot, mielőtt döntöttek volna róla?

A hitelKERET intézménye egyébként nagyon egyszerűen leírható és indokolható: a városnak az adóbevételei és kiadásai különböző időpontokban keletkeznek, így biztonsági hálóként, hogy mindig legyen elég pénz a számlákon, a Gazdálkodási Főosztály évek óta javasolja, hogy a következő költségvetési évre a város kössön egy hitelKERET szerződést. Ezt eddig a Fidesz-frakció, lehet tudtukon kívül, de minden egyes alkalommal meg is szavazta. Kivéve akkor, amikor nem ők adják a polgármestert.

A Fidesz-frakció tehát tudatlanságtól vagy tudatos gonoszságtól vezérelve a város napi működését is akadályozza. Kevesebb jelenjen meg"

Related posts