Jahja esz-Szinvár testvére, a Hamász friss vezetője valószínűleg rejtőzködött az Izrael által megjelölt kórházban.


Mohammad Szinvár, a Hamász gázai parancsnokának öccse, a terrorszervezet alagútrendszerének kulcsszereplője volt. Bátyja tavalyi eltávolítása óta őt tartják a szervezet politikai irányítójának, aki távolból koordinálja a Hamász tevékenységeit, beleértve a bonyolult túsztárgyalásokat is.

Az Axios vezető riportere, valamint a The Washington Post forrásai szerint a keddi légicsapás célkeresztjében a Hamász új politikai vezetője állt.

A terrorszervezet jelentése szerint a Hán Júniszi Nasszer Kórház bombázásnak 28 áldozata volt. Még egyik fél sem adott ki hivatalos jelentést Szinvár hollétéről vagy állapotáról, de egyes felvételek szerint valószínűleg életét vesztette a támadásban.

Az izraeli invázió óta rejtőzködő idősebb fivér a bunkerek és alagutak labirintusának mobilis lakója volt, amelyeket jelentős részben az öccse tervezett és irányított. Olyan jól ismerte ezt a bonyolult rendszert, mint a tenyerét. Egy tavaly nyári felvételen látható, ahogy bátyját és családját átvezeti egy másik titkos rejtekhelyre, ami szinte mindennapos rutinjukká vált.

Mohammad tevékenysége olyan kiemelkedő volt, hogy Izrael háromszoros vérdíjat szabott ki rá, mint amit az októberi terrorakció vezetőjére, Mohammad Deifre-re tűztek ki.

Izrael kilenc bunkerromboló rakétát vetett be a kórház elleni keddi támadásban. Erre azért volt szükség, mert a Hamász szisztematikusan épített ki fegyverraktárakat és menedékhelyeket olyan civil létesítmények alatt, mint a kórházak, templomok és iskolák, ahol emberi pajzsot emeltek a fejük fölé. Ez a stratégia eredményezi a hasonló támadások polgári áldozatainak magas számát, akik többnyire a célzott személyek családtagjai és testőrei. (Utóbbiakat a Hamász polgári személyekként jelenti be.)

Izraeli biztonsági források tájékoztatása szerint a hadsereg jelenleg azon fáradozik, hogy megerősítse, valóban sikerült-e a Mohammad Szinvár ellen végrehajtott merényletkísérlet. Amennyiben Szinvár tényleg az alagútban tartózkodott, ahogyan a katonai hírszerzés is jelezte, akkor valószínűleg életét vesztette - értesültünk a forrásokból. Hozzátették, hogy volt egy rövid időkeret az információ megszerzése és a csapás végrehajtása között.

Az Izraeli Védelmi Erők bejelentette, hogy erőfeszítéseket tesz a légicsapások által okozott civil áldozatok csökkentésére, többek között precíziós fegyverek, légi megfigyelő rendszerek és más hírszerzési technológiák alkalmazásával. "A Hamász terrorszervezet továbbra is kórházakat használ a Gázai övezetben, hogy terrorista tevékenységeit támogassa, cinikus módon kihasználva a kórházak közelében élő civilek helyzetét" - olvasható a hadsereg nyilatkozatában.

A kezdeti támadás után néhány órával a palesztin média további izraeli akciókról számolt be a kórház környékén, amelyek látszólag az IDF kísérletei voltak arra, hogy megakadályozzanak bárkit abban, hogy megközelítse az alagutat, ahol Szinvárt célozták meg.

Izraeli hivatalos források Muhammad Szinvárt makacsnak titulálták a Hamásszal zajló túsztárgyalások kapcsán, mivel február óta többször is megakadályozta a tűzszüneti egyezmény előrehaladását.

A fiatalabb Szinvárt Izrael ellen elkövetett terrorcselekmények miatt keresik, és már évtizedek óta a Hamász aktív tagja.

Az 1990-es években Izrael kilenc hónapra börtönbe zárta, majd további három évet töltött egy rámalláhi palesztin börtönben, ahonnan 2000-ben megszökött. 2006-ban Szinvár tagja volt annak a Hamász-sejtnek, amely elrabolta Gilad Shalit izraeli védelmi katonát. Korábban a Hamász Hán Júniszi brigádját is vezette, amikor Mohamed Deif parancsnokot megölték a körzetben.

Még ha végeztek is Mohammaddal, az nem világos, hogy meggyilkolása milyen hatással lenne a terrorszervezetre, amelynek vezetősége nagyrészt a Gázai övezeten kívül él.

A Hamász időközben szabadon bocsátotta a 21 éves izraeli-amerikai Edan Alexandert, aki több mint 580 napot töltött fogságban, miután a terrorszervezet 2023. október 7-én végrehajtott támadása során elrabolták. Alexander hétfőn végre újra találkozhatott családjával Izraelben, köszönhetően a Trump-adminisztráció által folytatott közvetlen tárgyalásoknak, amelyek lehetővé tették a szabadon engedését.

A megállapodás létrejöttében Trump megbízottja, Steve Witkoff játszotta a kulcsszerepet, háttérbe szorítva az izraeli tárgyalókat, akik nem voltak hajlandók közvetlenül diskurálni a Hamásszal a Gázában még életben lévő 21 fogoly sorsáról. Egy Hamász-tisztviselő Alexander szabadon bocsátását jóakaratú lépésként emelte ki, amelynek célja, hogy elősegítse egy új tűzszünet kialakítását Izraellel Trump közel-keleti látogatása előtt.

Related posts