Itt a tényleges információ a bérekről: ennyit keres egy munkavállaló Magyarországon.


A fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a 2023-as második negyedévben 2270 forintra emelkedett, ami 7,9%-os növekedést jelent az előző év azonos időszakában regisztrált 2104 forinthoz viszonyítva. Ezt az adatot a Trenkwalder és a Moore Hungary közölte keddi tájékoztatójában az MTI-vel.

A Trenkwalder, amely a munkaerő-kölcsönzés és -közvetítés területén tevékenykedik, közel 7 ezer munkavállaló béradatait elemezte. Az elemzés során kiderült, hogy az országban csupán két olyan régió létezik, ahol a fizikai munkák átlagos órabére nem haladja meg a 2000 forintot. A Dél-Dunántúlon és Észak-Magyarországon az órabérek 1900 és 2000 forint között mozognak. Ezzel szemben a Közép-Dunántúl és a fővárost is magában foglaló Közép-Magyarország régiói kiemelkednek a bérszintek terén: előbbi esetében az átlagos órabér közelíti a 2400 forintot, míg az utóbbi területeken ez a szám már a 3000 forintos érték környékén található.

A közleményben Hamrák Viktort, a Trenkwalder szolgáltatási igazgatóját idézték, aki rámutatott, hogy bár a tavalyi 13,5%-os bérnövekedéshez képest csökkenés tapasztalható, a 7,9%-os éves bérfejlődés még mindig jelentős reálbérnövekedést, több mint 3%-ot biztosít. Ezzel párhuzamosan a Moore Hungary tanácsadó és könyvvizsgáló cég több mint 60 nemzetközi vállalat magyar leányvállalatainál dolgozó közel 500 középvezető béradatait elemezte. Azoknál az alkalmazottaknál, akik havi bruttó 800 ezer és 1,2 millió forint közötti jövedelemmel rendelkeznek, a bérnövekedés mértéke 2025 második negyedévében átlagosan 7,3%-ot tett ki az előző év azonos időszakához képest.

Hajnal Péter, a Moore Hungary ügyvezető partnere a közleményben megjegyezte, a szellemi középvezetők körében tapasztalható bérnövekedés mértéke jelenleg belesimul a teljes munkaerőpiaci átlagba, ami ebben a munkavállalói körben is csaknem 3 százalékos reálbérnövekedést biztosít. Arra is kitértek, hogy az országos szinten már több mint 60 ezer embert foglalkoztató üzleti szolgáltatóközpontok (BSC-k) középvezetőinél csaknem 7 százalékos béremelést hajtottak végre az elmúlt 12 hónap során a Moore Hungary adatai szerint. Jól mutatja a BSC-szektor munkaerőpiaci vonzerejét, hogy ez a béremelkedési ütem is elegendő volt az aktuálisan szükséges létszám biztosításához: miközben a belépési forgalom 3,8 százalékos volt, a kilépési továbbra is 2 százalék alatt maradt - írták.

Related posts