Kölyöknevelőket keresnek a vakvezető kutyák számára!


Önkéntes kölyöknevelők jelentkezését várja az ország teljes területéről a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola. A kutyás tapasztalat egyébként nem feltétel, a kutya szeretete annál inkább - nyilatkozott az InfoRádióban az alapítvány koordinátora.

Aki igazán elkötelezett és megfelel a feladat követelményeinek, márciusban hazaviheti a 9 hetes labradorkölyköt. Ezek a kiskutyák körülbelül másfél évet töltenek az önkéntes kölyöknevelők gondoskodása alatt, mielőtt vakvezető képzésbe lépnének. Azonban a kapcsolat nem ér véget, hiszen a nevelők és a kutyák között szoros kötelék alakul ki. A Baráthegyi Vakvezető Kutyaiskola célja, hogy egyre több látássérült ember számára biztosítson térítésmentes vakvezető kutyát. Saját tenyésztési programjuk keretében évente 3-5 alom, azaz körülbelül 20-30 labradorkölyök lát napvilágot, akikből később segítőtársak válhatnak. Erdélyi Judit, az alapítvány kölyöknevelő koordinátora, az InfoRádiónak elsőként osztotta meg, mit is tudhatunk a vakvezető kutyák képességeiről.

"Ezek a kutyák nem csupán a járdaszegélyek, zebrák és lépcsők megtalálásában segítenek, hanem a tömegközlekedési eszközökön az üres ülőhelyek, sőt, még a megállók azonosításában is. A vakvezető kutya pontosan tudja, hogy ha a gazdája azt mondja, hogy jobbra vagy balra kell menni, akkor az első lehetőségnél az adott irányba fordul. Ugyanakkor rendkívül ügyesen észleli az akadályokat az úton, és képes kikerülni azokat, így biztosítva, hogy gazdája ne ütközzön neki például egy parkoló autónak." – mondta Erdélyi Judit, hozzátéve, hogy a közlekedés segítése mellett

Ezek a kutyák valódi támaszt jelentenek, hiszen gazdájuk mellettük tudja, hogy nem marad egyedül.

A kölykök a vakvezetővonalas tenyésztés eredményei, és kilenc hetes korukban kerülnek a nevelőkhöz, ahol körülbelül egy-másfél évet töltenek el. Jelenleg a Baráthegyi Vakvezető Kutyaiskola várja az új jelentkezőket, hogy csatlakozzanak ehhez a különleges csapathoz.

"Olyan embereket keresünk elsősorban, akik nagyon szeretik a kutyákat. Van idejük, energiájuk és kedvük kicsit több időt tölteni velük. Abban segítenek, hogy kiegyensúlyozott és kellően jól nevelt, barátságos és boldog kölyökkor után felnövő kiskutyák kerüljenek képzésbe" - hangsúlyozta az alapítvány munkatársa. Erdélyi Judit azt is fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a kölyöknevelőknek el kell fogadniuk a szakemberek iránymutatásait, mert enélkül nem lehet jó vakvezető kutyákat képezni. Mint mondta, a nevelők kapcsolata az után sem szakad meg a kutyákkal, hogy átadták őket az új gazdáiknak.

Lehetőség nyílik arra, hogy a nevelők a jövőben is kapcsolatba léphessenek a kutyákkal.

Része a feladatoknak például az is, hogy a felcseperedő vakvezető kutyával plázákba kell járni, gyakorolni kell a városi közlekedést, vagy rendszeresen használni a metrót. A következő kölyöknevelő oktatás januárban lesz, jelentkezni az alapítvány weboldalán lehet.

Related posts