Kéri: "Azóta, hogy '86-'87 telén éreztem utoljára ilyen felfokozott hangulatot!"


Nem véletlen, hogy Magyar Péter újból országjárásba kezdett, a júniusi sikerben is óriási szerepe volt annak, hogy kézzel foghatóvá tette, megszemélyesítette az alternatívát olyanok számára, akiknek évek óta csak médiaélményük volt a politikáról. A Fidesz begyakorolt receptje, vagyis hogy kommunikációval kezelik a problémákat már kevésbé fog működni Kéri László szerint. A politológust a Reggeli személyben Para-Kovács Imre kérdezte a pártok versengésének alakulásáról és arról, mi várhat ránk a következő választásokig.

A teljes beszélgetést megnézhetik alább, ha pedig csak hallgatnák, akkor a cikk alján találnak egy hanglejátszót.

Szerda reggelre a legújabb hatvan magyar YouTube-os közéleti tartalom közül több mint húsz videó a Menczer Tamás és Magyar Péter közötti üvöltözésre fókuszált. Kerekasztal-beszélgetések keretében elemezték ezt a szituációt komoly lelkesedéssel, míg a normális ember ilyenkor csak megvonja a vállát és inkább elfordítja a tekintetét – osztotta meg véleményét Kéri László.

Kéri úgy véli azzal, hogy a média jelentős része rámozdult a kocsmába illő jelenetre éppen a kormány keze alá dolgozott, szerinte ugyanis éppen az a cél, hogy ilyen kommunikációs lépések szorítsák ki a valós problémák feldolgozását, napirenden tartását, például a pocsék állapotban lévő költségvetésről. Pedig, egészen elképesztő pályán mozog a magyar gazdaság a 2022-es választások előtt elkövetett felelőtlen pénzkiáramoltatás után és a beruházások mennyisége is csökken - tehát nemcsak a jelen, a jövő is odavan.

Természetesen, a keddi esemény egy kis pánikot is kiváltott - tette hozzá.

A Fidesz vezetői tizennégy éve úgy vélik, hogy a kormányzás csupán a kommunikáció művészete, ami nem meglepő, hiszen négy választáson keresztül sikeresen manipulálták a közvéleményt, és sokakat meggyőztek a valóságtól eltérő narratívákkal - fogalmazott a politológus.

Most két iránya van a kommunikációnak: az egyik az ellenfél lejáratása, ebben ugyebár nagyon gyakorlottak. A másik, a dicsekvés. Három fő dicsekvő van, pedig egy is sok lenne: Nagy Márton, Szijjártó Péter és persze Orbán Viktor. Állandóan megpróbálják bedumálni nekünk, hogy jól állunk, jövőre pedig csoda lesz, miközben a tényleg fontos összehasonlítási alapokról - például, hogy a régió többi országához képest, hogy állunk - mélyen hallgatnak. Közben amikor az emberek elmennek bevásárolni vagy megpróbálják igénybe venni a közszolgálatásokat, szembesülnek azzal, hogy a dicsekvésnek nincs alapja - mutatott rá Kéri.

Ha alaposan szemügyre vesszük Orbán beszédeit és nyilvános megszólalásait, különösen szeptembertől kezdve, egy világos érzelmi ívet figyelhetünk meg. Kéri véleménye szerint egyre inkább érzékelhető benne az indulat, amely fokozatosan felszínre tör. A politológus így fogalmazott: "Elindultam a világpolitikai színtéren, ahol olyan vezetőkkel diskurálok, mint Hszi Csin-ping, Putyin és Trump, miközben itthagytam az országot nektek, és hagytátok, hogy egy ismeretlen fiatal kerüljön a helyemre." Kéri hangsúlyozta, hogy októberre Orbán számára világossá vált: "vissza kell térnie", mert a helyzet megoldásához nélkülözhetetlen a jelenléte. Az október 23-i beszédében pedig már egyértelműen hisztérikus hangvételt ütött meg.

A következő 15-16 hónapban még inkább leegyszerűsödik a képlet a Tisza és a Fidesz közötti harcra. Ez egy egyenlőtlen harc: a Fidesznek hihetetlen erőteljes média, gazdasági, közigazgatási, közhatalmi eszközök vannak a kezében - és utóbbit is egyre inkább beveti.

Ezzel szemben a Tisza egyetlen fegyvere a folyamatosan növekvő, alul lévő társadalmi bázis, amelynek épülését a média kevésbé mutatja be, pedig figyelemreméltó, hogy mekkora tömeg gyűlik össze egy-egy ilyen alkalommal, és hidegben, órákon át is hajlandóak részt venni ezeken a gyűléseken az emberek - mutatott rá Kéri.

Nem véletlen, hogy Magyar Péter újból országjárásba kezdett, a politológus szerint a júniusi EP-választási eredményekben is óriási szerepe volt annak, hogy április elejétől végiglátogatott 183 települést. Ezzel kézzel foghatóvá tette, megszemélyesítette az alternatívát olyan emberek előtt, akik évek óta csak médiaélményeken keresztül találkoztak a politikával.

Én tizenegy megyében jártam mostanában és azt látom, hogy hihetetlenül felfokozódott az a fajta várakozó, közösségi hangulat, hogy "mostmár elég volt" és "történjen már valami", ilyet '86-'87 körül tapasztaltam utoljára - mesélte a politológus. Ez a váltás úgy tűnik Budapesten lassabban ér le, de ez a csodavárás valahogy a kistelepülések szintjén kitapinthatóan kezd megváltoztatni valamit, ami miatt azt hittük, hogy az embereket úgysem érdekli a politika. Ez az ország éppen most, baromira megváltozik alul - magyarázta Kéri.

A politológus szerint, ami eddig bevált a Fidesznek - vagyis, hogy kommunikációval kezelik a problémákat, az mostmár kevéssé fog működni, a kérdés az, hogy tudnak-e váltani a kormánypártban, megváltozik-e az elmúlt hónapokban kialakult dinamika.

Related posts