Itt a részletes albérleti árak áttekintése - Mire készülhetnek a diákok a ponthatárok bejelentését követően?


Erre számíthatnak a ponthatárok kihirdetése után a diákok 2025. július 23. A fővárosban az átlagos havi albérleti díjak elérhetik a 270-280 ezer forintot - mondták a felvételi ponthatárok szerdai kihirdetésével induló albérletpiaci főszezonról az MTI által megkérdezett ingatlanpiaci közvetítők, hirdetési portálok. A teljes induló költség (kaucióval, a berendezkedés költségeivel) akár meghaladhatja az 1 millió forintot is.

A fővárosi átlagos bérleti díjszint közel 10 ezer kiadó ingaltanhirdetés alapján az ingatlan.com szerint jelenleg 270 ezer forint, de Budapesten belül óriásiak a különbségek. A legdrágább a II. kerület 350 ezer forintos havi átlaggal, a legolcsóbb pedig a XXIII. kerület 160 ezer forintos átlaggal.

A debreceni bérleti díjak szinte versenytársként lépnek színre a budapesti árszintekkel, hiszen itt az átlagos havi költség 248 ezer forint körül alakul. Győr és Székesfehérvár egy kicsit visszafogottabb, 200-210 ezer forint közötti árral, míg Szegeden és Pécsett a bérleti díjak 165 és 185 ezer forint között mozognak. Miskolc pedig a legolcsóbb opció, ahol az átlagos havi díj mindössze 125 ezer forintra rúg. Az ingatlan.com statisztikái szerint a bérbeadók a beköltözéskor általában két havi kauciót és egy havi bérleti díjat kérnek előre, ami a legnagyobb egyetemi városokban akár 500-800 ezer forintot is jelenthet.

A Duna House (DH) jelezte: a ponthatárok kihirdetése beindítja az albérletpiac főszezonját, azonban egyre több diák választja a kivárás stratégiáját, bízva az árak mérséklődésében. Ez akár százezres megtakarítást jelenthet, de fokozott versenyt is eredményezhet.

A budapesti átlagos bérleti díj júliusban 270-280 ezer forint körül alakul, ám a II. és az V. kerületben elérheti a 350 ezer forintot is, különösen az 50 négyzetméteres lakásoknál. A külső (XXII. vagy XXIII.) kerületek 160-190 ezer, míg a XI. és XIII. kerületek 235-322 ezer forint közötti átlagárakkal szerepelnek a kínálatban. A belső pesti kerületekben egy egyszobás lakás ára jellemzően 100-130 ezer, míg egy jó állapotú, egyetemközeli garzon havi díja 140-150 ezer forintot körül alakul. A többszobás lakások a 230-280 ezer forint közötti árkategóriába esnek.

Debrecenben a havi bérleti díjak 210-250 ezer forint között mozognak, míg Győrben ez az összeg 190-230 ezer forintra tehető. Szegeden a bérleti díjak 150-170 ezer forintra rúgnak, Pécsett pedig 140 ezer forintot kell kalkulálni. Miskolcon és Szolnokon a havi bérleti díj jellemzően 110 ezer forint körüli. A kaució általában két havi bérleti díjnak felel meg, de ha az ingatlan prémium kategóriájú, vagy új bérlő érkezik, akkor gyakran előfordul, hogy három havi bérleti díjat is kérnek. Ne feledjük, hogy a költözés és az új otthon berendezése is jelentős költségeket vonhat maga után, így a teljes kezdő költség akár 1 millió forintot is meghaladhat.

Az Otthon Centrum legfrissebb statisztikái alapján Budapesten a bérleti díjak kerületenként jelentős eltéréseket mutatnak. A XI. kerületben a havi átlag 290 ezer forint, míg a XIII. kerületben 270 ezer, a VIII. kerületben 240 ezer forintot tesz ki. A III. és XXII. kerületekben a havi bérleti díj átlagosan 220 ezer forint. Ezzel szemben Debrecenben a bérleti díj 250 ezer forint, míg Pécsen és Szegeden 130 ezer, illetve 150 ezer forintot kell fizetni. Az egyetemisták számára a lakhatás költségei különösen megterhelőek lehetnek, hiszen általában két havi kauciót és egy havi bérleti díjat kell előre kifizetniük, ami egy átlagos budapesti lakás esetében több mint 750 ezer forintot jelent.

A fővárosban az egyszobás lakásokért átlag 175 ezer forintot, míg a kétszobásakért 261 ezer, a háromszobásokért átlagosan 315 ezer forintot kértek. A vidéki egyetemi városokban az egyszobás lakásokért 123 ezer, a kétszobásokért 163 ezer, a háromszobásokért 241 ezer forintot kértek átlagosan a bérbeadók. Ezért továbbra is érdemes a diákoknak egy nagyobb lakást kivenni, így a bérletidíjon kívül a rezsin is osztozhatnak - jegyezték meg.

A zenga.hu, az OTP által üzemeltetett hazai ingatlanhirdetési portál, széleskörű kínálatot kínál a főváros és más városok bérleti lehetőségeiből. Budapest belső kerületeiben a garzonlakások bérleti díja 220-240 ezer forint körül mozog, míg a kétszobás lakások ára akár a 300 ezer forintot is túllépheti. A XI. kerületben a kisebb lakások bérleti díja is meghaladja a 200 ezer forintot, a két- és két és félszobás lakások esetében pedig 270-280 ezer forintot is elérhet. A főváros külső kerületeiben a garzonok ára már 160 ezer forinttól kezdődik. Debrecenben a garzonlakások ára közelíti a 200 ezer forintot, míg a kétszobás lakásokért körülbelül 240 ezer forintot kérnek. Más egyetemvárosokban, mint például Szegeden vagy Pécsen, akár kétszobás lakásokra is rábukkanhatunk 170-180 ezer forintos áron. Különösen figyelemre méltó, hogy a legolcsóbb vármegyeszékhelyeken, mint Salgótarján és Békéscsaba, a kétszobás lakások havi bérleti díja mindössze 110-120 ezer forintra rúg.

A Rentingo adatai szerint most Budapesten egy átlagos albérletért 256 ezer forintot kell fizetni havonta, de az V., VI., VII. kerületben és a bérlők által legkeresettebb XI. és XIII. kerületekben közel 300 ezer forintot is elkérnek egy kétszobás lakásért. A garzonok átlagos bérleti díja ezekben a kerületekben 200 ezer forint körül alakul. A bérbeadók elvárása szinte egységesen 2 havi kaució és az első havi bérleti díj előre kifizetése.

Szerző: Azénpénzem/MTI Az adott szöveget a következőképpen egyedivé tehetjük: Írta: Azénpénzem hírportál és az MTI munkatársai Ha további részleteket is szeretnél hozzáadni vagy más szempontból szeretnéd átfogalmazni, kérlek jelezd!

Címkék: otthon, ingatlanpiac, bérleti lehetőségek, albérleti költségek, ingatlan.com, Zenga, Duna House, Otthon Centrum, Rentingo **Leírás:** Az ingatlanpiac folyamatosan változik, és a lakáskeresők számára számos lehetőség áll rendelkezésre. Az albérletek bérleti díjai különböző tényezőktől függenek, mint például a terület, a lakás állapota és a piaci kereslet. Az ingatlan.com, Zenga, Duna House és az Otthon Centrum mind olyan platformok, ahol könnyedén kereshetünk a legjobb ajánlatok között. A Rentingo pedig egy újabb megoldás, amely segít az albérletek gyors és egyszerű kezelésében. Érdemes alaposan tájékozódni, hogy megtaláljuk az ideális otthont!

Related posts