Közigazgatás: A város hivatalos weboldalán található információk éles ellentétben állnak a valósággal.


A Szabad Magyar Szó is beszámolt a Szabadság és Igazságosság Párt (SSP) szabadkai bizottságának szerdai sajtótájékoztatójáról, amelyen Ivan Rakić, a szabadkai pártszervezet alelnöke, illetve Csiszár László, a szervezet végrehajtó bizottságának elnöke arról beszélt, hogy Szabadka város honlapjának kidolgozása és karbantartása kapcsán felmerült a korrupció gyanúja.

Szabadka városa összesen kétszázezer eurót fordított egy amatőr szintű városi honlap megvalósítására.

A SSP sajtótájékoztatóján elhangzottakkal kapcsolatban a szabadkai önkormányzat közigazgatási hivatalának hivatalos közleményét az alábbiakban adjuk közre, teljes terjedelmében:

Tegnap, 2024. november 27-én, a Szabadság és Igazságosság Pártja Szabadkai Városi Szervezetének sajtótájékoztatóján számos hamis és rosszindulatú állítás hangzott el, amelyek célja a közigazgatási hivatal és bizonyos munkatársai hírnevének és integritásának aláásása volt. Mint a polgárok felé felelősséggel tartozó hatóság, elengedhetetlen, hogy pontos információt nyújtsunk a sajtótájékoztatón elhangzottakkal kapcsolatban. 2024. október 28-án, a közérdekű információkra vonatkozó kérés nyomán, válaszoltunk Ivan Rakić úr megkeresésére, és megküldtük a kért dokumentumokat. Ezek között szerepelt: 1. a Szabadka Város Közigazgatási Hivatalának nyilvános felhívás nélküli tárgyalási eljárásáról szóló értesítése, amely az információs rendszer virtualizációs és biztonsági platformjának kidolgozását célozta; 2. minden szerződés és szerződésmódosítás, amelyet a Szabadka Város Közigazgatási Hivatala 2021. január 25. és 2024. október 15. közötti időszakban a belgrádi DIGITALHOUSEPOWER Kft.-vel kötött.

Most rátérünk a sajtótájékoztatón elhangzott állításokra, amelyek szöges ellentétben állnak az igazsággal.

Az a hír, miszerint a városi weboldal hackertámadás célpontjává vált, komoly aggodalmakat vet fel a digitális biztonság terén.

2024 februárjának elején a közigazgatási hivatalt zsarolóvírusos támadás érte a szerver- és hálózati infrastruktúráján, és nem hackertámadás történt a város weboldala ellen. Ezen kívül téves információk hangzottak el a honlap tartalmával és elérhetőségével kapcsolatban is. Példaként két helyzetet említünk. Egyetlen pályázatot sem lehetne meghirdetni, ha a város weboldalán nem lenne lehetőség a közzétételére. A másik helyzet a választási eljárásokhoz kapcsolódik, amelyek meghatározott határidőkön belül zajlanak, és kötelezően közzé kell tenni őket a város honlapján. Mivel a választásokat technikai problémák nélkül lebonyolítottuk, az az állítás, hogy a város honlapján közzétett fontos információk elérhetetlenek voltak, nem igaz.

2) Szabadka városának új weboldala: Költségek és részletek A Szabadka város új honlapjának megvalósítása nem csupán technikai fejlesztést jelent, hanem egy új arculatot és lehetőséget is a lakosság számára. Az új weboldal költségei számos tényezőtől függenek, beleértve a tervezést, a fejlesztést, a dizájnt és a karbantartást. A projekt során figyelembe kell venni a felhasználói élményt, a reszponzív dizájnt, valamint a modern technológiák alkalmazását, amelyek segítenek a város szolgáltatásainak hatékonyabb elérhetőségében. A költségek részletes elemzése elengedhetetlen ahhoz, hogy a városvezetés megfelelő döntéseket tudjon hozni, és biztosítsa a lakosok számára a legjobb online élményt. A cél, hogy az új honlap ne csak esztétikailag vonzó legyen, hanem funkcionálisan is jól működjön, így szolgálva a közösség érdekeit és igényeit.

