Aggódnunk kell-e, ha halljuk a saját szívdobogásunkat?
Az éjszaka csendjében, amikor lefekvéshez készülődünk, gyakran hallhatunk egy zavaró, ritmikus dobogást. Ez a hang sokszor teljesen ártalmatlan forrásból ered, és csupán a mindennapi élet zajaihoz köthető. Ugyanakkor akadnak olyan helyzetek is, amikor érdemes alaposabban utánajárnunk ennek a jelenségnek, hiszen a háttérben komolyabb okok is húzódhatnak.
Ha Ön is tapasztalta már, hogy külső zajforrás nélkül búgó, morajló vagy ciripelő hangok zengenek a fülében, akkor jó társaságban van. A Michigani Egyetem által végzett, 160 ezer résztvevőt bevonó átfogó kutatás eredményei azt mutatják, hogy a megkérdezettek 77,6%-a élete során már átélt fülzúgást. Érdekes, hogy ennek a jelenségnek a gyakorisága az életkor előrehaladtával nő, és a férfiak körében gyakoribb.
Alighanem ennél is többen találkoztak már azzal a ritmusosan pulzáló hanggal, amit olykor fekvő helyzetben hallunk, mintha a fülünkben dogobna a szívünk. Ettől nem kell megijedni, ez ugyanis önmagában még nem utal betegségre.
Egy friss TikTok-videóban Dr. Anthony Youn amerikai sebész osztotta meg gondolatait egy érdekes jelenségről.
Ha időnként az oldaladon fekszel, és hallod a szívdobogásodat, az valószínűleg azért van, mert a nyaki ütőeredet (arteria carotis) nyomja a párna.
A nyaki ütőerek a szív alapvető vérerei közé tartoznak, melyek a nyak két oldalán, a fülünk belső részét érintve futnak. Ezek a létfontosságú erek biztosítják a fej, az arc és a nyak vérellátását. Amikor oldalra fekszünk, a nyaki ütőér szorosan a párnához simul, és ez a pozíció lehetővé teszi, hogy a dobogó szívhangot a testünk természetes működése révén hallhassuk.
Amennyiben a szívverés állandóan hallható, függetlenül attól, hogy állunk vagy ülünk, akkor felmerülhet a pulzáló fülzúgás (tinnitus) lehetősége. Ennek hátterében számos ok állhat, például a véráramlás változásai a fül körüli erekben, értágulat, középfülgyulladás, vagy akár egy egyszerű füljárati elzáródás is. Ha a panaszok tartósan megmaradnak, vagy kellemetlenné válnak, érdemes orvoshoz fordulni, mivel a tinnitus jelezheti a magas vérnyomás, vérszegénység, pajzsmirigy-túlműködés, sőt, fej- és nyaki daganatok jelenlétét is.
A fülzúgás mint tünet nemcsak pulzáló, hanem folyamatos is lehet, jelentkezhet az egyik oldalon vagy akár mindkét fülben. Bárhol, bármikor észlelhető, de rendszerint estefelé intenzívebb, mert az esti csendben a külső hangok hatása kevésbé érvényesül. A fentieken túl okozhatja többek között vérszegénység, nyomelemhiány, nehézfém-mérgezés, stressz, túlzott koffein- vagy alkoholfogyasztás, de egyes gyógyszerek mellékhatása is lehet - sorolja a Budai Egészségközpont. A lehetséges kiváltó okok sokasága miatt a kezelés is többféle lehet, van, hogy a hallásjavító készülék jelent megoldást, de sokszor a fülzsír szakszerű eltávolítása is elég.
Azok számára, akiknél az alapbetegség kezelése vagy a lehetséges kiváltó okok megszüntetése nem hozott eredményt, egy nemzetközi kutatócsoport nemrégiben egy különleges megoldást dolgozott ki. Kifejlesztettek egy innovatív hangterápiás alkalmazást, amely okostelefonokra érhető el. A szakértők szerint ez az alkalmazás akár néhány héten belül képes lehet csökkenteni a fülzúgás tüneteit.