Klasszikus hagyományok és vintage varázs: Adventi készülődés mesés pillanatai
A cikk emailben történő elküldéséhez kattintson ide, vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/eletmod/gyertyafeny-aranyag-913265/
A Szent András napjához legközelebb eső vasárnaptól Jézus születésének ünnepéig, azaz december 24-ig tart az advent, amelynek kezdete idén december elsejére esik: adventus Domini, azaz az Úr eljövetelének, a karácsonyra való lelki felkészülésnek a megszentelt ideje. A kora középkorban még egyetlen adventi vasárnapot tartottak, ám a VII. századi Nagy Szent Gergely négyben állapította meg az adventi vasárnapok számát. Az advent kezdetét éjféli harangszó jelezte, a katolikus egyházban mindennap hajnali misét, vagyis rorátét tartottak, ami a mise bevezető szavai után kapta a nevét: "rorate caeli desuper", vagyis "harmatozzatok, magasságos egek". Ebben az időszakban felekezettől függetlenül nem tartottak bálokat, lakodalmakat, semmiféle ünnepséget, hiszen ez a böjt és a bűnbánat ideje volt.
A régi világban az ünnepek és a bennük gyökerező hagyományok adták az élet kereteit, a szakralitás átszőtte a mindennapokat. Ma, mikor minden a hagyományos világrendben gyökerező tradíciót divatos megreformálni, átértelmezni, a karácsony előtti időszakot is ostromolja a változás: a szeretet üzenetére egyszerűsített ünnep óriási kereskedelmi hasznot hoz. A boltok már október végén kirakják ünnepi kínálatukat, amelyben a különböző kultúrák hagyományai olyannyira összemosódtak, hogy ember legyen a talpán, aki ki tudja hámozni belőlük a közép-európai tradíciót. E furcsa keveredésben a karácsonyi ajándékokat a kandallón lógó zoknikban rejti el Santa Claus, a mézeskalács figurák pedig diótörőjelmezt öltenek. Az azonban csakis rajtunk múlik, hogy a csodás, szemkápráztató karácsonyi díszek és díszletek mögött rátalálunk-e advent valódi üzenetére.
Advent jellegzetes kelléke a hagyományos adventi naptár, amelynek első nyomtatott változata nem is olyan régi: 1908-ban készítette a maulbronni sváb lelkész fia, Gerhard Lang. Az általa tervezett naptárra apró színes képeket lehetett feltűzni, így számlálva a karácsonyig tartó napokat: ezt müncheni karácsonyi naptárnak is nevezték, és csak később, 1920-ban kezdték árulni a nyitható ajtócskával készített változatokat.
A modern adventi naptárakban általában édességek vagy apró meglepetések rejtőznek, amelyek felfedezése mindig nagy örömet okoz a gyerekeknek. Képzeljünk el egy még izgalmasabb élményt: a csokoládék mellé írt üzeneteket vagy akár naponta változó feladatokat, amelyek igazi kalandot kínálnak a kicsiknek. Az adventi naptárt sokkal szebb és személyesebb érzés házilag elkészíteni, mint boltból vásárolni. Például készíthetünk huszonnégy élénk piros batyut, amelyeket varrás helyett csupán össze kell kötni a négyzet alakú anyagokkal. A batyukat aranyfilccel számozzuk meg, majd elrejthetjük bennük a meglepetéseket. Ezeket a batyukat sorban akaszthatjuk egy szép, arany vagy fehér festékkel befújt faágra, ahol egymás alatt akár három-négy batyu is lógatható, így igazán látványos összképet kapunk. Az ágak végére karácsonyi színű szalagokat vagy fenyőgallyat is köthetünk, hogy még ünnepibb hangulatot teremtsünk. Az elegánsabb megoldást kedvelők számára egy nagyobb, dekoratív képkeretbe feszített lukacsos fémháló is remek alap lehet, amelyre a megszámozott borítékokat vagy hajtogatott tasakokat rögzíthetjük – a lehetőségek tárháza szinte végtelen. Az adventi koszorú szintén elengedhetetlen része ennek az időszaknak. A hagyományos változat fenyőgallyakból készült, és a koszorúra helyezett gyertyák Jézus születésével összefonódó világosságot, hitet, reményt, szeretetet és örömöt szimbolizálnak. Az adventi koszorút elkészíthetjük barkácsáruházakban kapható koszorúalap segítségével, de drót segítségével saját kezűleg is formázhatunk fenyőgallyakból. Akár minimalista, akár gazdagon díszített – karácsonyi gömbökkel, szalagokkal, termésekkel és természetesen négy gyertyával – a lakás középpontjába kerülhet. Ha pedig egy kényelmesebb megoldást keresünk, egy tál aljára helyezhetjük a különböző méretű gyertyákat, és köréjük fenyőágakat, fahéjrudakat, csillagánizst, valamint apró tobozokat tehetünk, így egy igazán hangulatos adventi dekorációt varázsolhatunk otthonunkba.
