Itt a miniszterelnök fontos bejelentése: hatalmas terület nyilváníthatja ki függetlenségét az európai példamutató államban - Pénzcentrum.
Grönland miniszterelnöke, Mute Egede, újévi beszédében hangsúlyozta a sziget függetlenségi törekvéseit, és a Dániával való egyenlőtlen viszony lezárását szorgalmazta. Bár a lakosság többsége támogatja az elszakadást, a döntés időzítése és gazdasági következményei továbbra is megosztják a közvéleményt.
Grönland miniszterelnöke, Mute Egede, újévi beszédében hangsúlyozta azon szándékát, hogy függetlenedjenek Dániától, egykori gyarmati uruktól. Ez jelentős változást jelez az északi sziget jövőjéről szóló retorikában - írja a Reuters.
Egede beszéde Donald Trump megválasztott amerikai elnök azon kijelentései után hangzott el, amelyben Trump kifejezte szándékát Grönland "birtoklására és irányítására". A miniszterelnök ugyanakkor hangsúlyozta Grönland együttműködésének erősítését más országokkal.
Elérkezett az idő, hogy mi magunk irányítsuk a jövőnket, és tudatosan válasszuk meg, kikkel dolgozunk együtt, valamint kiket választunk kereskedelmi partnereinknek.
- mondta. Az utóbbi években Grönlandon egyre inkább felerősödött a függetlenségi mozgalom, amelyet részben a dán hatóságok által a 20. században elkövetett visszaélések, például az 1960-as évek kényszerű születésszabályozási kampánya miatti mély felháborodás táplál.
Grönland 1953-ig dán gyarmat volt, de ma már önálló kormányzattal rendelkező terület, amely 2009-ben megszerezte a jogot, hogy szavazás útján kikiáltsa függetlenségét. 2023-ban Grönland kormánya bemutatta az első alkotmánytervezetét.
"A történelem és a jelenlegi helyzetek egyértelműen azt jelzik, hogy a Dán Királysággal folytatott együttműködésünk nem teremtett teljes egyenlőséget" - nyilatkozta Egede. "Itt az idő, hogy országunk egy új irányba lépjen. Ahogyan a világ más nemzetei is teszik, nekünk is aktívan dolgoznunk kell az együttműködésünk akadályainak lebontásán - amelyeket a gyarmatosítás örökségeként is emlegethetünk - és továbblépjünk a jövő felé."
Kiemelte, hogy Grönland önállóságáról a grönlandi lakosságnak kell határoznia, de nem részletezte, hogy mikor kerülhet sor a szavazásra.
Grönland lakosságának 57 000 főből a többség a függetlenség mellett áll, ugyanakkor megosztottak az időzítést és az életminőségre gyakorolt lehetséges következményeket illetően. A grönlandi kormány kétszer is elutasította Trump ajánlatát a sziget megvásárlására: először 2019-ben, majd tavaly. Mette Frederiksen, Grönland miniszterelnöke, határozottan kijelentette: "Grönland a miénk. Nem vagyunk eladók, és soha nem is leszünk eladók." Érdekes módon a beszéd során nem említette sem Trumpt, sem az Egyesült Államokat. Továbbá, Grönland fővárosa, Nuuk, meglepő módon közelebb található New Yorkhoz, mint Dánia fővárosához, Koppenhágához.
Annak ellenére, hogy Grönland jelentős ásványkincsekkel, olaj- és földgáztartalékokkal rendelkezik, gazdasága továbbra is törékeny, nagymértékben függ a halászattól és a Dániától érkező éves támogatásoktól. Grönlandnak április 6. előtt parlamenti választásokat kell tartania.