Izrael hivatalosan bejelentette, hogy ők felelősek Iszmáíl Haníje, a Hamász vezetőjének halálát okozó támadásért.
Israel Katz izraeli védelmi miniszter megerősítette, hogy Izrael július végén Teheránban kiiktatta a Hamász korábbi politikai vezetőjét. Hozzátette, hogy Jeruzsálem figyelme most a jemeni húszikra irányul.
Ez volt az első alkalom, hogy Izrael elismerte a teheráni támadást. Hétfői beszédében Katz arról is beszélt, hogy Izrael a Hamász és a Hezbollah más vezetőinek halálában is közrejátszott, és hogy segített megbuktatni Bassár el-Aszad szíriai államfőt, illetve hogy megsemmisítette Irán légvédelmi rendszereit.
A védelmi miniszter bejelentette, hogy Izrael jelenlegi fókuszpontja a jemeni húszikra irányul. Kiemelte, hogy elkötelezettek a húszik stratégiai infrastruktúrájának támadása iránt. "Olyan határozott lépéseket teszünk, mint ahogyan tettük a Hamász és a Hezbollah vezetőivel Teheránban, Gázában és Libanonban; levágjuk a húszi vezetés fejét Hudajdában és Szanaában is" - fogalmazott Katz, utalva a múltbeli izraeli műveletekre.
Iszmáíl Hanije, aki 61 éves korában tragikus körülmények között vesztette életét, a Hamász politikai szárnyának prominens vezetője volt, és hosszú évtizedeken át a szervezet egyik legismertebb képviselője. 1963-ban egy gázai menekülttáborban látta meg a napvilágot, és már a nyolcvanas évek elején, a Hamász 1982-es megalakulását követően elkötelezte magát a terrorszervezet mellett, amelyhez azóta hűségesen tartozott.
A Hamász 2023. október 7-i terrortámadása során 1200 embert ölt meg Izraelben, és 250-et hurcolt el túsznak Gázába. Hanije a terrortámadást követő tárgyalások kulcsfigurájává vált. A béketárgyalások kudarcos végkimenetele általában rajta múlott, és őt okolták azért, hogy nem engedték szabadon a Gázában fogságban lévő izraeli túszokat.
Halála ezzel párhuzamosan komoly veszteséget jelent a terrorszervezet számára, bár a gázai konfliktus kezdete óta nem először találkozott a Hamászon belüli elégedetlenséggel. Információk szerint feszültségek alakultak ki közte és Szinvár között a tűzszüneti tárgyalások, valamint a katonai stratégia kapcsán is.