Újabb aggasztó információk érkeztek, amelyek nem éppen biztató perspektívákat kínálnak.

Az építőipar helyzete továbbra is aggasztó, amit a Központi Statisztikai Hivatal legújabb adatai is megerősítenek. Szakértők véleménye szerint a jelenlegi számok nem inspirálnak optimizmusra, azonban van egy kis remény, hogy az építőanyagok kiskereskedelmi forgalma növekedésnek indult. Az építési vállalkozók szakszövetségének elnöke korábban az Indexnek nyilatkozott, és hangsúlyozta, hogy az iparágban még mindig vannak rejtett lehetőségek, de a várva várt fellendülés még távolinak tűnik. A jövőbeli kilátások alapján az állami ösztönzőprogramok hatása legkorábban 2025 második felében mutatkozhat meg igazán.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján 2025 januárjában az építőipari termelés volumene 9,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.
A havi adatokra vonatkozóan elmondható, hogy a szezonális és munkanaphatással kiigazított indexek szerint az építőipar termelése januárban 1,6%-kal felülmúlta a 2024 decemberi szintet.
Az építőipar januári teljesítménye és a szerződésállomány továbbra sem tükröz kedvező képet, de úgy tűnik, hogy az épületek építése terén hamarosan fellendülés várható - nyilatkozta Juhász Attila, az Újház Zrt. és az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke. „Ez részben a bázishatás következménye lehet, hiszen 2024 második felében kifejezetten gyenge adatok jelentek meg, másrészt viszont a társasházak építése ismét láthatóan élénkül” - tette hozzá. A vállalati beruházások, valamint az irodai, ipari és kereskedelmi ingatlanok építése azonban még mindig a kivárás állapotában van, és az állami építőipari beruházások csökkentése sem kedvez a szektornak.
Ugyanakkor
A lendület februárban megtorpant, ami valószínűleg a rendkívül hideg időjárásnak tudható be. Míg tavaly februárban az országos átlaghőmérséklet 8,2 Celsius fok volt, idén csupán 2,7 Celsius fokra csökkent, ami számos kivitelezési projektet nehezített meg. Ennek ellenére a 2025 első két hónapjában a szerkezetépítési anyagok forgalma 26,7 százalékkal túlszárnyalta az előző év hasonló időszakának értékeit. A tetőfedő anyagok 10,3 százalékos, a burkolási és szaniterek 15,1 százalékos, míg a szigetelőanyagok forgalma 12,3 százalékkal nőtt, jelezve, hogy a piacon továbbra is erős kereslet mutatkozik.
Márciusra optimista várakozásokkal tekintünk, mivel úgy tűnik, hogy a piac ismét magára talál. Az időjárás kedvező fordulata lehetőséget ad a munkálatok felgyorsítására, és az új állami támogatások, mint például a vidéki otthonteremtési program, fokozatosan kezdenek éreztetni hatásukat. Ezen kívül az építőanyagok ára is stabilizálódott, és a két évvel ezelőtti szintekhez képest kedvezőbbé vált.
- tájékoztatott Juhász Attila.
Az építőipari szakszövetség (ÉVOSZ) elnöke nemrég úgy fogalmazott az Indexnek: az építőipari kapacitások csőre vannak töltve, a fellendülésre azonban még várni kell. Bár a kormány idén a magyar gazdaság bővülésére számít, Koji László előrejelzése szerint 2025 sem az építőipar éve lesz, legalább is az első fél évben biztosan nem. Az elnök ezt a kijelentést arra alapozza, hogy
Márpedig ez a folyamat körülbelül fél évet vesz igénybe, így amennyiben ez januártól be is indul, a kivitelezési szakasz csak a második fél évtől veszi kezdetét.
A KSH statisztikáival kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a havi elemzés helyett érdemesebb féléves időszakokat vizsgálni az építőipar trendjeinek megértésében. Egy hosszabb távú perspektíva lehetőséget ad arra, hogy alaposabb és megalapozottabb következtetéseket vonjunk le a szektor alakulásáról.
Az ÉVOSZ januárban közzétett egy elemzést, amely a német építőipar teljesítményét vizsgálja, és a megállapítások nem túl biztatóak az utóbbi időszakot tekintve. "A német gazdaság általános gyengélkedése összhangban van az építőipar visszaesésével, azonban ez a szektor némileg eltér a többi iparágtól, és a magyar eseményekre gyakorolt hatása viszonylag korlátozott" - nyilatkozta Koji László. A német gyengeséget kihasználva az építőipari szakszövetség szeretné elindítani hazahívó programját, ám a magyar építőipar jelenlegi nehézségei miatt nem igazán van lehetőség a szakemberek visszacsábítására.