Lengyel felügyelet a német határon: Kaczynski további szigorításokat tervez.


Jarosław Kaczyński, a Jog és Igazságosság párt vezetője, vasárnap a lengyel-német határ közelében található Rosówekben bemutatta azt a törvényjavaslatot, amely egy rendelet keretében megalkotná azon országok névsorát, amelyek állampolgárait Lengyelország nem köteles befogadni.

Lengyelország elindította ideiglenes határellenőrzéseit a Németországgal közös határszakaszon. A határrendészet tájékoztatása szerint összesen 52 határátkelőhelyen fognak szúrópróbaszerű ellenőrzéseket végezni. Különös figyelmet szentelnek a buszoknak, kisbuszoknak és a nagyszámú utast szállító személygépkocsiknak, valamint a sötétített üvegezésű járműveknek.

Az ellenőrzések éjfélkor indultak, és előreláthatólag augusztus 5-ig fognak zajlani. Azok az utazók, akik átkelni kívánnak a határon, kötelesek magukkal hozni a személyi igazolványukat vagy útlevelüket. A Welt beszámolója szerint Lengyelország a következő hetekben a Litvániával közös határszakaszán is hasonló ellenőrzések lebonyolítását tervezi.

A varsói kormány a német határellenőrzésekre adott válaszként döntött az ellenőrzések bevezetéséről, ahogy azt egy német lap is megjegyzi. Németország 2023 októbere óta végez szúrópróbaszerű ellenőrzéseket a lengyel határon, célja pedig az illegális migráció megfékezése. Donald Tusk miniszterelnök többször hangsúlyozta, hogy szívesen lemondana a határellenőrzésekről, azonban az egyoldalú német intézkedésekre válaszul lépnie kellett.

Közben Jaroslaw Kaczynski a lengyel-német határon tartott sajtótájékoztatón bejelentette, hogy pártja törvényjavaslatot nyújt be azon országok listájának összeállítására, amelyek állampolgárait Lengyelország egyáltalán nem fogadja be.

A PiS elnöke az Egyesült Államokban már létező, általa párhuzamba állított intézkedésekre utalt. "Vannak jogi kereteink, hiszen nem igazán tudjuk pontosan meghatározni, kik is ezek az egyének, de mi javaslunk egy megoldást, mégpedig egy törvényt (...) amely lehetővé teszi a lengyel állam, illetve a gyakorlatban a belügyminiszter számára, hogy rendeletben határozza meg azon országok listáját, ahonnan nem fogadunk be állampolgárokat."

Kaczynski hangsúlyozta, hogy népszavazást szeretne kezdeményezni a migrációs kérdésben, amit alapvető fontosságúnak tart. "A legfontosabb ügyekben elengedhetetlen, hogy a lakosság véleménye érvényesüljön" - fogalmazott. Emlékeztetett arra, hogy eddig már több mint félmillió aláírást sikerült összegyűjteniük a népszavazási kezdeményezéshez, és ezt a folyamatot továbbra is folytatni kívánják. A konzervatív párt elnökeként Kaczynski kritikával illette Németországot is, amiért úgy véli, hogy a migránsok "betolakodnak" Lengyelország területére.

Felfoghatatlan, hogy egy ország ezreket küld illegális migránsok közül egy másik nemzet területére, mindezt hivatalosan egy katonai szövetség keretein belül és egy olyan szervezet, mint az Európai Unió égisze alatt. Az indoklás teljes hiánya mellett, ezek az emberek, akikről nem sokat tudunk, potenciális fenyegetést jelenthetnek a lengyel állampolgárok biztonságára, és több esetben már most is zavart keltenek.

A migrációs problémák és a lengyel-német határon tapasztalható helyzet alakulása Tomasz Siemoniak bel- és közigazgatási miniszter figyelmének középpontjába került.

A miniszter kijelentette: "Amennyiben Németország felhagyna az ellenőrzésekkel, akkor számunkra sincs indokunk arra, hogy továbbra is ellenőrizzük a Németországból érkezőket." A kormány hangsúlyozza, hogy a hétfőn életbe lépett határellenőrzések összhangban állnak az európai uniós jogszabályokkal, beleértve a schengeni szabályozásokat is.

Related posts