Mark Zuckerberg már korán észlelte a közelgő problémákat, és komolyan fontolóra vette az Instagram és a WhatsApp értékesítését.

Egy bírósági tárgyaláson felfedett e-mail alapján kiderült, hogy Mark Zuckerberg már előre érzékelte: elkerülhetetlen, hogy a Metát is elérjék a trösztellenes perek árnyai.
A héten kezdődött el az a trösztellenes per, amit a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (Federal Trade Commission, FTC) indított a Meta ellen, és máris napvilágra került egy igen érdekes részlet. Egy 2018-as e-mailről van szó, amit Mark Zuckerberg írt, és amiben lényegében megjósolta a cég elleni trösztellenes pert - számolt be róla a CNBC.
Gondolkodom rajta, hogy talán az Instagramról való lemondás lehet az a megoldás, amely számos felmerülő problémát orvosolhat. Ahogy egyre több nagy technológiai vállalat ellen indítanak perek a feldarabolás céljából, úgy egyre valószínűbbé válik, hogy a következő 5-10 évben kénytelenek leszünk búcsút inteni az Instagramnak, és esetleg a WhatsAppnak is.
- írta Mark Zuckerberg még 2018-ban. Úgy tűnik, hogy már akkor is világosan látta, mi vár ránk a jövőben.
A The New York Times információi szerint a levélben az is olvasható, hogy noha a legtöbb vállalat ellenáll a feldarabolás gondolatának, a múltbeli tapasztalatok azt jelzik, hogy azok a cégek, amelyek átestek ezen a folyamaton, később valójában kedvezőbb teljesítményt nyújtottak.
Az FTC által kezdeményezett jogi eljárás hétfőn vette kezdetét. A hatóság álláspontja szerint az Instagram (amelyet 2012-ben 1 milliárd dollárért vásároltak meg) és a WhatsApp (2014-ben 19 milliárd dollárért) felvásárlása káros hatással van a szabadpiaci versenyre. Amennyiben ezt sikerül bizonyítani, a bíróság kötelezheti a Metát arra, hogy értékesítse az egyik vagy akár mindkét platformot. A Meta ugyan 2024 áprilisában kérvényezte az ügy ejtését, de eddig nem kaptak kedvező döntést.
Zuckerberg a keddi meghallgatáson határozottan kiállt az Instagram felvásárlása mellett. Kifejtette, hogy alapos piackutatást végeztek, és arra a megállapításra jutottak, hogy az Instagram számos olyan előnyt kínál, amelyet a Facebook nem tud biztosítani a felhasználók számára. Ezen megfontolások alapján a cégvezetés végül a felvásárlás mellett tette le a voksát.
Zuckerberg megjegyezte, hogy új alkalmazás kidolgozása nem egyszerű feladat. Elmondása szerint a Meta már számos ilyen projektbe belefogott, ám ezek közül sok végül a kukában végezte.
Kedden egy másik e-mail is nyilvánosságra került, amelyben a Facebook vezérigazgatója kifejtette, hogy a kínai közösségi alkalmazások, mint a Kakao és a WeChat hirdetéseit tiltsák le a platformon. Az e-mailben hangsúlyozta, hogy ezek az alkalmazások arra törekednek, hogy kiszorítsák a Facebookot, így bármennyire is jelentős összegű bevételtől esne el a cég, ez eltörpül ahhoz képest, hogy a közösségi oldal pozícióját veszélyeztetik.