Fedezd fel a strand varázsát: a természetes fürdővizek minősége jelentősen javult! | Színes élmények várnak rád


A 2021-2024 évi adatok alapján a minősített hazai természetes fürdővizek 96,5 százaléka jó vagy kiváló - tudatta az MTI-nek küldött közleményben a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).

2024-ben Magyarországon összesen 288 természetes fürdővizet jegyeztek fel. Ebből 193 vízminősítése kiváló, 58 jó, míg 4 fürdővíz tűrhető minősítést kapott. Csak 5 strand minősítése volt kifogásolt.

Az idegenforgalom szempontjából kiemelkedően fontos tavaink – mint a Balaton, a Tisza-tó és a Velencei-tó – mellett számos természetes fürdőhely is fellelhető, amelyek továbbra is magas minősítéssel büszkélkedhetnek.

A fürdőzésre alkalmas folyószakaszokon kijelölt strandok 95 százalékban jó vagy kiváló minősítést kaptak. A Duna és a Tisza felső folyásán található fürdővizek esetében is javuló tendencia figyelhető meg az utóbbi években.

Az NNGYK az Európai Unió minősítési normáira támaszkodva végezte el a hazai természetes fürdővizek minőségi értékelését. A strandok hitelesítése az uniós előírásoknak megfelelően négy évre visszamenőleg összegyűjtött adatok alapján történt.

A vízminőségi kategóriákba nem sorolható 28 fürdőhely többsége újonnan kialakított strand, melyek még nem rendelkeznek a minősítéshez szükséges négyéves adatsorral. A szakértők azonban folyamatosan figyelemmel kísérik a víz minőségét, függetlenül attól, hogy a hivatalos besorolás még nem áll rendelkezésre. A 2024-es strandszezonban 15 teljesen új fürdőhely nyitotta meg kapuit, míg további 5 helyszín egy-két év szünet után tért vissza. Továbbá, volt néhány strand is, amelyek tavaly nem üzemeltek, például építkezések miatt, így ezek sem kaptak minősítést.

Mint ismertették, a természetes fürdővíz minősítése a szennyvíz eredetű baktériumok száma alapján történik, négy év legalább 16 eredménye alapján. Az értékelés a vízminőség ingadozását is figyelembe veszi, így megállapítható, hogy mekkora a szennyezés kockázata: a kiváló vagy jó minőségű fürdővizekben nagyon alacsony, a kifogásoltakon túl gyakori a vízminőség ingadozása a biztonságos fürdőzéshez, bár ott sem folyamatosan rossz a fürdővíz minősége.

Arra is felhívták a figyelmet, hogy a fürdőzés csak kijelölt fürdőhelyeken biztonságos. Vannak olyan helyszínek, ahol a feltételek adottak, mégsem jelöltette ki a terület tulajdonosa, és a szükséges vízvizsgálatokat sem végzik el.

A kifogásolt minősítésű fürdővizek esetén, vagy a nem ellenőrzött vízminőségű fürdőhelyeken a fürdőzők elsősorban hányással, hasmenéssel járó megbetegedésnek, szem- vagy fülgyulladás kockázatának vannak kitéve.

Megemlítettük, hogy Balatonalmádiban csökkentik a strandbelépő árát azok számára, akik kerékpárral érkeznek. Ezen kívül egy meglepő hír érkezett az ország legnagyobb természetes vizű strandjáról. Ráadásul elérhetővé vált a kutyabarát strandok országos összeállítása is!

Related posts