A német gazdaság növekedése kétszer olyan gyors ütemben zajlik, mint ahogyan azt korábban elképzeltük.

Az első negyedévben a német gazdaság várakozásokon felül, jelentős mértékben bővült, főként az ipari szektor és az export kiemelkedő eredményeinek következtében.
A német gazdaság meglepetésszerűen jól teljesített az év első negyedévében, köszönhetően az export és az ipari termelés előrehozott fellendülésének.
A legújabb GDP-adatok megjelenése kedvezőbb képet fest a német gazdaság teljesítményéről, mint ahogy azt az első becslések mutatták. A legfrissebb statisztikák szerint a gazdaság negyedéves szinten 0,4%-os növekedést mutat, ami jelentős javulás az előző év negyedik negyedévében tapasztalt -0,2%-os visszaeséshez képest, valamint az első becslés 0,2%-os értékéhez viszonyítva. Éves szinten azonban a gazdaság még mindig 0,2%-os zsugorodást jelez.
A német gazdaság a 2022 harmadik negyedéve óta nem látott jó teljesítményt nyújtott, és úgy tűnik, ennek Donald Trump az oka. A bejelentett vámok és a "felszabadulás napjára" való felkészülés miatt a német ipari termelés és export márciusban megugrott. A gazdasági aktivitást az első negyedévben a nettó export és a lakossági fogyasztás húzta, míg az állami kiadások és a készletállomány visszafogták a növekedést.
Előretekintve, az első negyedév kedvező teljesítménye valószínűleg csak egy egyszeri, pozitív kilengés lesz. A német gazdaság jelenleg két jelentős átalakulás metszéspontjában helyezkedik el: egyrészt egy új kormány lépett hivatalba, amely nem mutat különösebb elkötelezettséget a strukturális reformok iránt, ugyanakkor jelentős költségvetési mozgástérrel bír, így lehetősége van infrastruktúra- és védelmi beruházásokra; másrészt alapvető átalakulások zajlanak a kereskedelem és a geopolitika terén - különösen az Egyesült Államok vámintézkedései kapcsán. Az ING szakértői úgy vélik, hogy legalábbis...
Rövid távon a kedvezőtlen tényezők túlsúlyban vannak a pozitívakkal szemben, még ha a készletciklusban tapasztalható némi kedvező elmozdulás már jelezheti a javulást. Ez általában biztató előjel a következő hónapok ipari termelése szempontjából.
Az április elején kezdődött vámháború, függetlenül a jelenlegi 90 napos moratóriumtól, komoly hatásokat gyakorol majd a német gazdaságra. A közvetlen következmények között szerepel, hogy a vámok jelenleg is magasabbak, mint az év elején, míg a közvetett hatások a piaci bizalom csökkenésében és a magas fokú bizonytalanság fenntartásában nyilvánulnak meg.
Hosszabb távon azonban van okunk az optimizmusra. Amennyiben a beruházásokat megfelelően valósítják meg, az infrastruktúrába történő befektetések akár ciklikus fellendülést is generálhatnak. A nehézség abban rejlik, hogy a fiskális intézkedések - bármennyire is figyelemfelkeltőek - önállóan nem képesek javítani a versenyképességet. A modern infrastruktúra létfontosságú egy olyan gazdaság számára, mint a miénk, de önmagában nem serkenti az innovációt, az ágazatok átalakulását vagy az új növekedési lehetőségeket. A következő hónapok során derül ki, hogy az új kormány mennyire hajlandó és képes túllépni a gazdaság csupán ciklikus fellendülésén.
Összességében a legfrissebb adatok újra életre keltették egy olyan jelenséget, amely már régóta a feledés homályába merült:
A német gazdaság váratlanul kedvező fordulatokat hozhat.
Bár az első negyedéves teljesítmény egyértelműen különleges körülmények eredménye, és jelenleg nem tűnik tartósnak, mégis azt jelzi, hogy a közelmúltban végrehajtott növekedési előrejelzések lefelé történő módosítása után a következő felülvizsgálat valószínűleg kedvezőbb irányba fog elmozdulni.