Karácsony az Óbudai Gázgyár környezeti problémáiról: "Elérkezett az idő, hogy véget vessünk a szennyezésnek."


Megnyertük a pert: az állam nem húzhatja tovább az időt az Óbudai Gázgyár kármentesítésével kapcsolatban!

- írta szerdán hajnalban Karácsony Gergely a közösségi platformon.

Az egykori Óbudai Gázgyár hét évtizeden át tartó működése alatt közel kétszázezer tonna talajt szennyezett el a gáz tisztításából származó melléktermékekkel. A folyamat során keletkezett szerves vegyületek, cianid, arzén és más fémek alkotta gázmasszát jogellenesen temették el a gyár területén. Ez a veszélyes hulladék az évtizedek során folyamatosan szennyezte a talajvizet és a talajt, és alacsony vízállás esetén a Dunába is bejutott.

A helyzet rendkívül aggasztó, mivel a gázmassza akár Budapest ivóvízbázisait is komoly veszélybe sodorhatja.

Az egykori Óbudai Gázgyár területének többségi tulajdonosaként a főváros februárban csatlakozott a perhez, amelyet a főpolgármester úgy jellemzett, mint "az állam újabb időhúzása ellen" indított ügy.

Karácsony azt írta: lassan egy évtizede nyilvánvaló, hogy az államnak, egész pontosan MVM-nek fel kell számolni az Óbudai Gázgyár területén a föld alatt fekvő szennyezést. Ezt, az elmúlt évtizedben minden évben követelték a zöld mozgalmak képviselői.

Hét évvel ezelőtt a miniszterelnök csupán annyit mondott, hogy mindez csupán rémhír. De nem csak üres frázisokról van szó, hanem határozottan közveszélyes helyzetről. Ráadásul ez nem csupán egyéni felelősség, hanem az állam kötelessége is, hogy foglalkozzon vele.

- figyelmeztetett Karácsony Gergely, hangsúlyozva a helyzet fontosságát.

A főpolgármester véleménye szerint a kármentesítési folyamatokat jogszabályoknak kellene irányítaniuk, amelyek kötelezővé tennék az állami MVM számára a feladatok elvégzését. Azonban - mint azt megjegyezte - évek óta mindössze annyi történik, hogy a határidő letelte előtt néhány nappal kiadnak egy határozatot, amelyben ismételten meghosszabbítják a határidőt. Emlékeztetett arra, hogy legutóbb karácsony előtt történt hasonló döntés, amelyet a bíróság végül érvénytelenített.

Ettől még persze nem tűnik el a szennyezés a Duna-parton, de a helyzet világos: nincs több kifogás, nincs több időhúzás

- nyilatkozta Karácsony Gergely.

A Greenpeace Magyarország 2018 októberében mintákat gyűjtött a Duna medréből, amely a rendkívül alacsony vízállás miatt különösen aggasztó állapotokat mutatott a volt Óbudai Gázgyár közelében. A vizsgálat során megdöbbentő látvány fogadta a szakembereket: a talajból szennyezett víz szivárgott a folyóba. A laboratóriumi elemzések eredményei megerősítették a félelmeket: bizonyos rákkeltő anyagok koncentrációja több százszoros, míg más veszélyes vegyületek szintje több ezer alkalommal haladta meg a talajvízre vonatkozó megengedett határértékeket.

Related posts