A magyar és a szlovák kormányfő új hidak és határátkelők megépítésére vonatkozó ígéretet tettek, így erősítve a két ország közötti kapcsolatokat és együttműködést.


Orbán Viktor és Robert Fico a hétfői megbeszélésük során a Magyarország és Szlovákia közötti együttműködés szorosabbra fűzéséről tárgyaltak. A tervek között szerepel, hogy új határátkelőket létesítenek, valamint új utakat és hidakat építenek, továbbá új vonatjáratokat indítanak, hogy még gördülékenyebb legyen a két ország közötti közlekedés.

A kétoldalú kapcsolatok erősítéséről, valamint az Európai Uniót érintő gazdasági és geopolitikai kihívásokról folytatott eszmecserét a magyar miniszterelnök Pozsonyban. Orbán Viktor nem csupán Robert Fico szlovák kormányfővel, hanem Peter Pellegrini államfővel is megbeszéléseket folytatott. A találkozón kiemelt figyelmet kaptak az illegális bevándorlás elleni intézkedések, továbbá az energetikai együttműködés lehetőségei is a diskurzus középpontjába kerültek.

A találkozót követő sajtótájékoztatón Orbán Viktor bejelentette, hogy Magyarország és Szlovákia között három új híd, valamint új utak építése, továbbá új vonatjáratok indítása áll a tervek között. A két miniszterelnök egyetértett abban, hogy bővíteni fogják a meglévő határátkelők számát, és több régi átkelőt felújítanak. Orbán Viktor emellett azt is hangsúlyozta, hogy 900 millió köbméterrel növelik a két ország közötti földgázszállítási kapacitást.

Szlovák sajtóhírek szerint a látogatással rendeződhet a bősi vízerőmű helyzete, vagyis a két ország lezárhatja a róla szóló vitát - erre a hágai nemzetközi bíróság kötelezte a két országot még 1997-ben.

Eközben, ahogy arról korábbi cikkünkben beszámoltunk, Ivan Korčok volt szlovák külügyminiszter provokációnak nevezte azt, hogy a magyar állami televízió, az m1 egyik spotjában a magyar nemzeti jelképek között a pozsonyi vár is feltűnik. A balközép Progresszív Szlovákia Párt poltikusa felszólította a szlovák miniszterelnököt, hogy tegyen lépéseket az ügyben. A vár épülete ugyan évszázadokig magyar állami intézmények székhelye volt, több alkalommal ülésezett ott a magyar országgyűlés, de mivel Pozsony ma Szlovákia fővárosa, a várban pedig jelenleg a Szlovák Nemzeti Múzeum alá tartozó Történeti Múzeum működik, a megjelenítés sértheti a szlovák nemzeti érzékenységet.

Related posts