Macron Párizsban személyesen kereste meg az ideiglenes román elnököt, hogy tájékozódjon az átállás előkészítésének részleteiről.


Románia elkötelezetten szorgalmazza az igazságos és tartós béke megteremtését, amelyhez Bukarest szerint elengedhetetlen az Egyesült Államok támogatása. A román vezetők hangsúlyozták, hogy a béketárgyalások során Ukrajnát és Európát is aktívan be kell vonni, különösen az ukrajnai háború lezárása érdekében. Marcel Ciolacu miniszterelnök a legutóbbi kormányülésen kifejtette, hogy a legfontosabb nem az, hogy a világ vezetői milyen "éles megnyilvánulásokat" tesznek, hanem hogy a végső cél, vagyis az igazságos és tartós béke elérése kerüljön a középpontba. "A béke megteremtéséhez elengedhetetlen Románia stratégiai partnere, az Egyesült Államok segítsége" – fogalmazott a kormányfő. Hozzátette, hogy a békefolyamat nemcsak az energiaárak csökkenését, hanem egész Európa gazdasági újjáépítését is lehetővé teszi, és Románia számára különösen fontos, hogy részt vehessen Ukrajna helyreállításában. Ilie Bolojan ideiglenes államfő hangsúlyozta, hogy Románia nem csupán humanitárius okokból támogatja Ukrajnát, hanem stratégiai érdekei miatt is, mivel Ukrajna biztonsága egyben Európa és Románia biztonságát is garantálja. A román politikus Emmanuel Macron francia elnök meghívására részt vett a legutóbbi párizsi találkozón, ahol az ukrajnai helyzet és az európai biztonsági kihívások kerültek napirendre.

A találkozó után a résztvevők arra a megállapításra jutottak, hogy az európai nemzeteknek elengedhetetlen az Egyesült Államokkal való együttműködés a tűzszünet és egy igazságos béke elérésében. Fontos megjegyezni, hogy tartós béke csak akkor valósulhat meg, ha Ukrajna és az Európai Unió is részt vesz a tárgyalásokon. Ilie Bolojan, akit az Agerpres hírügynökség idézett, elmondta, hogy a párizsi egyeztetésen részt vevő 19 EU-tagállam, valamint Kanada, Izland és Norvégia vezetői abban állapodtak meg, hogy újabb pénzügyi és katonai támogatási csomagot dolgoznak ki Ukrajna számára. A megbeszélések során a békefenntartó csapatok küldésének lehetősége is terítékre került. Románia álláspontja a részvétellel kapcsolatban a közeljövőben fog kialakulni, a helyzet alakulásának függvényében – tette hozzá a román elnök. (MTI)

Related posts