A többször is elhangzott állítás, miszerint a városi weboldal elkészítése 200.000 euróba került, nemcsak hogy valótlan, de abszurd és groteszk is. Amint azt a Szabadság és Igazságosság Pártjának képviselői az általunk átadott dokumentációból láthatták, a városi weboldal elkészítése a Szerb Köztársaság digitális reformjára vonatkozó hatályos jogszabályoknak megfelelően 990.000,00 dinárba került, áfa nélkül. A következő évben a weboldalt továbbfejlesztettük az önkormányzat területén hivatalosan használatban lévő nyelveken, így minden nyelvi változat külön aldomainnel rendelkezik, a biztonság fokozása, valamint a mindennapi karbantartás és adminisztráció megkönnyítése érdekében. A weboldal karbantartása éves szerződés alapján történik, amelynek havi költsége 82.500,00 dinár.

Mindezek az adatok elérhetőek voltak számukra, de valamilyen, csak ők által ismert okból kifolyólag nem az igazságnak megfelelően tálalták őket.

Szeretnék egy kis pontosítást hozzátenni a gyakran félreértett információhoz, amely szerint a belgrádi DIGITALHOUSEPOWER Kft. kétszer is elkészítette Szabadka városának weboldalát – egyszer a hackertámadás előtt, majd azt követően, ahogyan azt a legutóbbi sajtótájékoztatón említették. Fontos, hogy a lakosság tisztában legyen azzal, hogy Szabadka városának közel két éven át két különböző honlapja működött: az egyik a régebbi verzió, mely a subotica.rs címet viselte, és amely 2024 áprilisáig volt a hivatalos városi weboldal. Ekkor született meg a döntés, hogy a biztonsági kockázatok miatt leállítjuk a régi honlapot, és teljes mértékben áttérünk az új platformra.

A 200.000 eurós összeg, amelyet a weboldal költségeként említettek, rosszindulatú rágalom, mivel összevonták mindazon szolgáltatások értékét, melyekre a közigazgatási hivatal az említett vállalattal szerződést kötött, közel négy év alatt, és amiből a legnagyobb tétel az említett digitális platformra vonatkozik, amelynek funkciója sokkal jelentősebb és összetettebb, mint azt a sajtótájékoztató résztvevői fel tudnák fogni.

3) A weboldal védelme A weboldal biztonsága elengedhetetlen a felhasználók adatainak megóvása és a szolgáltatások zavartalan működése érdekében. A megfelelő biztonsági intézkedések segítenek megelőzni a különböző online fenyegetéseket, mint például a hackelést, adatszivárgást vagy a rosszindulatú programok terjedését. Fontos, hogy a weboldal fejlesztése során figyelembe vegyük a legfrissebb biztonsági protokollokat, mint például a HTTPS használatát, erős jelszópolitikát és rendszeres biztonsági mentések készítését. Ezen felül, a felhasználók tudatosságának növelésére is szükség van, hogy ők maguk is védjék adataikat és elkerüljék a potenciális kockázatokat. A biztonságos weboldal nemcsak a látogatók bizalmát erősíti, hanem a vállalat hírnevét is megóvja.

Az új honlap biztonsága iránt senkinek sem kell félnie, hiszen az önálló működésének első hónapjaiban számos erőteljes DDOS-támadást élt át, de ennek ellenére is folyamatosan üzemel, és az itt tárolt információk teljes mértékben védettnek számítanak. Azok az állítások, amelyek szerint a biztonságunkon spórolnánk, teljesen alaptalanok.

Ha képletesen és tömören kellene összefoglalnunk a Szabadság és Igazságosság Pártjának Szabadkai Városi Szervezete által tartott sajtótájékoztatón elhangzott állításokat, az egy - a hazai kinematográfia klasszikusának, az Alvilág című filmnek egyik jelenetéhez hasonlítana, amikor a folyón átkelve a fiú meglátva egy szarvast felkiált: "Apa! Apa! Egy ló!", mire az apja elmosolyodik, és szeretetteljesen megsimogatva fia fejét azt mondja: "Szarvas. Ez egy szarvas."

Sajnálatos módon olyan szituációba kerültünk, ahol a szabadkai önkormányzat kénytelen tisztázni, hogy a szarvas nem ló. Ezzel zárul a közlemény.

Related posts