Mária küzdelmes harcot vívott az osztrák gyámhatósággal, hogy visszaszerezze fiát. Az ügy bonyolult és érzelmekkel teli volt, de végül sikerült elérnie, hogy gyermekét visszakapja.


Mária történetének megosztásával célja, hogy inspirálja és támogassa azokat, akik hasonló nehézségekkel küzdenek. Szeretné bátorítani őket, hogy ne adják fel, és találjanak erőt a kitartásban.

"Ma hivatalosan is itthon van a fiam, miután 22 hónapnyi kemény küzdelem után végre eljött ez a pillanat! A sóhivatal eddig 150 ezer eurót zsebelt be, hiszen a gyerekekkel való üzletelés sajnos jövedelmező üzlet. A harc továbbra is folytatódik a bíróság előtt! Különösen hálás vagyok mindazoknak, akik határtalan türelemmel és önzetlen támogatással álltak mellettem a nehéz időkben is, hogy soha ne adjam fel." Ezt a szívhez szóló üzenetet osztotta meg Márton Mária, aki Ausztriában él, a Facebookon, és a Blikknek is köszönetet mondott.

Március elején tettünk említést arról, hogy a magyar Márton Mária már két éve harcol az osztrák gyámügy által elvitt fiáért. E hosszú hónapok során úgy érezte, hogy a helyi gyermekvédelmi rendszerben egyáltalán nincs lehetősége arra, hogy anyaként visszanyerje fiát.

Mária a nyilvánosság előtt vállalta fel történetét, hogy másokat is figyelmeztessen: a magyar kiskorúak külföldön gyakran jogorvoslat nélkül, magyar felülbírálási lehetőségektől megfosztva kerülnek a hatóságok kezére. Ezzel a helyzettel nemcsak a gyerekek, hanem az állam is komoly pénzügyi haszonra tesz szert. Az asszony esete különösen figyelemre méltó, mivel tolmácsként dolgozik a helyi hatóságoknak, beleértve a gyámügyi szolgálatot is, így első kézből tapasztalja meg a rendszer működését.

Az asszony 2012-ben, válásának következtében, Ausztriába költözött fiával, Eduárddal, abban a reményben, hogy jobban tudja biztosítani a gyermekének a megfelelő oktatást. Az új környezetben hamarosan egy új kapcsolatba is belekeveredett, ám ez a viszony végül szakítással zárult. Ekkor Graz városába költöztek, ahol Eduárd folytathatta tanulmányait az ötödik osztályban.

A tanárok figyelmeztettek, hogy a fiam nem mutat érdeklődést a tanulás iránt, ami akár megbukásához is vezethet. Ezt követően úgy döntöttem, hogy elkezdem segíteni őt a tananyag elsajátításában. Néhány hónap elteltével azonban arra figyelmeztettek, hogy pszichés nyomást gyakorolok Eduárdra, ami bűncselekménynek számít. Érdemes megemlíteni, hogy Eduárd Asperger-szindrómával él, ami azt jelenti, hogy rendkívül intelligens, de a viselkedése miatt kihívásokkal küzd.

Egy szürke márciusi napon, a várakozásoktól eltérően, Máriáék otthonában megjelentek a gyámügyi hatóság képviselői, miután az iskola jelezte a helyzetet. Május 15-én, mint egy váratlan villámcsapás, Eduárdot elvitték az iskolából. Mária, akinek szívében csak kétség és aggodalom volt, egy SMS-t kapott, amelyben értesítették, hogy a fia nem tér haza. "Perbe fogtam őket, de a bíró végül úgy határozott, hogy az osztrák gyámügy ideiglenesen átveszi Eduárd felügyeletét. Fellebbeztem a döntés ellen, és újra meg fogják tárgyalni az ügyemet, de a folyamat még messze nem ért véget."

Az eljárás során Máriáról az igazságügyi pszichológus szakértő megállapította, hogy skizofrén paranoidával küzd, és emiatt pszichiátriai kezelésre van szüksége. A szakértő véleménye szerint Mária soha nem lesz alkalmas arra, hogy szülővé váljon, és a fia számára a legjobb megoldás az lenne, ha tizennyolc éves koráig állami intézetben nevelkedne. Ugyanakkor az anya korábbi nyilatkozatában azt állította, hogy az orvosi vizsgálatok nem mutatták ki a diagnózist, és a gyógyszeres kezelés sem indokolt.

Egy időszakban havonta kétszer, mindössze egy órára, felügyelettel találkozhatott a fiával, kivéve, ha valamilyen okból lemondták ezeket a találkozókat, mondván, hogy Eduárd beteg vagy éppen nincs kedve eljönni. "Amikor végre sikerült a beszélgetést lebonyolítani, tilos volt magyarul megszólalnunk. Volt, hogy titokban találkoztunk, de ezt felfedték, és rám akarták fogni, hogy el szeretném rabolni őt" - mesélte az édesanya, aki eltökélten küzd azért, hogy a fia otthon maradhasson. Mária a saját tapasztalatai alapján arra bátorítja másokat, hogy a végsőkig álljanak ki a hatóságokkal szemben.

Lapunknak sikerült felvennie a kapcsolatot Mária ügyvédjével, Josef Maitz-cal, aki szerint egyre több olyan gyerek van, akinek viselkedési vagy pszichés problémái vannak az iskolában, mint például az ADHD vagy az autizmus.

"A hatóságok számára azonban mindig csak a szülők és az anyák a hibásak. Mivel ezek a gyerekek nem kapnak segítséget, az intézményekben az állapotuk súlyosbodik, sőt előfordulhat, hogy pszichiátriai osztályra kerülnek, vagy nagyobb adag pszichotróp gyógyszert adnak be nekik, ami további károkat okoz" - közölte az ügyvéd, aki az eljárások során rossz tapasztalatokat szerzett.

Ezért Josef Maitz azt javasolta, hogy amennyiben a gyámügyi hatóság egy külföldi szülőknél nyomozni kezd, érdemes magukkal vinniük egy hivatalos tolmács mellett egy olyan személyt is, aki folyékonyan beszél németül, hogy legyen egy tanúja a történéseknek. Továbbá, ha lehetséges, célszerű lenne elhagyni Ausztriát – tette hozzá.

Related posts