Irán legfőbb kikötője a levegőbe emelkedett - az esemény azonnali találgatások sorozatát indította el.


A Bandar Abbasz irányi kikötőben történt robbanás következtében legalább 40 ember életét vesztette, és több mint 1000 fő sérült meg. Az esemény kapcsán egy iráni parlamenti képviselő Izraelt tette felelőssé a tragédiáért, miközben a hatóságok még mindig nyomozzák a detonáció hátterét – számolt be róla a Times of Israel.

Az iráni állami média vasárnap bejelentette, hogy a legfrissebb információk szerint legalább 40 fő vesztette életét a Bandar Abbaszban, az ország legnagyobb kikötőjében történt tragikus robbanás következtében. A sebesültek száma már meghaladta az ezret, és közülük 190 ember állapota annyira súlyos, hogy még kórházi kezelésre van szükségük.

Bár a hatóságok még nyomoznak a robbanás okának kiderítésén, Mohammad Siraj iráni parlamenti képviselő határozottan Izraelt vádolta meg a történtek miatt. A Rokna hírügynökségnek adott interjújában kijelentette:

Izrael aktívan részt vett a robbanás kiváltásában. Ez nem véletlenszerű esemény volt; világos és meggyőző bizonyítékok mutatnak izraeli beavatkozásra.

A képviselő kijelentette, hogy robbanószerkezeteket találhattak a konténerekben, azonban ezekre vonatkozó állításait nem igazolta konkrét bizonyítékokkal.

Egy izraeli tisztviselő a Hebrew hírportálnak adott interjújában határozottan cáfolta, hogy országuk bármilyen módon érintett lenne a kikötői robbanás ügyében. Az izraeli kormány hivatalosan még nem reagált az incidensre, így a helyzet továbbra is bizonytalan.

Az ország legnagyobb kikötőjében történt robbanás hatalmas erejével rázta meg a környéket, kilométerekre eljuttatva a hatását: ablakok törtek ki, és a konténerek gyakorlatilag darabokra hullottak. A helyzet súlyosbítja, hogy az iráni hatóságok tájékoztatása szerint veszélyes vegyi anyagok is kiszabadulhattak a kikötő területén.

A New York Times egy névtelen forrásra hivatkozva, amely az iráni Forradalmi Gárdához kapcsolódik, arról számolt be, hogy...

Nátrium-perklorátot detonált, amelyet a szilárd üzemanyagú rakétákban alkalmaznak.

Az Ambrey biztonsági cég értesülései alapján a kikötő március hónapban kapott egy olyan szállítmányt Kínából, amely vegyi anyagokat tartalmazott.

Az iráni védelmi minisztérium határozottan elutasította a rakéta-üzemanyaggal kapcsolatos híreszteléseket. Reza Talaeinik tábornok, a minisztérium szóvivője az állami televízióban tett nyilatkozatában "ellenséges pszichológiai hadviselésnek" minősítette ezeket a állításokat, hangsúlyozva, hogy a robbanás által érintett területen semmiféle katonai rakomány nem volt jelen.

Related posts