A klasszikus karácsonyi színek sosem mennek ki a divatból: a piros, a mélyzöld és az arany örök. Idén azonban új színek lépnek színre, mint a natúr és a természetes árnyalatok, amelyek között a fehér, a bézs, a fakóbarna, valamint a zöld különféle tónusai – a szürkésmohától kezdve a misztikus sötétzöldig – mind megtalálhatók. Ezek a színek egy havas téli erdő varázslatos palettáját idézik meg. A divatban uralkodó ellentétek játéka miatt a natúr színvilágot csillogó elemek, mint az óarany, az ezüst, a fémes türkiz vagy a szikrázó rózsás arany társítja. A romantikus hangulatot idén a lágy pasztellszínek teremtik meg, mint a téli hajnal rózsaszínje, vagy a havas hegyek között érkező, fokozatosan halványuló szürkébe hajló kék. Ezek a színek csillogással párosítva olyan érzést keltenek, mintha egy álomvilág hercegnőjének buja szobájába lépnénk be, ezért érdemes őket visszafogottan alkalmazni, hogy megőrizzük a varázslatos, ábrándos hangulatot.
Ami pedig a stílust illeti: az idei karácsony stílusában keveredhet a vintage, amelyben a régi idők karácsonyainak kellékei, a régi üveggömbök, az évszázados minták köszönnek vissza, lehet rusztikus, ami a natúr színekkel, termésekkel, fa, a kő, az üveg és a puha textíliák házasításával feldobott enteriőrt jelenti. Lehet bohém, ami a színekről, az erőteljes, vibráló mintákról szól, és lehet minimalista, amely visszafogott színeket, egyszerű formákat, szinte csak jelzésértékűen elhelyezett díszeket használ. És ha már lakásdíszek: ne feledkezzünk meg a hangulatos fényfüzérekről, amelyek közül a meleg fényűt érdemes előnyben részesíteni a jéghideg neonfénnyel szemben. A gyertyalángra emlékeztető meleg fények a régi idők meghitt karácsonyait is megidézhetik.
A karácsony előtti időszakot számos tematikus program színesíti: a téli sportok kedvelői a fővárosban és a vidéki városok számos helyszínén ünnepi kulisszák között korcsolyázhatnak - a Városligeti Műjégpálya mellett a Budapest Park kimondottan jó választás. Idén egyre több park csatlakozik a fényinstallációkkal, fényszobrokkal díszített szabadtéri helyszínekhez; a Gödöllői Királyi Kastély igazi mesebeli karácsonyt varázsol a kastélyparkba. Ünnepi hangulat várja a legtöbb nagyvárosban megrendezett adventi vásárok látogatóit is, a fővárosi Szent István-bazilika előtti vásári forgatag már november közepétől megnyitja kapuit. Persze otthon is könnyedén hangolódhatunk az ünnepekre, például mézeskalácssütéssel: e tevékenységhez kimondottan illik a vörösborból készített forralt bor. A vörösbort némi vízzel összeöntve tegyük fel alacsony hőfokon főzni, majd szegfűszeggel, fahéjjal, narancs- és citromkarikákkal, gyömbérrel fűszerezzük, de a cukrot se felejtsük ki. A gyerekeknek készülhet sűrű forró csokoládé: a boltban kapható porok helyett próbáljuk ki a nagymamák békebeli receptjét. Tojássárgájával egy kis kanál lisztet habverővel kikeverünk, porcukrot és fekete kakaót adunk hozzá, majd tejjel felhígítva főzzük. Ha kész - a liszt miatt érdemes kevergetés mellett forralni -, a bögrékbe töltve tejszínhabbal, apró mályvacukorkockákkal díszíthetjük, a felnőttváltozatba pedig kerülhet egy kis rum is.
Advent heteit kifejezetten szebbé teheti az ajándékkészítés, főként ha a gyerekeket is bevonjuk. Ha időnk engedi, készüljünk az árvaházaknak és a szegény sorsú gyerekeknek is ajándékkal - az egyházak minden advent idején szerveznek cipősdoboz-akciót vagy más jótékonysági programot. Hiszen a kicsiknek nem lehet elég korán megtanítani, hogy figyeljenek oda a rászorulókra, így mire nagyok lesznek, talán átérzik a régi közhely igazságtartalmát: adni tényleg sokkal jobb, mint kapni.